TRENČÍN. Kasárne Trenčianskeho hradu minulý štvrtok obsadili stredoškoláci, diskutovali o význame Európskej únie a slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. Organizátori si pre mladých ľudí pripravili okrem súťaží aj prednášky v slovenskom a anglickom jazyku, nechýbali ani hudobné vystúpenia obľúbených kapiel.
Logo vymyslel po ceste z Brna do Bratislavy
Podujatie nieslo názov eSKaEÚ sa spolu usmievajú. Podľa spoluorganizátorky a riaditeľky Krajskej organizácie cestovného ruchu Trenčín Evy Frývaldskej je názov inšpirovaný logom slovenského predsedníctva, ktoré je zložené z emotikonov a smajlíkov.
„Cieľom stretnutia študentov a prednášajúcich bolo informovať stredoškolákov o Slovensku a Európskej únii, o našom predsedníctve v Rade EÚ. Podujatie sme rozdelili do dvoch častí – do vzdelávacej a tvorivej,“ priblížila Frývaldská, ktorá medzi prednášajúcimi privítala aj víťaza predsedníckeho loga, Trenčana Jakuba Dušičku. Študent šiesteho ročníka na Vysokej škole výtvarných umení podľa vlastných slov chcel od začiatku po grafickej stránke pracovať so slovenčinou, voľba nakoniec padla na diakritické znamienka.
„Štyri znamienka, ktoré som použil, existujú aj v iných jazykoch, ale len v slovenčine existujú v takej kombinácií,“ vysvetlil Dušička. Ako povedal, najlepšie sa mu pracuje počas cestovania, myšlienka dnes všadeprítomného loga vznikla pri ceste z Brna do Bratislavy.
„Takmer vždy tvorím s ceruzkou a zošitom, lepšie sa mi premýšľa, keď nemusím sedieť doma pri počítači,“ prezradil tajomstvo grafického úspechu. Modro-červené logo zanechá svoju stopu aj na nádvorí Trenčianskeho hradu, kde ho s rozmermi 5 x 7 metrov vyskladali z drobných kamienkov stredoškoláci. Podľa Evy Frývaldskej logo zostane na hrade až do konca roka. „Výstupom podujatia je jednak logo, ďalším modely, ktoré vytvorili študenti Strednej umeleckej školy, ktoré budú v hradných kasárňach vystavené,“ informovala.
Niektorých mladých Únia nezaujíma
Záujem študentov o Európsku úniu je podľa pedagóga Radoslava Meravého zo Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Trenčíne veľmi odlišný. „Študenti vnímajú európske problémy, na hodinách vedia odpovedať aj na zložitejšie otázky, ale nie je ich až tak veľa. Beriem ich nezáujem aj z toho hľadiska, že na to popri učení majú menej času,“ povedal Meravý.
Interes o európske záležitosti podľa riaditeľa Strednej umeleckej školy v Trenčíne Ivana Štefku na škole prudko narástol po tom, čo sa víťazom loga stal ich bývalý študent. „Logo má podľa mňa k mladým ľuďom blízko, keďže tu medzi sebou máme digitálnu generáciu, ktorá má veľmi často problém s diakritikou,“ poznamenal riaditeľ.
Reakcie oslovených študentov s otázkou o ich záujme o Úniu boli rôzne. Alexander zo súkromného gymnázia potvrdil, že výhody, ktoré Európska únia ponúka, rád využíva. „Za výhody považujem hlavne voľné cestovanie a nižšie ceny. Ale úprimne povedané, dianie ohľadne slovenského predsedníctva ma nezaujíma,“ priznal sa stredoškolák.
Podľa gymnazistu Rodana sa Európskej únii na škole venujú hlavne na predmetoch občianska náuka a geografia, problematika ho na rozdiel od Alexandra zaujíma. „Zaujíma ma to, lebo si myslím, že Slovensko má čo ponúknuť a doteraz sme na to nemali priestor, práve teraz je tá šanca,“ povedal Rodan, ktorý je však zo Slovenska rozhodnutý odísť.
„Myslím si, že Slovensko má šancu dostať sa na úroveň napríklad Rakúska, no aj napriek tomu som rozhodnutý odísť za lepšími príležitosťami. Európska únia otvára mladým ľuďom veľké obzory, mali by ich využiť,“ podotkol gymnazista.

