TRENČÍN. Impozantným spôsobom oslávil významný slovenský maliar Rudolf Moško (narodený 22. septembra 1926 v Dobrej pri Trenčíne) svoju deväťdesiatku.
Najvýraznejší predstaviteľ súčasnej profe-sionálnej trenčianskej výtvarnej scény predstavuje pri príležitosti svojich okrúhlych narodenín od 14. septembra v Galérii M. A. Bazovského prierez svojou rozsiahlou výtvarnou tvorbou. Jeho diela situované na dvoch poschodiach galérie si môžete pozrieť do 23. októbra.
Prierez tvorbou výtvarnej legendy
Zmyselne oblé a ladné krivky zeleno-modrých krajiniek často pripomínajúcich ženské línie, baladické zachytenie prírody, zaujímavé konfigurácie domov a ich architektúry, ale aj netradičné a sugestívne zátišia, geometrické kompozície, kresby ceruzou i akty žien môžete vidieť v dielach trenčianskej výtvarnej legendy – Rudolfa Moška. Výstava približuje vývoj a rozsah jeho maliarskeho názoru od 50. rokov 20. storočia až po súčasnosť.
„Odvíja sa od realistickej krajinomaľby už s náznakmi geometrickej štylizácie, cez vynikajúce figurálne diela 60. rokov až po zásadné obdobie 70. rokov, keď sa sformulovala jeho originálna a najautentickejšia definícia krajinomaľby,“ uviedla kurátorka výstavy Danica Lovíšková.
Od 90. rokov jeho videnie krajiny nadobúda nové podoby. „Pôvodnú mäkkú modeláciu tvarov postupne opúšťa v prospech geometrickej skladobnosti precízne definovaných a razantne znejúcich hmôt,“ pokračovala. Následne prechádza aj k rozšíreniu typického zeleno-modrého farebného výrazu o vitálne žlté, ružové, čierne a biele tóny.

Desiatky rokov nachádza nové inšpirácie
Vášnivý vzťah k turistike sa premietol aj k jeho výtvarnému nazeraniu na slovenskú krajinu. V neskoršom období majestát prírody rád dopĺňa Moško aj obrazmi s neobvyklou konfiguráciou domov s príznačným hranatým tvaroslovím.
Aj pre originalitu a nevšednosť svojich diel prerazil svojou tvorbou na výstavách doma i v zahraničí. Jeho diela videli milovníci umenia na individuálnych výstavách vo Francúzsku, Rakúsku, Rusku, Poľsku, na Kube, v Nemecku i v Maďarsku.
„Najhoršie je začínať. Prvé kroky pri vzniku obrazu sú vždy najťažšie. Niekedy aj pol dňa pozerám na prázdne plátno, kým sa rozbehnem,“ vyznal sa Rudolf Moško.
Kým však príde k maliarskemu plátnu, musí prekonať desiatky schodov vo svojom ateliéri na šiestom poschodí. Aj v deväťdesiatke to zvláda bez problémov. Hlasno si pustí hudbu, vypije dúšok dobrého vínka a začína realizovať svoje výtvarné fantázie.
„Robím to, čo chcem robiť. A to čo chcem robiť, chcem robiť dobre. Čím má človek viac rokov, tým má menej času,“ vyznal sa autor, ktorý aj vo svojom úctyhodnom veku nachádza stále nové a nové výtvarné inšpirácie.

Rudolfa Moška fascinuje krajina i krása ženy
Savojská krajina, staré horárne, sady, čierne stodoly, Vrátna, Opatová, Kálnická dolina, Trenčiansky hrad, osamelé stromy, Vršatec, kostoly z Normandie, červené strechy, krásne ženy, dedinčanky, dievčatá, ale aj staré duby i staré grúne premenil prostredníctvom šikovných rúk a pestrých farieb na neopakovateľné olejomaľby či kresby.
Rudolf Moško svojráznym spôsobom kontroluje aj správne rozloženie farebných plôch a vyváženú kompozíciu. „Jednoducho si vtedy obraz otočím hore nohami a sledujem správnosť farebného vyváženia,“ usmial sa autor, ktorý je absolventom Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave v oddelení kreslenia a maľovania (1946 – 1949). Jeho profesormi boli také osobnosti ako Gustáv Mallý, Ján Mudroch i Dezider Milly.
„Rudolf Moško dokáže svojím štetcom zmeniť svet. Neodolateľné krajiny v pokojných mäkkých krivkách i v geometrických tvaroch sú magickým priestorom plným farby, energie, poézie a harmónie. V nich sa vždy môžeme ukryť pred nepohodou sveta,“ prezradila kurátorka výstavy.
Krajina je zakódovaná v jeho srdci
Rudolf Moško má hory i krajinu trvalo zafixované v spomienkach, zážitkoch a pocitoch. „Bytostný krajinár má prírodu zažitú z pravidelných potuliek po slovenských vrchoch a horách a krajina sa celý život do jeho diel derie cez okná ateliéru, do ktorého každodenne chodí,“ podotkla Lovíšková.
Výstava prezentuje najvýznamnejšie a najdôležitejšie obrazy a dokumentuje vývojové periódy Moškovej tvorby. Vystavené artefakty sú pre expozíciu zapožičané z najvýznamnejších galérií Slovenska, ale aj zo súkromných zbierok a z archívu autora. „Geograficky povedané – od Paríža cez Prahu, Poděbrady, Bratislavu až po polovicu Slovenska,“ uviedla Lovíšková.
Okrem obrovského množstva malieb a kresieb realizoval Rudolf Moško v období 1960 – 1980 monumentálne diela pre architektúru. Preto výstava predstavuje v štúdiách a modeloch aj tento pútavý úsek Moškovej tvorby.
„Jubilant Rudolf Moško nás učí pozerať sa poeticky. Fascinuje nadčasovosťou a sviežosťou, pripomína krásu každodennej obyčajnosti a navádza nás uctievať si prirodzenú hierarchiu hodnôt,“ dodala kurátorka aktuálnej výstavy v Galérii M. A. Bazovského Danica Lovíšková.
