NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Na prvých slovenských športových hrách transplantovaných a dialyzovaných sa počas tohto víkendu zišlo na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom osem desiatok ľudí a dve tretiny z nich sa zapojili do súbojov v siedmich disciplínach.
Podobné športové podujatie zorganizovali už osemnásťkrát. "Týkalo sa však čisto obličkárov, nakoľko zastrešujeme pacientov pred a po transplantácii - dialyzovaných pacientov, transplantovaných a dokonca ich rodinných príslušníkov. V tomto roku sme chceli rozšíriť športovú základňu a prvýkrát sme urobili slovenské športové hry transplantovaných a dialyzovaných, kde sa zúčastnili pacienti s transplantovanými obličkami, srdcom, pečeňou a pľúcami," informoval prezident Spoločnosti dialyzovaných a transplantovaných pacientov na Slovensku Dušan Križko..
Zmerali si sily v stolnom tenise, tenise, behu na 100 metrov, chôdzi na 3000 metrov, vrhu guľou, hode kriketovou loptičkou a šípkach.
"Urobili sme kategórie nielen transplantovaných a dialyzovaných športovcov. Ale keďže ich prišli podporiť rodinní príslušníci, urobili sme niekoľko kategórii aj pre zdravých," doplnil prezident Spoločnosti dialyzovaných a transplantovaných pacientov na Slovensku.
Podotkol, že prvými slovenskými športovými hrami chceli deklarovať, že transplantovaný pacient má takmer plnohodnotný život ako zdraví ľudia.
"Snažíme sa aj zvýšiť povedomie ľudí ohľadom darcovstva. Aby sa nebáli. Žiaľ, mnohí ľudia, pokiaľ nevedia, že takýto problém existuje, tak sa ich to ako keby netýkalo. Je jasné, že keby sa to týkalo ich, ich najbližších príbuzných alebo priateľov, tak by boli ochotní zniesť modré z neba, aby im pomohli a v konečnom dôsledku zachránili život," povedal Križko.
Najlepší športovci podľa neho reprezentovali Slovensko aj na európskych alebo svetových hrách transplantovaných a dialyzovaných.
"V tomto roku boli piati naši športovci vo Fínsku a získali štyri medaily. Jednu zlatú, dve strieborné a jednu bronzovú. Na budúci rok sa konajú majstrovstvá sveta transplantovaných v španielskej Malage a boli by sme radi, pokiaľ by nás reprezentovali. Má to jediný háčik, že nedostávame od štátu na našu činnosť alebo športové aktivity ani cent. Takže všetko si musíme zabezpečovať buď sami alebo prostredníctvom sponzorov," uzavrel prezident Spoločnosti dialyzovaných a transplantovaných pacientov na Slovensku.