TRENČÍN. Mesto začalo minulý týždeň s čistením hradného brala. Horolezci postupne odstránia náletové dreviny a kríky zo skalného masívu od hladomorne až po vstup do hradu.
Pôvodne malo byť bralo vyčistené už na jar, dreviny a kroviny ale zostali rásť na skalách až do jesene. Naposledy bola hradná skala očistená pred ôsmimi rokmi.
„Bralo sme na jar nečistili z dôvodu časového obmedzenia. Výrubové obdobie sa končí posledný marcový deň, nepodarilo sa nám do tohto termínu získať všetky potrebné vyjadrenia, posudky a doklady potrebné pred vyhlásením súťaže. Trvalo to dlhšie, ako sme predpokladali," zdôvodnila neskorší začiatok prác hovorkyňa mesta Erika Ságová.
Výrubové obdobie sa začalo opäť 1. októbra.
Drevo nemôžu spaľovať
Problematickou sa podľa nej stala aj likvidácia vzniknutého odpadu, v minulosti sa mohla časť spaľovať, v súčasnosti to ale zákony zakazujú.
Výrub krovín vykonáva spoločnosť z Nemšovej, ktorá vyhrala súťaž prostredníctvom elektronického kontraktačného systému.
„Pri tejto investičnej akcii v hodnote takmer 53-tisíc eur, ide o odstránenie náletových stromov a krov zo skalného brala vrátane spracovania a odvozu bioodpadu.

Ak by došlo počas prác k uvoľneniu skalných segmentov, tie budú bezpečne odstránené. V rámci asanácie budú rezné plochy drevín, najmä stromov, ošetrené herbicídom pre maximálne potlačenie vymladzovacieho procesu u vyrezaných drevín," dodala Ságová.
Ukončenie prác podľa nej závisí od počasia, najneskorší termín je 15. december.
Hrad na skale, nie v húštine
Skala, na ktorej stojí Trenčiansky hrad, patrí mestu. Hrad spravuje Trenčianske múzeum, ktorého zriaďovateľom je župa.
Riaditeľ múzea Peter Martinisko začiatok prác privítal.
„Sme radi, že sa mesto do čistenia konečne pustilo a náletová vegetácia zmizne. Bola taká obrovská, že časť osvetlenia hradu bola viac ako rok vypnutá, pretože svietila len do kríkov a stromov," povedal Martinisko.
Stromy, kríky a brečtan podľa neho narúšali a postupne devastovali hradnú skalu a hradby.
„Dôležitá je aj vizuálna stránka, hrad opäť vynikne, bude to hrad na skale, nie hrad v húštinách," dodal Martinisko s tým, že na Vianoce by už mohol byť hrad plne osvetlený.

Práce komplikuje terén
Hradné bralo čistia horolezci z Trenčína. Jeden z nich, Miroslav Kočiš, hovorí, že čistenie je náročné najmä pre komplikovaný terén.
„Hradné bralo je dosť exponované, musíme sa istiť, dávať pozor na padajúce kamene. Navyše, bralo je veľmi husto zarastené, vidno, že sa to zanedbalo a roky nečistilo," povedal Kočiš stým, že to dosť sťažuje to prácu.
Práce by chceli dokončiť budúci mesiac.
„Samozrejme, všetko závisí od počasia, to nás dosť limituje - ak prší, nemôžeme robiť," dodal Kočiš. Celkovo pracuje na odstraňovaní drevín 15 ľudí, z toho priamo na skale je desať horolezcov, piati zamestnanci spracúvajú drevo na zemi.
Skaly ohrozovali ľudí aj zaparkované autá
Odlomené kusy skál z hradného brala v minulosti ničili zaparkované autá a ohrozovali ľudí aj pri hoteli Elizabeth.
Pred dvoma rokmi tu na časť skaly zavesili oceľovú sieť.
Generálny manažér hotela Elizabeth Jan Svoboda ešte v marci povedal, že sieť na skale pomohla. „Je to stopercentná prevencia pred padajúcimi skalami. Odporúčali by sme, aby sa osieťovalo kompletne celé hradné bralo. Z estetického pohľadu v tom nie je problém, pretože dnes už tie siete takmer nie je vidieť, pretože chytia patinu a zarastú," povedal Svoboda.
Čistiť bralo by sa podľa neho malo aspoň každé dva roky. Pred osadením sietí tu v niektorých týždňoch zaznamenali až štyri poistné udalosti na motorových vozidlách.