TRENČÍN. Paternoster po siedmich rokoch opravili majstri z Maďarska. Potrebné súčiastky si vyrábajú sami, majú aj certifikáciu.
Pre poruchu ho na mesiac odstavili
Podľa Jozefa Igaza, vlastníka budovy, v ktorej paternoster nepretržite premáva už desiatky rokov, ho bolo neodkladné na čas odstaviť.
„Okrem paternostera je v budove len jeden výťah, preto bolo z bezpečnostného hľadiska nevyhnutné riešiť jeho opravu,“ povedal.
Udržať paternoster v prevádzkyschopnom stave si podľa majiteľa vyžaduje dennodennú starostlivosť. „Každý deň sa musí mazať ústrojenstvo, ktoré zabezpečuje pohyb. S paternostrami bežní prevádzkari skúsenosti nemajú, nechcú to robiť a ani to nevedia,“ vysvetlil Igaz.
Opravu zabezpečila maďarská firma, ktorá sa špecializuje na tento druh obežných výťahov. Práce majú dostatok hlavne v domovskej krajine, čo potvrdil aj Ernő Nagy, vedúci projektu opravy trenčianskeho paternostra. „V Maďarsku ich máme asi 45, najviac na ministerstvách. Sú šikovnejšie a rýchlejšie na presun po medziposchodiach a aj efektívnejšie,“ pochválil Nagy.
Životnosť paternostra je prakticky donekonečna
Súčiastky na opravu obežných výťahov sa dnes už nevyrábajú, firma si ich musí vyrobiť sama. Inak to nebolo ani v prípade toho trenčianskeho, z ktorého demontovali bronzové mosadzné puzdrá a v Maďarsku na mieru vyrobili nové.
„Máme všetky potrebné dokumenty a technické výkresy o súčiastkach. Vieme si vyrobiť prakticky každý jeden diel, všetky sú certifikované,“ vysvetlil Ernő Nagy. Päť majstrov stihlo počas niekoľkých dní okrem opravy paternostra aj jeho celkové vyčistenie a premazanie pohyblivých častí výťahu, skontrolovali aj praskliny v niektorých kabínach. Najväčšou výhodou paternostra je podľa Nagya jeho životnosť. „Skrz vlastnú výrobu súčiastok je jeho životnosť prakticky donekonečna,“ uzavrel vedúci projektu.
Opravy paternostra sa zúčastnil aj László Lengyel, ktorý ho spolu s firmou pred viac ako 37 rokmi v budove Slovakotexu osádzal. Najpozitívnejšie na výťahu hodnotí jeho bezpečnosť. „Paternostre majú bezpečnostný systém vymyslený tak, aby výťah zastavil v prípade, keď niekto do niečoho narazí – napríklad zaseknutá taška či trčiaca noha výťah automaticky zastaví. Na Trenčín zostali milé spomienky László-ovi Lengyelovi, ktorý si tu počas osádzania výťahu našiel budúcu manželku.
Nové paternostre už nevznikajú
Tlmočník Zoltán Lancz z Trenčína opravu výnimočného technického diela privítal, mrzí ho však zákaz Európskej únie osádzať do budov nové paternostre. „Podľa novej normy EÚ je zakázané inštalovať výťahy tohto druhu. Staré možno ďalej opravovať a renovovať, a to až dovtedy, pokiaľ napríklad neskončí životnosť budovy,“ vysvetlil vyštudovaný hodinár.
Podľa Ladislava Klímu zo Slovenského technického múzea v Košiciach paternostre by sa mali zachovať, prípadne by ich bolo možné doplniť bezpečnostnými prvkami, samotný princíp a koncepcia by ale mali zostať zachované. „Je to rarita aj pre budúce generácie, lebo mladá generácia sa zrejme s týmto typom výťahu nestretáva,“ dodal Klíma.




