TRENČÍN. Trenčianska fakultná nemocnica uzatvorila koncesné zmluvy na stravovacie služby v rozpore so zákonom. Potvrdili to závery kontroly Najvyššieho kontrolného úradu. Ten si pri kontrole posvietil celkovo na deväť štátnych zariadení.
Banskobystrická, trenčianska a trnavská nemocnica nemali na takýto krok súhlas vlády.
„Koncesné zmluvy na stravovacie služby boli uzatvorené bez súhlasu vlády SR, čo bolo v rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Ich zmluvné podmienky boli pre nemocnice nevýhodné a nevyvážené, lebo najmä rozhodujúca časť rizika neplnenia odberu dohodnutého objemu stravných jednotiek bola na nemocnici, o riziko sa nedeli s dodávateľom," píše v správe Najvyšší kontrolný úrad.
Chýbali aj analýzy, sankcie však neudelia
Nemocnice tiež nemali analýzy, ktoré by preukázali efektívnejšie využitie verejných zdrojov prostredníctvom externého dodávateľa. Zmluvy na dodávku stravy pre pacientov a zamestnancov uzatvorili nemocnice na desať rokov.
Zrušenie zmlúv však kontrolný úrad nemôže nemocniciam prikázať, rovnako previnilcom neudeľuje ani žiadne sankcie.
„Úrad predkladá odporúčania, ako aj zistenia o nezákonnosti zriaďovateľovi, v tomto prípade ministerstvu zdravotníctva, a ten má hľadať možnosti, ako zmluvy zrušiť, právomoc ukladať sankcie ani požadovať zrušenie zmlúv Najvyšší kontrolný úrad nemá," informovala hovorkyňa úradu Daniela Bolech Dobáková.
Ministerstvo začalo s firmou rokovať
So závermi kontroly sa už oboznámil aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker.
„Tieto závery ministerstvo rešpektuje. Potom, ako identifikovalo tento problém, iniciovalo rokovania so spoločnosťou, ktorá zabezpečuje predmetné stravovacie služby. Ministerstvo verí v konštruktívny výsledok týchto rokovaní, ktoré zatiaľ nie sú ukončené," informovala hovorkyňa ministerstva Stanislava Luptáková.
Situáciu rieši aj vedenie Fakultnej nemocnice v Trenčíne. „Aj na základe protokolu o výsledku kontroly verejných financií a majetku nemocnice prijímame opatrenia na odstránenie kontrolou zistených nedostatkov," informovala Nevláčilová.
Pre zmluvy padali hlavy
Na zmluvy poukázal denník SME v spolupráci s Transparency International Slovensko. Ich zistenia ukázali, že štyri štátne nemocnice v Trenčíne, Banskej Bystrici, Trnave a Poprade zaplatia externým prevádzkovateľom vývarovní za desať rokov 81 miliónov eur s DPH.
Pre predražené zmluvy s externými firmami odišli v roku 2014 všetci riaditelia dotknutých zariadení, rovnako šéf služobného úradu ministerstva zdravotníctva.