Štvrtok, 2. apríl, 2020 | Meniny má Zita

Krajský súd oslobodil podpredsedu župy spod obžaloby

Súdny spor sa dotýkal článku Takáča z roku 2012 ohľadom krokov vedenia Prievidze na čele s primátorkou Katarínou Macháčkovou v školstve.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ-TASR)

TRENČÍN. Súčasná nezaradená poslankyňa Národnej rady SR rozhodnutie senátu Krajského súdu v Trenčíne spochybňuje a plánuje ho riešiť na Generálnej prokuratúre.  Súd podľa nej rozhodol dvakrát v tej istej veci rozdielne, naopak Takáč hovorí, že je v súlade so zákonom.

Začiatky súdneho sporu siahajú do roku 2012, keď mestský poslanec a podpredseda župy uverejnil v schránkových novinách článok, kde kritizoval vedenie Prievidze na čele s Macháčkovou za pokus zrušiť Základnú školu na Mariánskej ulici.

"Pán poslanec Takáč ma hrubo obvinil, že som pri koncipovaní materiálov pri rušení škôl klamala. Keďže mi po uverejnení článku boli doručené urážlivé a hanlivé e-maily, rozhodla som sa pána poslanca požiadať, aby sa mi za tieto verejne publikované nepravdivé informácie ospravedlnil. Slušného ospravedlnenia som však nedočkala, a preto som podala na neho trestné oznámenie za ohováranie," uvádza vo svojom stanovisku Macháčková.

Článok pokračuje pod video reklamou

Kritika alebo vedomá nepravda?

Podľa svojich slov si je vedomá, že ako politička musí vedieť znášať väčšiu mieru kritiky na svoju osobu a prácu ako ostatní ľudia, v tomto prípade podľa nej však nešlo o kritiku, čo mal potvrdiť aj súd.

"Ten v jednom z uznesení konštatoval, že obvinený vedome uvádzal skutočnosti, ktoré sa nezakladali na pravde a len ťažko obstojí argument pána Takáča, že vedomé verejné oznamovanie nepravdivých skutočností považoval za dobre mienenú kritiku, respektíve vyjadrovanie názoru," zdôraznila.

Takáč trvá na tom, že išlo o kritiku. "Som vďačný za rozhodnutie súdu nielen kvôli mojej osobe, ale aj kvôli ďalším ľuďom, ktorí sa nemusia báť prezentovať svoj osobný názor na činnosť alebo nečinnosť verejných funkcionárov vyjadrený slušnou formou. Verejný činiteľ, funkcionár musí byť pripravený znášať istú mieru kritiky viac ako bežný občan," argumentuje Takáč.

Trestným oznámením Macháčkovej sa zaoberala Okresná prokuratúra v Prievidzi, ktorá po ukončení vyšetrovania podala obžalobu na Takáča, celá vec sa tak dostala pred súd.

Okresný súd v Prievidzi Takáča najskôr oslobodil a po odvolaní sa okresnej prokuratúry vec postúpil na Krajský súd v Trenčíne.

"Krajský súd, ktorý rozhodoval o odvolaní, rozhodnutie Okresného súdu zrušil a vec mu vrátil, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prejednal a rozhodol. Súd v Prievidzi, viazaný právnym názorom nadriadeného súdu, musel vydať nový rozsudok a uznal obžalovaného pána poslanca Takáča vinným za spáchanie trestného činu ohovárania. Proti tomuto rozsudku sa pán poslanec odvolal, a tak sa celá vec dostala opäť na krajský súd," vysvetľuje prievidzská primátorka.

Rovnaký súd rozhodol druhýkrát inak

Na krajskom súde sa opäť rozhodovalo o tej istej veci, pričom rozhodoval senát, ktorý, ako hovorí Macháčková, tvorili tí istí sudcovia.

"Tí istí sudcovia približne pred deviatimi mesiacmi v odôvodnení svojho rozhodnutia uviedli, že konaním žalovaného bolo výrazne zasiahnuté do mojich práv. V odôvodnení rozsudku sa uvádzajú aj ďalšie argumenty, ktoré podľa mňa smerujú k vysloveniu právneho názoru, že konanie poslanca Takáča napĺňa znaky trestného činu ohovárania. Keďže v konaní nevyšli najavo nové dôkazy a nezmenili sa ani žiadne okolnosti, dôvodne som predpokladala, že krajský súd a jeho sudcovia uznajú obžalovaného pána poslanca za vinného. To sa však nestalo," ozrejmuje.

Podľa Macháčkovej to sudcovia zdôvodnili tým, že výrok poslanca Takáča má nepatrnú závažnosť a nezakladá trestnú zodpovednosť, čo si podľa nej protirečí s ich vlastným predtým vysloveným názorom, že výrokmi Takáča bolo výrazne zasiahnuté do jej práv. Pýta sa, či pri rozhodovaní senátu "mohlo zavážiť postavenie Richarda Takáča, ktorý by v prípade odsudzujúceho rozsudku stratil mandát na výkon funkcie poslanca mestského zastupiteľstva i zástupcu predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja".

