TRENČÍN. Na Trenčianskom hrade začali v stredu ráno s demontážou oceľovej zábrany, ktorá stojí na jedinej prístupovej ceste k nemu. Kvôli prácam hrad počas pracovných dní pre verejnosť zatvorili, otvorený bude vždy počas víkendov. Náklady na odstránenie 13 rokov starej „klietky“ odhaduje riaditeľ Trenčianskeho múzea na 24 tisíc eur.
„Minulý rok sme si dali vypracovať dva statické posudky, ktoré konštatovali, že táto oceľová klietka, tieto zábrany sú niekoľko rokov zbytočné,“ informoval riaditeľ Trenčianskeho múzea Peter Martinisko.
Verejné obstarávanie na jej odstránenie vyhrala Správa ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorá podľa Martiniska ponúkla v porovnaní s inými ponukami o tretinu nižšiu cenu.
Počas pracovných dní budú na prístupovej ceste pracovné mechanizmy. Tie budú okrem iného zabezpečovať odvoz desiatok ton stavebného odpadu. Riaditeľ múzea žiada verejnosť, aby počas októbra dodržiava pokyny a k zábrane sa počas prác nepribližovala.
„Rovnako prosíme Trenčanov, aby neparkovali na Matúšovej ulici, kade sa bude odvážať tento oceľový odpad," zdôraznil Martinisko, podľa ktorého by asi 34 tonovú klietku mali odstrániť do konca októbra.
Informovať verejnosť o uzatvorení hradu budú podľa kastelána Trenčianskeho hradu Petra Pastiera dvaja zamestnanci múzea.
„Počas celého dňa by mali byť v priestore reštaurácie Fatima a pri Trenčianskom múzeu dvaja zamestnanci, ktorí budú potenciálnych návštevníkov informovať, že do priestoru hradu sa kvôli prácam nedostanú,“ priblížil Pastier.
Odstránenie zábrany bude zložité
Likvidácia viac ako desať rokov starej konštrukcie bude zložitá, čo potvrdil aj samotný zhotoviteľ. Podľa Tibora Cabalu zo Správy ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja bude odstránenie oceľovej zábrany vzhľadom na stiesnené priestory, vysokú váhu konštrukcie a náročný terén zložité.
„Termín bol daný do konca októbra, dúfam, že to stihneme. Máme tu okolo desať pracovníkov, ktorí sú na slovo vzatí odborníci. Ak nám bude počasie priať a všetko dobre pôjde, mali by sme to stihnúť,“ vysvetlil Tibor Cabala. Zábranu budú vyškolení pracovníci likvidovať po častiach, použijú pri tom autogen.
„Konštrukcia sa autogenom po častiach odpáli, následne ju naložíme a Správa ciest ju odvezie,“ informoval Cabala, ktorý osud desiatok ton odpálenej ocele nepozná. „Zatiaľ nie je presne dané, na aký účel bude. Uvidíme, v akej veľkosti a ako sa budú tie diely odpaľovať, na čo by sa dali použiť. Možno ich ponúkneme verejnosti na odkúpenie,“ dodal.
So stavebnými prácami a prípadným hlukom musia obyvatelia v okolí rátať v pracovných dňoch od siedmej do 16-tej hodiny.
Trenčanom chýbať nebude
Za zábranou Trenčanom ľúto nebude. Podľa Trenčianky Viery Koníčkovej bola dlhé roky hanbou Trenčanov a hradu ako takého. „Len nech ju dajú preč, cez leto bola zarastená ani džungľa, počas zím čistá Transylvánia,“ povedala.
Podobný názor má aj dôchodca Štefan Dobrík. „Na hrad už nechodím, nohy ma neposlúchajú, preto o tom veľa neviem. Ale keď sa to dá preč, bude pokoj. Teším sa, že sa opäť niečo dobré deje v našom meste,“ dodal senior.





