TRENČÍN. Dvojica kontroverzných aktivistov Rudolf Vaský a Martin Daňo požiadala vedenie Trenčianskej univerzity, aby v pondelok 17. októbra mohla so študentmi Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka diskutovať o „genocíde slovenského národa po roku 1989“.
Prednáška, na ktorej sa hovorí aj o vysporiadaní sa s politikmi roxorovými tyčami alebo "vystrelením mozgu“ pištoľou na Trenčianskej univerzite nebude, univerzita podnikla proti aktivistom právne kroky, v reakcii sa ohradila voči zneužitiu jej mena.
„Autor, známy svojimi xenofóbnymi prejavmi a organizovaním protestov zneužil meno univerzity. Túto, alternatívnym médiom prezentovanú informáciu vnímame ako nehorázne klamstvo, hrubú manipuláciu zneužívajúcu meno a postavenie univerzity a z tohto titulu sme podnikli príslušné právne kroky,“ uviedla v reakcii hovorkyňa Trenčianskej univerzity Lucia Pušicová.
V Púchove ich nechceli, v Trnave áno
Spomínaným aktivistom podľa nej univerzita nikdy nedala súhlas ani žiadne vyjadrenie.
„Žiadnu prednášku na Katedre politológie, ani na žiadnej z jej fakúlt mať nebudú. Trenčianska univerzita nebude reagovať na žiaden list ani prípadnú žiadosť, od tejto skupiny ľudí,“ dodala Pušicová.
Za prednáškou stoja ľudia spájaní s extrémistickými skupinami a konšpiračnými teóriami. Jedným z organizátorov je Marián Mišún, ktorý pred štyrmi rokmi pôsobil v Trnave ako mestský policajt.

Na tomto poste skončil po tom, ako v Bratislave podpálil vlajku Európskej únie a obvinili ho z prečinu výtržníctva. Dnes asistuje poslancovi národnej rady za Kotlebovu Ľudovú stranu naše Slovensko Martinovi Beluskému.
Podobnú prednášku chceli uskutočniť aj koncom augusta v Župnom dome v Púchove, prevádzkovatelia však nakoniec priestory pre jej konanie neposkytli.
Akcia sa však uskutočnila začiatkom septembra v Trnave, primátor mesta Peter Bročka poskytol pre jej konanie mestské priestory.