TRENČIANSKE TEPLICE, TRENČÍN. Obce a mestá musia od januára podľa nového zákona zabezpečiť, aby každá domácnosť mala nádobu na zber odpadu zo záhrad alebo kompostovací zásobník na svojpomocné kompostovanie.
Kompostéry dostanú v Tepliciach zadarmo
V Trenčianskych Tepliciach začali rozdávať obyvateľom, ktorí bývajú v rodinných domoch, kompostéry. Samospráva ich nakúpila približne stovku, ľuďom bývajúcim v rodinných domoch ich rozdávajú zadarmo. Mesto tak chce ušetriť výdavky za odvoz komunálneho odpadu.
„Biologický odpad ako tráva zo záhrad tvorí až 40 percent komunálneho odpadu, čo zbytočne zaťažuje mestský rozpočet,“ hovorí primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty. Mesto totiž platí firme za odvoz odpadu podľa váhy.
„Predpokladáme, že počiatočná investícia do nákupu kompostérov sa nám vráti do jedného roka na úspore pri výdavkoch na skládkovanie komunálneho odpadu,“ zdôraznil Škultéty.
Prvých sto kontajnerov
Podmienkou pre pridelenie kompostéru je trvalý pobyt v meste a tiež podpísanie dohody o kompostovaní vlas-tného biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu.
Pilotný projekt zahŕňa sto kontajnerov. „Celkovo je u nás okolo päťsto rodinných domov, postupne budeme kupovať ďalšie, v priebehu roka by sme chceli dosiahnuť, aby mohli kompostovať všetci,“ dodal Škultéty.
V Trenčíne chystajú rozšírenie
V Trenčíne sú rozmiestnené špeciálne nádoby na biologický odpad len v niektorých lokalitách, spolu ich je približne 600. Rodinných domov je pritom v meste okolo päťtisíc.
Nové zberné nádoby na bioodpad aktuálne prideľujú len na ulice, na ktorých už zber bioodpadu prebieha. Ľudia, ktorí majú možnosť hádzať pokosenú trávu do špeciálnych nádob, pritom neplatia nič navyše, náklady sú súčasťou miestneho poplatku za komunálny odpad.
Radnica v súčasnosti pripravuje podklady na rozšírenie nádob aj do ďalších častí mesta, v zbere bioodpadu prostredníctvom bionádob plánujú pokračovať.
„Zákon o odpadoch platí pre všetkých a stanovuje jasné povinnosti. S touto povinnosťou sa od nového roku musíme vysporiadať, nebudeme výnimkou,“ potvrdila hovorkyňa mesta Erika Ságová.
Bioodpad je zakázané skládkovať, skončiť môže len na kompostárni alebo v bioplynovej stanici. „Bioodpad mesto ukladá na kompostáreň na Zámostí. Za minulý rok boli náklady na zber bioodpadu prostredníctvom nádob takmer 40-tisíc eur,“ spresnila Ságová.
Zodpovednosť je na pleciach samospráv
Zodpovednosť za nakladanie s biologicky rozložiteľným komunálnym odpadom je na pleciach obcí a miest od januára tohto roka.
„Obce sú povinné poskytnúť svojim občanom príslušné zberové kapacity, aby mohli triediť jednotlivé zložky komunálnych odpadov. Spôsob vykonávania triedeného zberu je v súčasnosti ponechaný na obce, avšak od budúceho roka obce musia zabezpečiť triedený zber biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu v súlade s požiadavkami ustanovenými vyhláškou,“ informovala hovorkyňa Ministerstva životného prostredia SR Petra Stano Maťašovská.
Pre individuálnu bytovú výstavbu vyhláška stanovuje buď zbernú nádobu s minimálnym objemom 120 litrov so zabezpečením jej odvozu, alebo kompostovací zásobník.
Hrozia vysoké pokuty
Triedený zber zeleného bioodpadu musí obec zaviesť bez možnosti uplatnenia výnimky, tie sa vzťahujú podľa nového zákona o odpadoch len na biologicky rozložiteľný kuchynský odpad.
„Dodržiavanie zákona sú oprávnené kontrolovať príslušné okresné úrady, ako aj Slovenská inšpekcia životného prostredia. V prípade nezavedenia triedeného zberu podľa zákona o odpadoch hrozí samosprávam pokuta od 800 eur do 80 000 eur,“ dodala Stano Maťašovská.
