TRENČÍN. Okresný súd v Trenčíne odročil na neurčito verejné zasadnutie v kauze odpočúvania novinárov a ďalších osôb agentmi Vojenského obranného spravodajstva. Vojenskí tajní sa v tejto kauze dnes postavili pred súd prvýkrát. Obvinení sú zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a poškodzovania cudzích práv.

„Súd nemal vykázané doručenie upovedomenia o konaní verejného zasadnutia trom poškodeným, čiže z procesných dôvodov nemohol súd pojednávať, " informoval po skončení zasadnutia hovorca trenčianskeho súdu Roman Tarabus.
Odročené na neurčito
Verejné zasadnutie odročili na neurčito, prokurátor Jozef Čentéš, ktorý podal vo februári tohto roka v tejto veci žalobu na súd, sa k trestnému stíhaniu nechcel vyjadriť.

„Predsedníčka senátu uviedla relevantné dôvody, ktoré akceptujem. Bol by som rád, keby ste rešpektovali, že v súlade so zákonom sa až do skončenia súdneho konania nebudem k predmetnému trestnému stíhaniu vyjadrovať. Rešpektujem zákon a nechcem aby to bolo vnímané tak, že tlačím na súd,“ uviedol Čentéš.
Väčšina poškodených prišla
Na dnešné verejné zasadnutie bolo predvolaných trinásť poškodených, vo dvoch prípadoch nemal súd potvrdené doručenie o predvolaní.
Väčšina z obvinených dnes na verejné zasadnutie prišla, bývalý šéf Vojenského obranného spravodajstva Pavel B. dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti.
Medzi poškodenými je aj Róbert Tibenský, ktorý po prepuknutí škandálu s odpočúvaním nahradil vo funkcii šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla B. Netajil prekvapenie z toho, že súd dnes nekonal.

„Sme prekvapený, že momentálne neprebehlo hlavné pojednávanie. Každý z poškodených a asi aj verejnosť vníma túto kauzu ťažko, mal by sa ten prípad čo najskôr uzavrieť. Poškodení sme si splnili občiansku povinnosť a prišli sme na pojednávanie, aby sme sa oboznámili so stavom veci. Je to záležitosť, ktorá každého osobne veľmi zaujíma, “ povedal Tibenský.
K samotným žalovaným skutkom sa však nechcel vyjadrovať s tým, že je to zatiaľ predčasné.
Kauza odpočúvania z roku 2011 stála kreslo ministra obrany Ľubomíra Galka, jeho právomoci vtedy prevzala predsedníčka vlády Iveta Radičová. Medzi odpočúvanými bol aj riaditeľ televízie TA3 Michal Gučík, novinárky denníka Pravda Vanda Vavrová, Patrícia Poprocká ako aj ďalšie osoby.