TRENČÍN. Multifunkčnú učebňu v prírode, ktorá je spojená s náučno-relaxačným chodníkom, otvorili na pravom brehu Váhu v trenčianskej miestnej časti Orechové. Nachádza sa v priestore medzi Orechovským potokom a Váhom.
Žiaci a študenti sem budú môcť prísť na praktické vyučovanie prírodovedy, súčasťou učebne v prírode je prístrešok s vegetačnou strechou, ohrada s koňmi, genofondový ovocný sad s jabloňami a čerešňami, okružný chodník pre peších, cyklistov, oddychové zóny s lavičkami a informačnými panelmi.
Zatiaľ bude prístupný najmä od marca do októbra, organizátori už ale zvažujú aj jeho zimné využitie.
Dotknúť sa prírody
Za vybudovaním areálu je občianske združenie Pre prírodu s podporou nadácie Ekopolis v spolupráci so Správou Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty.
Autorka projektu a členka združenia Pre prírodu Ingrid Souhradová hovorí, že s myšlienkou využiť prírodu na pravom brehu Váhu a ponúknuť ju ľuďom sa pohrávala už niekoľko rokov.
„Písala som rôzne projekty a začalo sa dariť, dostali sme peniaze na vytvorenie verejného športového areálu, nakoniec sa podarilo vybudovať túto živú učebňu. Deti sa môžu priamo dotknúť prírody. To nie je o tom, že to je teraz moderné, vôbec. My sme kedysi vyrastali v prírode a bolo by dobre, aby tie deti sa tam aj vrátili,“ povedala Souhradová.
Areál má v súčasnosti viac ako dva a pol hektára, po dokončení modernizácie železnice by ho chceli rozšíriť. Nachádza sa v blízkosti chráneného územia európskeho významu Váh pri Zamarovciach.

Deťom chýba priamy kontakt
Pracovníčka pre envirovýchovu Štátnej ochrany prírody Katarína Rajcová povedala, že areál má pre ľudí a mesto veľký význam .
„Sme v meste, kde je veľká koncentrácia detí. Do voľnej prírody sa nedostanú tak často ako dieťa niekde z Bošáce na kopaniciach, ktoré má tú prírodu za humnami. Deťom chýba priamy kontakt s prírodou, dostať sa do školy v prírode je problematické,“ myslí si Rajcová. Podľa nej práve pri Váhu nájdu všetko potrebné.
„Sú tu prvky divej prírody, dá sa tu pozorovať množstvo živočíchov a rastlín a zároveň je to dostupné. Pre nás je to veľmi vhodné pre kratšie aktivity s deťmi alebo prednášky,“ dodala Rajcová.
Učebne pribúdajú len pomaly
Programový manažér nadácie Ekopolis Milan Hronec hovorí, že učební pod holým nebom na Slovensku pomaly pribúda.
„Je ich oveľa menej, ako by ich bolo treba. Trenčín je priamo až ukážkový príklad toho, že keď sa dalo dokopy niekoľko dobrých ľudí, kvalitných organizácií a okolností, tak ten areál hovorí sám za seba. Nie je to otázka veľkých peňazí, skôr veľa odrobených dobrovoľníckych hodín,“ dodal Hronec.
