Učitelia opäť štrajkujú, hovoria aj o zastrašovaní

Štrajk učiteľov pokračuje aj tento školský rok. Na Slovensku štrajkuje viac ako dvetisíc učiteľov v takmer 200 školách. V Trenčianskom kraji sa do štrajku zatiaľ zapojilo 13 škôl.

(Zdroj: ILUSTRAČNÁ FOTO: ANDREJ LUPRICH)

Členka Iniciatívy trenčianskych učiteľov Marcela Petríková (30), hovorí, že pri štrajku ide učiteľom o dôstojnosť povolania. Ak bude vláda naďalej ignorovať požiadavky učiteľov, podľa nej sa bude opakovať scenár z minulého školského roka – úplný a neobmedzený štrajk.
 Marcela Petríková učila na Základnej škole v Melčiciach--Lieskovom, na Piaristickom gymnáziu v Trenčíne aj v Bratislave. Momentálne učí na Základnej škole v Drietome. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je tento štrajk v podstate pokračovaním minuloročných akcií?

- Áno, súčasný tzv. stupňovaný štrajk je pokračovaním minuloročných, nazvime to „jemných akcií“ ako Zraz dlhých nosov, Babysitting day, Učiteľská kvapka krvi, ktorými sme chceli pripomenúť kompetentným, že zabudli na sľuby z roku 2012. Tieto „jemné“ akcie mali, žiaľ, pokračovanie v ostrom štrajku zo začiatku tohto roka. 
Úmyselne hovorím „žiaľ“, pretože nikto z nás nechcel ostrú formu štrajku, stále tvrdíme, že je to posledná možnosť. Treba si však položiť otázku, čo sa s naším školstvom deje, keď sú ľudia v ňom takí nespokojní, že mnohí z nich sú ochotní prísť o časť ich nízkeho príjmu a vytrvalo bojovať ďalej?

SkryťVypnúť reklamu

Čím sa tento štrajk líši v porovnaní s tým posledným?

- Ide o postupné, čiastočné a krátkodobé prerušenie práce, ktoré sa v určitých intervaloch predlžuje. Štrajk sa začal 13. 9. 2016 v utorok, keď sa štrajkovalo prvú vyučovaciu hodinu, štrajk následne pokračoval v stredu 21. 9., vtedy sme štrajkovali o hodinu viac. Pokračovali sme aj minulý štvrtok 29. 9., štrajkovali sme prvé tri vyučovacie hodiny, tento týždeň v piatok to budú 4 vyučovacie hodiny. Ak bude vláda naďalej ignorovať naše požiadavky, je pravdepodobné, že sa nevyhneme ďalšiemu pokračovaniu, a teda úplnému a neobmedzenému štrajku. Dúfam, že tento scenár nepríde.

Čo od štrajku očakávate?

- Splnenie našich požiadaviek. Ja osobne očakávam viac, dúfam, že si kompetentní, ale i celá verejná mienka uvedomia, aké dôležité je pozerať sa do budúcnosti. I keď náš štrajk sprevádzajú čísla, grafy, tabuľky, skrýva sa v nich omnoho viac – ide o dôstojnosť učiteľského povolania, jeho atraktivitu, motiváciu, úroveň vzdelania našich detí, ich radosť z každodenného trávenia času v škole. 
Očakávam tiež zbúranie mýtov, ktoré šíria neprajníci vôbec netušiac, čo naša práca obnáša. Často od ľudí počúvam, že si odučíme pár hodín a ideme domov, ale nevidia, že sa doma poctivo a zodpovedne pripravujeme na ďalšie hodiny, opravuje mnohé písomky, diktáty, slohové, kontrolné práce, projekty. Veď táto práca sa sama nespraví. Často je to spolu dokonca viac ako 8 hodín denne čistého pracovného času. 

SkryťVypnúť reklamu

Koľko škôl a pedagógov je aktuálne zapojených?

- Počty sa stále menia, aktuálne je to v Trenčianskom kraji 13 škôl. 

Stretli ste sa počas predchádzajúcich akcií s nejakou formou zastrašovania – či už zo strany riaditeľov, príp. zriaďovateľa?

