BZINCE POD JAVORINOU. V Centre sociálnych služieb v Bzinciach pod Javorinou spestrujú život dôchodcom špeciálne vycvičené psy.
Od augusta sa môžu zúčastňovať canisterapie, čo je to liečebná metóda, ktorá využíva pozitívne pôsobenie psa na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu človeka.
45 klientov centra sociálnych služieb navštevujú raz za dva týždne dve dobrovoľníčky – terapeutky so svojimi psími pomocníkmi. Ich prítomnosť si obyvatelia domova dôchodcov pochvaľujú.
„Väčšinu môjho života som žila na kopaniciach a život bez psa je tam nemysliteľný. Vždy sme mali pri dome psa. Bola som preto zvedavá, ako moderná veda využívaná psíkov, s canisterapiou som veľmi spokojná. Ohromne sa mi to páčilo, jeden zo psíkov je krásny – biely, kučeravý, je ohromné, keď človek môže ponoriť prsty do hustej bielej srsti,“ povedala klientka centra Ľudmila Fraňová.
Aj pre Oľgu Malečkovú sú terapeutické psy spestrením. „Psíci sú poslušní, na rozkaz urobia všetko, čo sa im povie. Je to zábavné, psíka sme mali aj doma, chodieval s nami všade, bol veľmi poslušný, bola som na neho zvyknutá,“ dodala.
Psy pomáhajú dosiahnuť pohodu
S nápadom pomôcť starým a chorým ľuďom prišiel poverený riaditeľ Centra sociálnych služieb Roman Krbata. „Máme tu veľa ľudí s rôznymi diagnózami a práve canisterapia je veľmi dobrým prostriedkom na dosiahnutie fyzickej, psychickej a tiež sociálnej pohody. Začali sme s ňou v auguste, na našich klientov má blahodarný dosah,“ hovorí Krbata.

Liečia depresie
V zariadení majú ležiacich klientov, ktorí využívajú individuálnu terapiu. Pri nej vyloží terapeutka psa priamo klien-tom do postele, môžu ho hladkať a pohrať sa s ním.
„Psík je pokojný, pritúli sa a odovzdáva ľuďom pozitívnu energiu. Máme tu klientku, ktorá takmer s nikým nekomunikuje, pri psíkovi sa začne vypytovať ako sa volá a koľko má rokov,“ hovorí Krbata. Terapia prebieha aj skupinovo v spoločenskej miestnosti, tu sa okrem kontaktu so psíkmi predvádzajú aj rôzne nenáročné úlohy, do ktorých sa zapájajú aj klienti. Posadajú si do kruhu, terapeutka im porozpráva o psíkovi a potom spolu hrajú rôzne hry.
„Aj tí, čo nemali nikdy v živote psa, dosahujú pozitívny vzťah k zvieraťu a je to na nich vidieť, sú usmiati, diskutujú,“ dodal Krbata.
To, že sú klienti spokojnejší, spozorovala aj terapeutka z centra sociálnych služieb Daša Nemcová. „Niektorí majú psychické problémy, depresie. Psíkovia u nich navodia radosť a spokojnosť, chcú, aby sa vrátili, niektorí hovoria, aby tam psíkovia zostali stále. Som rada, že máme túto možnosť,“ povedala Nemcová.
Psy prešli špeciálnym výcvikom
So psami chodia do centra sociálnych služieb robiť terapiu zadarmo v rámci svojho voľného času. Monika Ondrejková a Adriana Rusňáková hovoria, že canisterapiu robia dobrovoľne z jednoduchého dôvodu. „Túto prácu milujeme. Obaja naši psíkovia majú veľmi rady ľudí, majú veľmi milé priateľské povahy. Keď nás centrum sociálnych služieb oslovilo, neváhali sme, potešilo nás to a veľmi rady s nimi spolupracujeme,“ hovorí Monika Ondrejková.
Oba psy prešli špeciálnym terapeutickým výcvikom, tým sa ale vzdelávanie nekončí. „Každého psíka treba chodiť pravidelne pretestovávať,“ dodala Ondrejková s tým, že okrem Bziniec pod Javorinou chodievajú aj do Centra sociálnych služieb v Zemianskom Podhradí.