Výstavba centra pre autistov začala

V areáli Centra sociálnych služieb Demy v Trenčíne začínajú stavať nové centrum pre dospelých autistov. Dokončia ho budúci rok.

Stavebné práce začali tento týždeň.Stavebné práce začali tento týždeň. (Zdroj: ANDREJ LUPRICH)

TRENČÍN. V Trenčíne sa v priebehu tohto týždňa začala výstavba autistického centra pre dospelých. Špecializované zariadenie bude v areáli Centra sociálnych služieb Demy, ktorého zriaďovateľom je Trenčiansky samosprávny kraj.
Náklady na stavbu sú vo výške 1,4 milióna eur, dokončené by malo byť budúci rok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podobné zariadenie v kraji chýba

Dospelí ľudia trpiaci autizmom nemajú v Trenčíne a blízkom okolí ani jedno špecializované zariadenie. Niekoľko rokov funguje centrum pre deti v predškolskom veku, minulý rok v septembri otvorili v Trenčíne špeciálnu základnú školu pre autistické deti.

SkryťVypnúť reklamu

„Práve na ňu by nadväzovali poskytované služby v autistickom centre pre deti, ktoré ukončia povinnú školskú dochádzku. Novopostavené centrum im prinesie možnosť využiť ambulantné, ale aj pobytové sociálne služby,“ informovala hovorkyňa Trenčianskej župy Jana Paulínyová.

Svoje služby bude poskytovať 30 klientom trpiacich autizmom po ukončení povinnej školskej dochádzky. Budú môcť využívať dennú ambulantnú alebo týždňovú pobytovú službu, počíta sa aj s celoročnou formou sociálnej služby.

Prečítajte si tiež: Špeciálna škola pre špeciálne deti Čítajte 

Dôležitá je špecializácia

Zariadenie stavajú v areáli existujúceho Centra sociálnych služieb Demy v trenčianskej mestskej časti Biskupice. Myšlienku rozšírenia sociálnych služieb považuje riaditeľ centra Tibor Gavenda za veľmi dobrú.

„Najväčšie pozitívum je špecializácia tohto zariadenia a najmä personálu. Odborná starostlivosť tak môže byť poskytovaná čo najlepšie. Výhodou je, že zariadenie bude v areáli Demy, ktoré funguje už 26 rokov – má svoje zázemie, skúsenosti s poskytovaním sociálnych služieb, na ktoré vieme dobre nadviazať. Predpokladám, že to bude vhodné spojenie zariadenia, ktoré poskytuje starostlivosť deťom a mladým ľuďom, ktoré funguje už roky,“ povedal Gavenda.

SkryťVypnúť reklamu

Pribudnú aj zamestnanci

Centru sociálnych služieb Demy pribudne okrem nových klientov aj viac ako dvadsať nových zamestnancov, ktorí sa budú špecializovať na ľudí s autizmom.

„Teraz poskytujeme starostlivosť deťom od troch do 25 rokov, nešpecializujeme sa na žiadnu diagnózu. Máme klientov aj s autizmom, s Downovým syndrómom, detskou mozgovou obrnou,“ povedal v marci Gavenda. Poskytovanie služieb chceli rozšíriť už dlhé roky.

„Keď sme hľadali cieľovú skupinu, najvhodnejšie sa nám zdalo špecializovať sa na ľudí s poruchami autistického spektra, pretože v Trenčíne a okolí takéto zariadenie chýba,“ dodal Gavenda.

Výstavbu oddialili námietky

Začať so stavbou pôvodne chceli skôr, práce ale oddialili námietky ľudí, ktorí bývajú v blízkosti.
Konanie na stavebnom úrade začiatkom roka zastavili.

SkryťVypnúť reklamu

Námietky ľudí sa týkali umiestnenia stavby na pozemku vzhľadom k susedným nehnuteľnostiam. Župa preto musela projekt zmeniť.

Prečítajte si tiež: Otvoria školu pre autistické deti Čítajte 

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 366
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 514
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 298
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 351
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 949
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 504
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 084
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Boris Vitázek.

Festival sa koná 11. a 12. apríla na rôznych miestach


Očkovanie vakcínou Comirnaty od spoločnosti Pfizer.

Kotlár avizoval, že Žilinkovi odovzdá výsledky analýzy šarží vakcín Moderna a Pfizer.


SITA

Cintorín pri pamätníku v lesoparku Brezina v Trenčíne pripomína beštiálne vraždy 69 vojakov, partizánov i civilných obyvateľov.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu