SOBLAHOV. Obec Soblahov sa môže pochváliť slovenskou raritou. Z viac ako desiatich náhrobných krížov, ku ktorým sa nik nehlásil, vytvorili približne 400 kilogramov vážiaci kríž. Ten nainštalovali na budovu domu smútku, ľuďom sa nápad aj jeho finálne zhotovenie páči.
Kríže pochádzajú ešte z 19. storočia
Myšlienka využiť náhrobné kríže zo starého cintorína prišla od predchádzajúceho vedenia obce. „Prvá požiadavka zo starých krížov, ktoré sa sťahovali z cintorína, bola vytvoriť galériu, ale architekt Kvasnica prišiel s návrhom, aby sa umiestnili na dom smútku,“ vysvetlil súčasný starosta Soblahova Marian Hudec. Pri prácach pomáhali domáci aktivisti, podľa Hudeca ide o celoobecné spoločné dielo.
Aj zhotoviteľa kríža Miroslava Mrázika potešilo, že staré náhrobné kríže neskončili v šrote alebo v zbere. Na monument použili 13 krížov vzhľadom odlišných. „Kríže sa očistili a natreli. Potom sme spravili základný kríž a premýšľali, ako kríže rozmiestniť, nakoniec sme ich dali do takejto 3D podoby,“ povedal Miroslav Mrázik. Celý monument podľa zhotoviteľa váži asi 400 kilogramov.
Kríž k cintorínu neoddeliteľne patrí
Soblahovčanom sa monument na dome smútku páči. „Kríž je pekný, na dedine to patrí k cintorínu, páči sa mi to,“ pochválila Jozefína. Podľa Pavla je to pekná ukážka úcty k našim predkom. „Kríž je symbolom ľudí, ktorí tu sú pochovaní, je to pekné,“ povedal Soblahovčan Pavol.
Využitie viac ako 100-ročných náhrobných krížov môže byť podľa starostu Soblahova inšpiráciou aj pre iné obce. „V obci sme použili takmer všetky, zostali nám dva-tri kríže, tie ale nevyhadzujeme, odkladáme ich a možno raz príde doba, keď ich niekam umiestnime. Podľa mojich informácií je tento kríž slovenská jedinečnosť, rarita a všetkých pozývam, aby sa naň prišli pozrieť,“ dodal Marian Hudec