Iný pohľad na rozhodovanie súdov má Takáč.

"Krajský súd v Trenčíne rozhodol najskôr o zrušení rozhodnutia Okresného súdu v Prievidzi, ktorým som bol oslobodený spod obžaloby a celú vec vrátil späť na opätovné prejednanie, dokazovanie a rozhodnutie. Krajský súd ma svojím ďalším rozhodnutím oslobodil spod obžaloby v plnom rozsahu," argumentuje. Podľa neho primátorka neodôvodnene spochybňuje nezávislosť všeobecného súdu. "Robí tak bez toho, aby svoje tvrdenia podložila zákonnými dôkazmi. Rozhodnutie súdu je právoplatné, považujem ho za zákonné, nezávislé a treba ho rešpektovať," zdôrazňuje.

Takáč sa ohradzuje voči obvineniam, že by z pozície svojej funkcie nejako zasahoval do rozhodovania súdu. V prípade, ak budú tieto obvinenia podľa neho pokračovať, využije všetky právne nástroje a postupy na ochranu svojich osobnostných práv voči nezákonnému ohováraniu a osočovaniu jeho osoby.

Krajský súd v Trenčíne odmieta, žeby jeho rozhodnutie čokoľvek ovplyvnilo.

"Senát odvolacieho súdu nemieni obhajovať svoje rozhodnutie prostredníctvom médií ani iným obdobným spôsobom. Svoje skutkové a právne závery vyslovil v odôvodnení obidvoch svojich rozhodnutí, ktorého dôvody sú napokon verejne prístupné," povedal predseda senátu Krajského súdu v Trenčíne František Kováč, podľa ktorého okolnosti, ktoré mala uvádzať médiám v predmetnej veci poškodená, senátu odvolacieho súdu nie sú známe, pričom pre svoje rozhodnutie ich znalosť senát ani nepotreboval.

"Práve naopak, prihliadanie na akýkoľvek mandát obžalovaných by spochybňovalo nezaujatosť a nestrannosť súdu," zdôraznil.

Podobné rozhodnutia, ako bolo to v prípade senátu Krajského súdu v Trenčíne, podľa nezaradenej poslankyne NR SR narúšajú princíp právnej istoty garantovaný Ústavou SR, na ktorom stoja piliere právneho štátu.

"Oslabuje sa dôvera v nezávislé rozhodovanie súdov, čo je dlhodobo obrovský problém na celom Slovensku," dodáva.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Aké železo máte užívať, aby vaša imunita zostala silná?
 2. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 3. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho
 4. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace
 5. Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom
 6. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší?
 7. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 8. Bude dobre!
 9. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 10. "Škoda riskovať!"
 1. Aké železo máte užívať, aby vaša imunita zostala silná?
 2. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace
 3. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho
 4. Namiesto výroby automobilov výroba pľucnych ventilátorov
 5. Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom
 6. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší?
 7. Daj ľuďom voľnú ruku a prinesie to želané ovocie
 8. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 9. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 10. Bude dobre!
 1. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy 36 169
 2. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 19 593
 3. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší? 18 608
 4. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 15 667
 5. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami 12 345
 6. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám? 11 200
 7. Madeira je rajom pre milovníkov prírody 10 672
 8. Aké novinky pripravili kúpeľné domy na Slovensku? 9 660
 9. Sú pridrahé alebo majú krátky dojazd. Jeden elektromobil vyniká 9 195
 10. Mobil a voda nestačia. Čo by vám na horách nemalo chýbať? 9 090

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Vybrali sme jedenástku sezóny VII. ligy Sever. Kto sa do nej dostal?

V 7. lige Sever sa stihla odohrať iba jesennú časť súťažného ročníka. Vybrali sme pre vás 11 mien, ktoré nás v nej najviac zaujali.

ilustračná fotka

Úrad pre dohľad začal šetrenie v bojnickej nemocnici v súvislosti s obeťou Covid-19

Odborníci posudzujú správnosť diagnostických a liečebných postupov zamestnancov nemocnice počas hospitalizácie 60-ročného pacienta, ktorý po prepustení do domácej liečby zomrel.

Ilustračná fotografia.
Akcia je časovo obmedzená

Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace

Noviny si nemusíte teraz chodiť kupovať, doručíme vám ich domov.

Akcia na predplatné 3+3. Zaplať za 3 mesiace a ďalšie 3 mesiace máš predplatné zdarma.

Po meste sa vyvážal potužený alkoholom

Nezodpovedného vodiča, ktorý sa v noci vyvážal po meste potužený alkoholom, zastavila hliadka polície.

Ilustračná fotografia.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragická nehoda pri Nitre: Zomreli traja ľudia

Auto prešlo do protismeru, následky pre posádku oboch áut sú fatálne.

Krízový štáb mesta Martin oznámil nové opatrenia

Školské jedálne sa pre verejnosť neotvoria.

Už ste čítali?