- Riaditeľov, ktorí uznávajú svojim zamestnancom ich právo na štrajk garantované ústavou, považujem za inteligentné a autonómne bytosti. 
Žiaľ, aj po stretnutí s viacerými učiteľmi musím so smútkom alebo skôr hnevom konštatovať, že na mnohých školách to takto nefunguje, sú tu prítomné rôzne formy zastrašovania, konkrétne ide o vyhrážky typu: „Štrajkuj a môžeš si hľadať nové miesto“, „ne-bláznite, zriaďovateľ nám sekne financie“, „zrušia nám školu kvôli vám“.

Boja sa učitelia, že prídu o miesto? 

- Áno, mnoho učiteľov kvôli obavám a strachu radšej zostáva v úzadí a neštrajkuje. Je to pyramída, ktorej základňu tvoríme my učitelia, nad nami je vedenie školy, tí zas majú nad sebou zriaďovateľa a tí... .

SkryťVypnúť reklamu

Počas mojej krátkej kariéry som videla už dosť, chcem zmenu, viem, že sa to dá. Svojím vstupom do štrajku to hovorím nahlas. Budem veľmi rada, keď budem počuť aj hlasy mojich kolegov i rodičov detí, ktoré učíme. Máme totiž spoločnú ideu. Ich lepšiu budúcnosť, lepšie školstvo.

Učíte šiesty rok, máte skúsenosti so školou na dedine aj v Bratislave. Vnímate rozdielne prístupy učiteľov k štrajku?

- Minulý rok som pôsobila v jednej bratislavskej základnej škole, ktorú viedla veľmi odvážna riaditeľka, ktorej osud školstva nebol ľahostajný. Počas štrajku vystúpila na jednej veľkej demonštrácii v Bratislave a vyzvala všetkých svojich kolegov – riaditeľov, aby sa k nej pridali. Mnohí by si mali z nej vziať príklad. 
Riaditelia totiž sami najlepšie vedia, aké financie dostávajú pre svoje školy, a že majú mesiac čo mesiac problém riadiť školu z tohto malého balíka. Preto celkom nerozumiem ich strachu, oni by mali byť prví na zozname štrajkujúcich, nie byť v pozícii „vymáhača“ peňazí od rodičov. 

Aký je prístup rodičov k štrajkujúcim učiteľom, ku školám? Rodičia odvšadiaľ počúvajú, že školy nemajú dosť peňazí.

- V dedinských školách je bežné, že cez leto sa zídu rodičia a vymaľujú triedu pre svoje deti. Z rodičovských peňazí sa kupujú odborné učebne, interaktívne tabule, pracovné zošity, dokonca si deti do školy nosia aj toaletný papier a mydlo. Niekde dostanú učitelia na začiatku roka jeden balík kancelárskeho papiera, ktorý im má vydržať celých 10 mesiacov na všetky písomky, pracovné listy, prípravy. Je toho omnoho viac a je to zlé. Aj preto štrajkujem!
Keď si pozriete akúkoľvek školskú webovú stránku, na každej vás upúta prosba: „Venujte nám 2 % z vašich daní,“ alebo tu máme dobrovoľné rodičovské príspevky, ktoré sú, zdôrazňujem, dobrovoľné. 
Mnohí rodičia doma po večeroch nadávajú, že to nie je normálne, škola stále pýta nejaké peniaze, ale nakoniec sklonia hlavu, aj tak všetko zaplatia. Niekto si tu zvykol na to, že školy živia rodičia a iniciatívni učitelia, ktorí neváhajú a mnohé dávajú z vlastného vrecka, či už je to výzdoba triedy, niekde dokonca nábytok.

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 373
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 518
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 306
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 353
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 957
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 513
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 084
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Boris Vitázek.

Festival sa koná 11. a 12. apríla na rôznych miestach


Očkovanie vakcínou Comirnaty od spoločnosti Pfizer.

Kotlár avizoval, že Žilinkovi odovzdá výsledky analýzy šarží vakcín Moderna a Pfizer.


SITA

Cintorín pri pamätníku v lesoparku Brezina v Trenčíne pripomína beštiálne vraždy 69 vojakov, partizánov i civilných obyvateľov.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu