NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Desiatky bábik z celej planéty zo súkromných zbierok šiestich zberateliek a zberateľov obdivujú návštevníci Podjavorinského múzea.
Výstavné priestory sa premenili na neodolateľnú rozprávku pre malých i veľkých, v ktorej účinkujú bábiky z Vietnamu, Indie, Japonska, Kene i Egypta.
Exotické bábiky môžu návštevníci expozície porovnávať s bábikami v krojoch z celého Slovenska. Skvosty šikovných rúk sú v múzeu vystavené do 25. novembra.
Výstava, na ktorej zabudnete svoje oči
Excelentná prehliadka sa začína ihned po vstupe do prvej z miestností výstavy. Dlhoročný zberateľ Jaroslav Burjaniv z Tekova v nej predstavuje bábiky v tradičných odevoch z celého sveta. Nechýbajú medzi nimi ani bábikové krásky z Turecka, Uzbekistanu, Walesu, Ruska, Litvy, Estónska, Holandska či ťažko získaná bábika z írska. Prejdete pár krokov a ocitnete sa v raji slovenských krojov z nášho regiónu.
Očarujúce pohľady na exponáty zo zbierky Marty Rydzej z Novej Bošáce, Alžbety Obuchovej z Nového Mesta nad Váhom a Márie Zámečníkovej vám predstavia krojované nevesty i ženíchov, ale aj zemianske devy z Myjavy, Bošáce, Nového Mesta nad Váhom, Moravského Lieskového a ďalších obcí z nášho okolia.
Vystavuje bábiky z 23 krajín našej planéty
Jaroslav Burjaniv z Tekova získal jednu z najvzácnejších bábik zbierky hneď ako prvú v roku 1964. Pochádza z Japonska. Dnes má vyše 130 bábik z 23 krajín.
„Na vysokej škole som si písal s Japonkou z Tokia. Nemali sme možnosť vtedy vycestovať, tak aspoň takto som si zlepšoval angličtinu. Ja som jej na Vianoce poslal bábiku v slovenskom kroji, ona mne japonskú. Na jej odev z brokátu sa vôbec nechytal prach dlhé roky," usmial sa zberateľ.
Druhá bábika prišla onedlho poštou z ostrovného Walesu a treťou bol magický džin z Ruska. „Doma mám aj lampu, z ktorej tento džin vychádzal. Má už štyridsať rokov, priniesol som si ho z Červeného námestia v Moskve," pokračoval Burjaniv.
Niektoré bábiky má aj porcelánové, iné majú z porcelánu iba hlavičku.
„Pre mňa je podstatné, aby boli bábiky charakteristické oblečením pre danú krajinu," vysvetlil. Medzi najprepracovanejšie patria ruské bábiky, zberateľ však na kvalitu detailov odevov nedá dopustiť ani v prípade krojov z rodného Tekova.
Rómsky bábikový párik i krásavice z Afriky
Zbierku začal výrazne dopĺňať počas pracovných ciest po zahraničí. „V Petrohrade som býval na Vasilievskom ostrove. Tu je manufaktúra, ktorá vyrába bábiky pre ruské bábkové filmy. Videl som tu aj ich výrobu," prezradil ďalej Jaroslav Burjaniv.
V Petrohrade na burze objavil ďalšie japonské bábiky, tie napokon skončili v jeho vzácnej zbierke.
Na výstave uvidíte aj bábiky v rómskych krojoch či černošské miniatúry afrických krásavíc v domorodých odevoch. „Bábiku z Kene som kúpil na afrických trhoch v Taliansku. Potom som pracoval v Egypte. Samozrejme, hneď som zháňal aj egyptské bábiky," usmial sa.
Burjanivovi sa doslova podlomili kolená počas návštevy múzea bábik v Indii. V expozícii múzea je vystavených vyše šesťtisíc bábik.
„Videl som tu aj bábiky z Tichomoria. Boli úžasné," vyznal sa. Skvelé sú tiež jeho bábiky z Vietnamu. Venovala mu ich manželka. Dostala ich od svojich žiačok z tejto ázijskej krajiny. Raritou je aj bábika v zelenom pláštiku z írska, tú získaval úspešný zberateľ najťažšie.
Bošácke kroje šijú dve kamarátky
V rukách Marty Rydzej a Emílie Ochodnickej z Novej Bošáce vznikli unikátne kroje pre bábiky z nášho regiónu.
„Keď som bola nezamestnaná, šila som kroje pre Ústredie umeleckej tvorby v Bratislave. Teraz kroje šijem pre Martušku, ktorá ich potom ďalej vyšíva," prezradila pani Ochodnická. Obe autorky sa zameriavajú na bábiky vbošáckom kroji. Ten je typický vyšívanými rakávcami, plisovanou sukňou, rohmi z konopného plátna i vyšívanou zásterou.
Najvyššia z bábik má vyše sto centimetrov, ostatné sú sedemdesiatcentimetrové. Kroj pre jednu bábiku šijú a vyšívajú vyše dvoch mesiacov.
„Na to musí mať človek chuť. My sme už na dôchodku a je to pre nás skvelé spestrenie voľných chvíľ. Oči ale dostávajú pri vyšívaní zabrať, bošácky kroj je na vyšívanie veľmi náročný," podotkla pani Rydzá. Na kroje pre dospelé ženy vyšívali v minulosti rakávce ženy aj počas dvoch zím.
Barbíny v slovenských krojoch
Ak chcete vidieť encyklopédiu zmenšenín slovenských krojov, stačí nazrieť do expozície krojovaných bábik manželov Bellovičovcov. Dokonalé zmenšeniny krojov z oblasti Ocovej, Zemplína, Važca, Šumiaca, Polomky, Heľpy či Cífera a mnohých ďalších oblastí pútajú pohľady všetkých generácií.
„Keď sme boli v zahraničí a mali problémy s prácou, vyskúšali sme ušiť zmenšené slovenské kroje pre bábiky. Keď som zistil, že na Slovensku je vyše sto druhov krojov, úplne ma to chytilo," vyznal sa ich spoluautor Rastislav Bellovič.
Šiť rôzne kroje vrátane variácií svadobných, slávnostných, mužských krojov i halien začal s manželkou v roku 2012. Manželia dodnes vyrobili vyše 120 slovenských krojov pre bábiky.