TRENČÍN. Kotolňa na Liptovskej ulici na trenčianskom sídlisku Juh je opäť terčom sťažností niektorých ľudí, ktorí bývajú v jej blízkosti.
Kotolňa spaľuje biomasu, popol a prach, ktorý stúpa z komína, podľa ich názoru už niekoľko rokov výrazne obťažuje miestnych obyvateľov.
Prevádzkovateľ kotolne sťažnosti odmieta, výsledky meraní sú podľa neho dlhodobo v norme.
Vlastníkom bytov sľúbili sťahovanie
Kotolňa stojí v blízkosti poschodových bytoviek, viacerí obyvatelia nám potvrdili, že byt kupovali s prísľubom, že kotolňa sa presťahuje.
Prvé sťažnosti na zhoršenie životného prostredia na najväčšom trenčianskom sídlisku Juh začali už pred viac ako štyrmi rokmi.
„Prekáža nám tu, na balkóne mávame popadaný popol, umyjem okná a hneď na druhý deň sú čierne parapety. Zdá sa mi, že je tu aj viac detí alergických ako inde, vplýva to na ich zdravie,“ hovorí Andrea Krištufová zo susednej bytovky.
Podľa nej sa na prach a popolček sťažuje veľa ľudí. „Keď sme kupovali byt, tvrdili nám, že tá kotolňa bude presťahovaná. Tie byty neboli najlacnejšie, vnímam to trochu ako podraz,“ dodala Krištufová.
Aj Jozef Gajdošík z bytovky vedľa postrehol nečistoty z komína. „Ak sušíme bielizeň na balkóne, býva to na ňom napadané, je to veľmi nepríjemné,“ povedal.
Pavol Pagáč hovorí, že prach a nečistoty z kotolne sú všade. „Tak, že môžete písať prstom na auto, keby som mohol, tak to hneď zakážem. Vozia tam slamu aj drevoštiepku. Veď to mali zrušiť už dávno a nič sa stále nerobí, je to hanba, ťahá sa to už roky,“ dodal Pagáč.
Prevádzkovateľ sťažnosti odmieta, merania sú v norme
Jozef Greňo, konateľ spoločnosti, ktorá vykuruje viac ako tritisíc bytov, pred niekoľkými rokmi hovoril o sťahovaní do areálu bývalej kotolne na uhlie na Východnej ulici, dnes však už presun kotolne odmieta.
Tvrdí, že kotolňa je v poriadku a spĺňa všetky náležitosti.
„Zabudovali sme nový filter, ktorý emisie znížil na dva až päť miligramov na meter kubický. Mesto to spochybňovalo, ale potom sa ukázalo, že sú mimo a tú žalobu stiahli. V meraní rozpory nie sú, robila ho certifikovaná autorita,“ povedal Greňo s tým, že tlak na kotolňu nie je celkom objektívny.
Sťahovať firmu už dnes odmieta. „Na túto tému bola diskusia, uvažovali sme nad tým. Mesto ale medzitým povolilo odpájanie od centrálneho zdroja, v tom momente to nemôže celé ekonomický fungovať.“
Podľa neho by prípadné sťahovanie malo dosah na cenu tepla. „Ak chceme ľuďom neúmerne zvýšiť cenu tepla, tak sa poďme presťahovať. Je to o tom, treba sa na veci pozerať racionálne. Tie náklady nie sú vôbec malé, chceme aby to zaplatili ľudia?“ pýta sa Greňo.
Mestu sa výsledky meraní nezdajú
“Mesto pripravuje podklady na rokovanie s prevádzkovateľmi a odborníkom, ktorý vykonal meranie spochybnené mestom.
„
Mesto má voči výsledkom merania námietky, na firmu podali žalobu. Súdne konanie zatiaľ nebolo právoplatne ukončené, hoci už boli vytýčené viaceré pojednávania.
Na nich prevádzkovatelia kotolne a výhrevne predložili správy z meraní emisií a hluku, podľa ktorých neprekračujú hodnoty stanovené normami a voči ktorým mesto predložilo viaceré námietky.
„Aktuálne mesto Trenčín pripravuje podklady na rokovanie s prevádzkovateľmi kotolne a výhrevne a odborne spôsobilou osobou, ktorá vykonala meranie spochybnené mestom. Účelom rokovania bude vysvetlenie namietaných nedostatkov,“ informovala Eva Mišovičová z trenčianskeho mestského úradu.
Povinnosť vykonať nápravu môže podľa nej prevádzkovateľovi uložiť až súd právoplatným rozsudkom, pokiaľ sa v konaní preukáže nadmerné obťažovanie obyvateľov imisiami.
Súd vyzval strany na rokovanie
Trenčiansky súd už obe strany vyzval na rokovanie, momentálne beží lehota na mimosúdne rokovania.
„Súd poskytol sporovým stranám lehotu na mimosúdne rokovania, odstránenie rozporu v meracom denníku a prerokovanie protokolu o meraní z marca 2015. Stranám sporu súd uložil, aby poslali záznam z tohto rokovania a následne vytýči termín pojednávania,“ uviedol v stanovisku hovorca trenčianskeho súdu Roman Tarabus.
