Rado Tilandy, organizátor Vrchárskej koruny trenčianskej a jeden zo spoluorganizátorov tejto extrémnej udalosti, sa nechal inšpirovať priateľmi a podobnými podujatiami doma a na Valašsku. Profil jednotlivca pre tento druh preteku reprezentuj Sváťa Božák, jeden z najlepších ultra bikerov na svete prijal pozvanie a spolu so spoluorganizátorom Kráľovskej 72 hodinovky Radom Tilandym jedným so zakladateľov Vrchárskej koruny trenčianskej (VKT) sa cyklopodujatia, ktorého profil Kráľovská 72-hodinovka kopíruje aj zúčastní.
Podpora z Holubyho chaty
“Počiatočné ultra inšpirácie pochádzajú spoza Bielych Karpát”, hovorí Rado Tilandy. Vrchárska koruna Valašska je cyklo podujatie, ktoré u susedov už funguje niekoľko rokov. Rado Tilandy ďalej dodáva: “Keď sme inšpirovaní priateľmi z Valašska a ich láskavým zvolením rozbehli spolu s Paľom Babicom a Michalom Bartákom, nedalo mi a pred oficiálnym otvorením tradície som spáchal ešte jeho zimnú psycho verziu - prechod 20 vrcholov v zime, a v tme.” Psycho-verziu podľa jeho slov zvládlo vtedy 9 účastníkov, medzi ktorými boli i dve ženy.
Vrchárska koruna Trenčianska mala svoj prvý štart 10. apríla 2016 ako prvá akcia svojho druhu na Slovensku a je určená pre široký okruh záujemcov. Radovi Tilandymu však nedala spávať možnosť uskutočniť tieto samostatné výjazdy vrcholov okolia Trenčína ako okruhovú non-stop verziu.
“Pozdieľal som nápad s kamarátmi na sociálnej sieti a reakcie boli skôr úsmevné, teda až na jednu od chatára Mira Martinčeka z Holubyho chaty, ktorý napísal: “Kto to dá non-stop, toho odmením”. Tak si vravím, hmm, asi priaznivec bláznivých nápadov. Skúsme to spolu”, spomína Tilandy na históriu vzniku novej akcie.
“Ultra” podmienky sú zaručené
Trasa preteku v GPS je skôr orientačná, odchýlka desať percent je pripustná. Organizátori totiž nepredpokladajú, že účastníci sú iní ako len féroví jazdci. Stravu, pitný režim a zdriemnutie počas preteku si účastníci zabezpečujú sami. Na Holubyho chate ich však čaká sladká odmena v podobe stravy a ubytovania zdarma, čo je štedrý príspevok chatára Martinčeka k zdaru akcie.
“U Sváťa Božáka odhadujeme príchod do cieľa na Holubyho chate tridsať hodín po štarte. U ostatných, ak nezablúdia, do sedemdesiatdva hodín. Niekto však musí aj "zametať", preto ma chatár Martinček počká až do nedele, čo je už deväťdesiatšesť hodín,” prezrádza s úsmevom Tilandy.
Autor: tn