DUBNICA NAD VÁHOM. V minulosti boli súčasťou mnohých základných škôl dielne, kde sa žiaci učili narábať s rôznymi nástrojmi i materiálmi. Postupne však upadli do zabudnutia, nahradili ich iné učebne. Dnes sa k dielňam začínajú školy vracať znova. Vynovené priestory i vybavenie majú aj v dubnickej Základnej škole Pavla Demitru.
Počítače dostali prednosť
Pred piatimi rokmi zrušili dielne aj v tejto škole. Podľa riaditeľa Ferdinanda Brunovského dôvodom bol i nevyhovujúci stav časti budovy, v ktorej sa nachádzali. „Táto časť doslova stála na vode, chýbala pod ňou kanalizácia. Mesto však našlo prostriedky na úplnú rekonštrukciu kanalizácie a už je všetko v poriadku,“ vysvetlil. Potvrdil, že rovnako ako v iných školách, aj u nich technickú výchovu nahradilo rozšírené vyučovanie výpočtovej techniky. „Tento krok bol v tom čase správny, ale teraz pociťujeme, že technická výchova žiakom chýba. Deťom chýba manuálna zručnosť, nepoznajú náradie, ani nástroje. Preto sme sa rozhodli obnoviť dielňu v pôvodných priestoroch, jej vybavenie sa nám podarilo zohnať sponzorsky,“ doplnil s tým, že s technickou výchovou začínajú žiaci už od piateho ročníka a podľa nového štátneho vzdelávacieho programu ju budú mať až do deviateho ročníka. Úsilie školy ocenil aj primátor Jozef Gašparík. „Je dôležité, aby deti mali technickú zručnosť nielen pre domáce potreby, ale aj budúce zamestnanie. Toto je prvý krok k tomu, aby sa to naučili.“

Návrat do školy
Atmosféru novootvorenej dielne prišla precítiť aj bývalá učiteľka technickej výchovy Marcela Staňová. Zaspomínala si pri tom aj na svoje začiatky v škole. „Keď som nastúpila, tak som s deťmi upratovala sklad a triedu po maľovaní, aby sme mohli zariadiť dielňu. Vidím, že pútače, ktoré upozorňujú na bezpečnosť pri práci a zásady práce v dielni sa zachovali. A veru platia doteraz.“Sledovala aj žiakov počas hodiny, ako určovali jednotlivé nástroje a náradie. „Podľa toho, ako sa deti prezentovali, vidieť, že ich to baví. Práca v dielni aj podľa mojich skúseností patrila medzi obľúbené predmety. Som rada, že sa to obnovilo, lebo žiaci modernej školy nespájali teóriu s praxou, tak zakrpatievalo aj ich technické myslenie a zručnosť,“ doplnila.
Na hodiny sa tešia
Novú učebňu si šiestaci už vyskúšali a mali pri tom aj divákov. Zo skrinky vyťahovali náradie, ktoré im učiteľ Oto Bača povedal. Niektorí nemali problém, niektorí sa veru mýlili, najmä rašpľu s pilníkom. Pri tom sa trochu zasekla aj Tatiana Habánková. „Nástroje poznám, tatino ich používa. Poznala som všetky, okrem rašple pologuľatej,“ hovorí šikovná dievčina.Rašpľa trochu skomplikovala určovanie nástrojov aj Matiasovi Šlesarikovi, ale inak mu to išlo veľmi dobre. „Najjednoduchšia bola pílka zlodejka. Tam som problém nemal, je taká šikovná, akurát do ruku. Neviem, prečo sa mi podobala na zlodejku. Ale dom som ešte nevykrádal,“ so smiechom povedal. Veľmi dobre si počínal aj Martin Šošovička. Prezentačná hodina sa mu páčila. Niektoré nástroje si vyskúšal aj predtým. „Strýko prerába byt a otec mu pomáha, a ja som mu sem-tam pomohol,“ prezradil.Žiaci sa na technické vyučovanie, najmä prax, tešia. Ako však učiteľ tohto predmetu Oto Bača povedal, nebudú sa učiť len v dielni. „Predmet technika má viacero oblastí, napríklad finančnú gramotnosť, rodinnú prípravu. Dielne budú ale prioritou,“ dodal.