Nedeľa, 5. apríl, 2020 | Meniny má Miroslava

Róbert Rybníček: „O výkonnostnú úroveň klubu ako aj hráčsku kvalitu sa nebojím“

AS Trenčín ziskom druhého double ukončil ďalšiu fázu vývoja klubu. Kabínu opustilo viacero mien, ktoré boli nositeľmi kvality. O situácii v klube sme sa porozprávali s generálnym manažérom Róbertom Rybníčkom.

Róbert Rybníček je generálnym manažérom AS Trenčín.Róbert Rybníček je generálnym manažérom AS Trenčín. (Zdroj: TASR)

Ostatné týždne boli v AS Trenčín plné turbulencii. Ako by ste zhodnotili letné obdobie?

- Skončila sa jedna etapa nášho procesu. Po športovej stránke bola veľmi úspešná. Za ostatné dva roky sme dosiahli historický úspech v klubovej histórií, čo je pre nás fantastický pocit . Samozrejme, s takýmto výsledkom prichádzajú aj väčšie očakávania z pohľadu fanúšikov. Na druhej strane treba dodať, že  klub je stále len v určitej fáze vývoja. Situáciu sme si vyhodnotili a cítili, že niektorí  z hráčov, ktorí u  nás boli a dosiahli úspechy, akoby začali strácať vnútornú motiváciu pokračovať v Trenčíne. Stále nemáme štadión, podmienky ani divácke zázemie ako v zahraničných ligách. Preto je nevyhnutné aj na základe týchto skutočností „prečistiť ovzdušie“, a dať priestor všetkým, ktorí stále majú dostatočnú motiváciu hrať a pracovať pre náš klub.

Článok pokračuje pod video reklamou

Čo sa týka pohárovej Európy posunuli sme sa o ďalší krok vpred. Z roka na rok zhodnocujeme  meno nášho klubu. Zahraničné kluby nás berú vážne. Túto situáciu sme využili aj pri možnosti predaja hráčov, ktorí z Trenčína odišli . Úvod ligovej sezóny sme nezachytili podľa predstáv. Na druhej strane vieme, prečo sa to stalo. Teraz je pre nás podstatné, aby sme nastavili procesy na najbližšie obdobie do konca jesene. Myslíme už aj dopredu, na to, čo nás čaká v jarnej časti. Určite znovu vytvoríme natoľko schopný a silný tím, aby aj aktuálny ročník útočil na popredné a pohárové priečky. To je našou športovou prioritou.

Predajom hráčov sa nám podarilo získať finančné prostriedky a tie výrazne pomôžu v zlepšení infraštruktúry. Bol to jeden z našich prioritných cieľov. Počas jesene chceme investovať do areálu na Ostrove, kde máme prenajaté pozemky. Chceli by sme tam vybudovať dve alebo tri plochy s umelou trávou na tréningový proces. To je tá hodnota ďalšieho posunu klubu, o ktorej hovoríme, keď našim mladým talentom zlepšíme tréningové podmienky.

AS Trenčín mal reálnu šancu prebojovať sa do základnej skupiny jedného z európskych pohárov. Napriek tomu viacero hráčov klub opustilo a pomohli klubu po finančnej stránke. Volili ste voľbu na istotu?

-Nebolo to jednoduché rozhodovanie. Emócie boli a sú veľké. Tiež snívame o vysokých cieľoch podobne ako naši fanúšikovia. Snažíme sa však robiť racionálne kroky. Iné kluby nakúpia šesť nových hráčov a aj tak nemajú garanciu, že sa dostane do základnej skupiny Ligy majstrov alebo Európskej ligy. Pre nás bolo dôležité, aby sme dali dôveru tým hráčom, ktorí tu zostali. Treba si na rovinu povedať, že sme pred pohárovou Európou predali iba jediného hráča. Ostatným skončili zmluvy, nechceli u nás pokračovať alebo pre určité problémy skončili. Bero odišiel až po Lige majstrov a Madu s Rabiuom až po Rapide Viedeň. Bohužiaľ, prišli nám do toho aj zranenia ale dovolím si tvrdiť, že sme mali veci aj tak pod kontrolou. Priebežne sme prijali niekoľko hráčov, ktorí potrebujú čas na adaptáciu a máme stále určité veci rozpracované. O výkonnostnú úroveň klubu ako aj o hráčsku kvalitu sa nebojím.

Legia Varšava s desaťnásobne vyšším rozpočtom nebola ďaleko od vypadnutia. V prípade postupu sa Trenčínu núkali veľké možnosti. Aké pocity vami lomcovali po skončení odvety?

