Cieľom konferencie TEDx je predstaviť účastníkom zaujímavé osobnosti z rôznych oblastí, inšpirovať ich, motivovať, rozšíriť obzory, podnietiť k diskusii alebo aj k reálnym činom. TEDxTrenčín funguje na báze dobrovoľníctva, podujatie pripravuje skupinka nadšených mladých ľudí bez nároku na honorár asi 8 mesiacov v roku. Jednou z organizátoriek je aj scénografka Veronika Bohušová.
Skúste v skratke predstaviť podujatie TEDx ľuďom, ktorí o ňom ešte nepočuli.
- TEDx sú inšpiratívne konferencie, ktoré organizujú dobrovoľníci v rôznych mestách po celom svete a ich cieľom je zdieľať myšlienky hodné šírenia. Už tretím rokom organizujeme TEDx aj v Trenčíne.
Našou iniciatívou chceme posunúť ľudí vpred, otvoriť im myseľ, ukázať nepoznané a inšpirovať ich. Našou snahou je, aby ľudia neprehliadali problémy vo svojom okolí, ale riešili ich, a to bez ohľadu na oblasť, v ktorej pôsobia. Aj preto témy našich rečníkov pokrývajú široké spektrum ľudských záujmov, ktoré hýbu spoločnosťou.

Čo vás vedie k organizácii tohto podujatia, prečo to robíte?
- Každý z nás má potrebu sa niekde angažovať, niečo tvoriť, byť súčasťou niečoho, kde sa môže naplno prejaviť a robiť niečo zmysluplné. My sme sa rozhodli pre podujatie tohto typu. TEDxTrenčín ľudí inšpiruje, vyvoláva zvedavosť, entuziazmus a spolupatričnosť. Nielen v Bratislave sa konajú skvelé akcie. Chceli sme aspoň malou troškou obohatiť aj Trenčanov.
Podujatie organizujú dobrovoľníci, čo ich na tom láka?
- Dobrovoľníci sú základom podujatia, takisto ako organizátori alebo rečníci a sponzori. Sú radi, keď môžu priložiť ruku k dielu a byť súčasťou podujatia TEDxTrenčín. Väčšina z nich pozná formát TEDx a je to pre nich „lovebrand“. Nielenže zistia, ako to funguje v zákulisí, ale podieľajú sa na tvorbe podujatia, ktoré je pre ľudí skutočným obohatením, a to je naozaj pocit na nezaplatenie.

Ako prebieha organizovanie takéhoto podujatia, koľko ľudí je do organizácie zapojených?
– TEDxTrenčín organizuje primárne tím nadšencov, ktorý pozostáva z 11 členov. Každý z nás má zodpovednosť za určitú oblasť, ktorej sa naplno venuje. Konferenciu organizujeme približne 8 mesiacov, kedy sa pravidelne stretávame, preberáme rôzne témy a pomaličky vytvárame puzzle, ktoré do seba v deň D krásne zapadne.
Deň pred podujatím a v deň podujatia sú našou veľkou oporou dobrovoľníci, bez ktorých by sme to nezvládli. Priemerne nám vypomáha okolo 14 dobrovoľníkov, ktorí sa starajú o pohodu účastníkov a bezproblémový priebeh podujatia. Všetci pracujeme bez nároku na honorár.
Ako dlho premýšľate nad ústrednou témou konferencie? Čo nakoniec rozhoduje, čomu sa budete venovať?
- Nad témou konferencie rozmýšľame hneď na začiatku roka, keď začíname s organizáciou ďalšieho ročníka.
V tíme si dáme brainstorming, spíšeme rôzne témy, uvažujeme nad ich využiteľnosťou a či sa dajú aplikovať na podujatie ako také. Potom hlasujeme a vyberieme najvhodnejšiu tému, s ktorou neskôr pracujeme – rečníci, scéna, sprievodné aktivity, všetko musí sedieť, aby bolo podujatie presne podľa našich predstáv.

Zorganizovali ste už tri ročníky TEDx v Trenčíne, čím sa od seba odlišovali?
- Každý ročník bol iný, či už témou, miestom alebo tímom. Prvý ročník sme organizovali v Posádkovom klube ODA a TEDxTrenčín zastrešovalo aj iné občianske združenie. Taktiež zloženie tímu bolo úplne iné ako teraz. Posledné dva ročníky sme organizovali na Trenčianskom hrade, s novým tímom a novým občianskym združením.
Vyhovuje takejto akcii priestor na hrade?
- Áno, priestor nám veľmi vyhovuje. Má neskutočnú atmosféru, ktorú si chvália najmä naši návštevníci a úprimne sme si ju zamilovali aj my. Nielenže nepoznáme v Trenčíne krajšie miesto ako je hrad, ale priestor poskytuje aj úžasné možnosti, napr. čo sa týka scény alebo sprievodných aktivít. A, našťastie, nám obidva ročníky na hrade vyšlo úžasné počasie, takže si účastníci mohli vychutnať aj nádherné exteriéry. Tu sme veľmi vďační Trenčianskemu múzeu, ktoré nám tento priestor prenajíma.

Aký bol tento ročník TEDx? Koľko bolo rečníkov, koľko návštevníkov?
- Tento ročník TEDxTrenčín sa niesol v duchu „Rezonancie“ a dúfame, že tak na našich účastníkov aj pôsobil a bude v nich ešte dlho rezonovať. Na pódiu vystúpilo 13 rečníkov a premietli sme 4 TED videá. Na podujatí sa zúčastnilo celkovo takmer 200 ľudí.
Aké sú vaše dojmy, pocity?
- Ten pocit po podujatí je neopísateľný. Keď vidíte, že tie mesiace práce mali naozaj zmysel a ľudia odchádzajú spokojní, prichádza úžasná satisfakcia. Sme nabití energiou na prípravu ďalšieho ročníka. Samozrejme, vždy je čo zlepšovať a pokúsime sa, aby bol ten ďalší ešte o kus lepší a u účastníkov sa dostavil „wau efekt“.
Máte ako organizátorka vôbec šancu si vypočuť prednášky?
- Väčšinu prednášok vidíme a počujeme už na generálke, ktorá býva deň pred podujatím. Počas podujatia si málokto z tímu prednášku vypočuje, lebo každý má svoju prácu, ktorej sa musí venovať, aby bolo všetko pripravené. Samozrejme, záleží aj na tom, kto má v tíme akú funkciu, lebo napríklad naše fotografky musia byť v centre diania, tak im nič neunikne. Po podujatí si však každý z nás pozrie videá rečníkov, ktoré upravujeme a schvaľujeme, takže o prednášky neprídeme. Všetky sú voľne dostupné na našom webe, kde si ich môže pozrieť každý, kto sa nemohol zúčastniť.
Kto vás tento rok najviac zaujal a prečo?
- Tento rok ma najviac zaujala Anička Kuchařová, ktorá sa venuje lezeniu po lane alebo slack-liningu. Prekvapila ma svojou úprimnosťou, ľudskosťou a nadhľadom na život. Počas jej prednášky som mala zimomriavky a úprimne ma dohnala až k slzám.

Aké sú vaše plány do budúcnosti?
- Aj naďalej by sme radi pokračovali v organizovaní podujatia TEDxTrenčín a aj vďaka spätnej väzbe od účastníkov ho chceme posunúť ešte o level vyššie. A máme v tíme jeden odvážnejší sen – raz zorganizovať v Trenčíne veľkú konferenciu TEDx s 500 účastníkmi.