BOŠÁCA. V Bošáci začali v týchto dňoch vysádzať pri rodinných domoch a v záhradách obyvateľov ovocné stromy starých pôvodných odrôd.
Jablone, slivky, hrušky a čerešne dostali miestni obyvatelia od obce zadarmo v rámci projektu Renesancia tradičného ovocinárstva v Bošáckom chotári.
Cieľom projektu je prinavrátiť tradičné ovocinárstvo späť do obce.
„Chceli sme priamo zapojiť ľudí, preto sme sa aj rozhodli usporiadať kurz, kde sa naučia, ako sa správne o ovocné stromy starať.
Ako účastníci kurzu dostali zdarma stromček aj s oporným kolíkom, čo ich má motivovať k tomu, aby si – ak sa im to zapáči – ďalšie stromčeky zakúpili a začali sa ovocinárstvu venovať,“ hovorí Tatiana Helíková z miestneho obecného úradu.

Pribudne 150 stromov
Do kurzu sa zapojilo viac ako 50 obyvateľov, v obci pribudne spolu 150 ovocných stromov.
„Potešilo to aj starších, ktorí teda už nejaké tie ovocné stromy na svojich pozemkoch majú, ale aj mladšiu generáciu, ktorá o pestovaní stromov toho veľa nevedela. V kurze sa naučili všetko, čo potrebujú, a teraz sa naštartovali,“ uviedla Helíková.
Projekt plánujú v obci zopakovať aj v budúcnosti.

Lokálne odrody sú najlepšie
Medzi prvými vysadili ovocné stromky aj v známej miestnej časti Bošáce – Zabudišovej, kde rastie sj minuloročný tretí najkrajší strom Európy – hruška ružovka.
Dve jablone starej odrody Železné a slivku Belicu má pri dome Marián Maruška, ktorý sa spolu s manželkou Veronikou stará aj o obnovenú sušiareň ovocia.
„Vnímam to pozitívne. Veľa ľudí na stromy nemalo čas, mnoho sliviek zdecimovala šárka, teraz sa tie stromy nahradia,“ hovorí Maruška.
Podľa jeho skúseností sú najlepšie odrody práve lokálne. „Tie sú zvyknuté na tunajšiu klímu. Možno už nie ja, ale moje deti alebo vnúčence naplno využijú tie stromy.“
Jeho manželka Veronika hovorí, že teraz bude dôležité, aby ľudia mali o stromy aj naďalej záujem, aby ich starostlivosť neprestala baviť.
„O stromy sa treba starať. Najmä teraz sú občas také roky, že aj napriek ošetrovaniu stromy nerodia. Môže sa stať, že ich aj vypília,“ obáva sa Marušková.

Bošácka génová banka
Výsadba pôvodných ovocných odrôd nadväzuje na medzinárodný projekt Bielokarpatský ovocný poklad, ktorý na potrebu ich záchrany upozornil.
Krajinný ekológ Ľudovít Vašš tvrdí, že už je najvyšší čas, pretože stromy im často miznú pred očami. „Každý rok sa stretnem s tým, že idem po vrúble starej odrody, a strom je vypílený. Tento región bol pritom veľmi bohatý, je to taká veľká génová banka starých odrôd,“ hovorí Vašš.
Bošácka dolina bola od nepamäti ovocinárskou oblasťou, v minulosti tu fungovala aj mikroekonomika založená na spracovaní a vývoze ovocia.
„Tú by sme chceli postupnými krokmi obnoviť. Krajina Bielych Karpát je aj o ovocných stromoch. Posledných 50 rokov však výrazne zmizli, jednak kolektivizáciou, ale aj nezáujmom ľudí. Stále je tu dosť ľudí, ktorým zdravé kvalitné ovocie a krásne stromy chýbajú,“ myslí si Vašš.
Pomáha aj ovocná škôlka
Len v Bošáckej doline narátal 25 lokálnych odrôd jabloní, 30 lokálnych odrôd hrušiek, ďalšie slivky a čerešne.
„Od veľmi skorých, jarných odrôd až po zimné, ktoré sa jedávajú až na Vianoce, niektoré sú dobré až na jar. Niektoré sú vhodné na sušenie, pálenie, zaváranie, varenie lekvárov alebo zimné uskladnenie.“
Aby pomohli zachovať staré odrody, pred dvoma rokmi založili aj ovocnú škôlku.
„Pripravujeme všetky potrebné aj legislatívne veci preto, aby sme mohli oficiálne množiť tieto zabudnuté ohrozené a veľmi chutné originálne odrody,“ plánuje Vašš.