- Veľmi pozitívne. Našou prioritou bol postup cez Ľubľanu, pretože tým sme dosiahli ďalší krok oproti predchádzajúcej sezóne. Čakali nás minimálne ešte štyri zápasy navyše. S Varšavou som veril v kvalitu nášho tímu. Zápasy som si pozrel viackrát a myslím, že nás opustilo  športové šťastie, ktoré na takejto úrovni je veľmi potrebné. V určitých fázach sme boli lepším a dominantnejším tímom, lenže sme nepremenili šance. Súper strelil šťastný gól v čase nášho najväčšieho tlaku. Na druhej strane všetko príde postupne. Nemôžeme preskočiť žiadny krok, pretože futbalový život by nám to vrátil. Na mužstvo som hrdý. Držali sme krok s Legiou, ktorá má neporovnateľný rozpočet aj zázemie. Na oficiálnych obedoch s predstaviteľmi Olympije, Legie aj Rapidu Viedeň nám zástupcovia klubov preukázali úprimný rešpekt vzhľadom k našej práci, v týchto finančných rozpočtových podmienkach. To si veľmi vážime.  

Ľudia chcú stále viac a viac. V určitých fázach neboli veľmi trpezlivý. O čom je aktuálne kontakt klubu s fanúšikmi?

- Niečím podobným ako dnes sme si už prešli. Ľudia majú niekedy krátku pamäť. Každý má právo na vlastný názor. Futbal je verejná vec. V aktuálnej emócii ľudí ťažko o niečom presvedčíme. Pre mňa je v tejto fáze najdôležitejšie, aby naši ľudia v klube boli najviac informovaní. Pracujeme tak, aby sme sa výsledkami opäť dostali na miesta, na aké si priaznivci zvykli. Ďalej budeme pracovať a veriť tomu, čo robíme. Sme na dobrej ceste. Keď budú nové ihriská, štadión a bude aj zázemie, môžeme ľuďom znova začať vysvetľovať rôzne záležitosti viac ako teraz, pretože mnohí z nich skôr neuveria. Samozrejme, informujeme o zásadných veciach, ale po súčasnom prečistení kádra sú argumenty pre mnohých zbytočné. Ľudia majú strach a obavy, že výkonnostne pôjdeme dole. Musíme sa sústrediť na to, aby sme dali všetko na správnu cestu a pripravili podmienky pre realizačný tím, mužstvo a celý klub. Malú krízu prežijeme a naštartujeme sa do vyšších dimenzii. Nie sme klub, čo bude stále vyhrávať a obhajovať majstrovský titul. Nie sme na podobnú situáciu ešte dostatočne pripravení.

Tréner Ševela sa viackrát vyjadril, že by prijal možnosť zmeniť prostredie. Napriek tomu ste ho podržali. Prečo?

- Celá situácia bola pre nás sklamaním, pretože sa to stalo druhýkrát za ostatné obdobie. Martin je ale stále náš . Zažil v klube veľa ako hráč aj tréner. Pre nás je veľmi dôležité, aby sme mu pootvorili cestu do plnohodnotného trénerského života. Má potenciál byť kvalitným trénerom a nielen v rámci Slovenska. Aj preto sme sa rozhodli pomôcť mu a akceptovať, čo sa stalo, hoci to nebolo jednoduché. Keď ku nám prídu noví hráči a nemajú požadovanú kvalitu, dokážeme byť trpezliví, aby sme z nich dokázali dostať všetko, čo v nich je, aj cez chyby, ktoré urobia. Ak sa nám to podarí, všetci rozprávajú, akého máme výrazného hráča. Avšak čo tomu predchádzalo, už nikto nechce vidieť. Snažíme sa pomôcť všetkým. Na druhej strane z ich strany potrebujeme cítiť dôveru. Inak sa to nedá. Futbalisti môžu mať kvalitu obrovskú, ale ak nemajú dostatočnú motiváciu hrať za Trenčín, už ich nedokážeme dostať na správnu vlnu. Vtedy nastane čas posunúť ich ďalej. S Martinom sme si vyčistili  stôl a vyjasnili určité veci. Aj on sám veľa záležitostí pochopil a som presvedčený, že z tejto skúsenosti sa odrazí do svojho ďalšieho trénerského rastu. Do celého klubu sme vyslali signál, že nie sme tí, čo budú niekoho haniť, ale v prvom rade pomáhať. Každý však musí chcieť sám na sebe pracovať. Keď zistíme, že to tak nebude,  musia sa naše cesty rozísť.

V akej fáze je realizácia štadióna?

- Procesy sa výrazne pohli smerom dopredu. Pôjdeme formou  verejnej súťaže, vybavujeme územné a stavebné povolenia. Veríme, že do konca januára budeme mať všetky povolenia a  vybraného dodávateľa. Keď všetko pôjde podľa nášho časového harmonogramu ,tak na jar budúceho roka sa reálne začne stavať. Už teraz ideme pokladať pod trávnik vykurovanie, aby sme mohli od budúceho roka bez problémov hrať na vlastnom ihrisku. Investícia činí okolo 450 000 eur za vyhrievanie s novým trávnatým kobercom.

Predali ste niekoľko hráčov. Prispeli svojim dielom k naplneniu rozpočtu nového štadióna?

- Pomohli najmä výstavbe tréningových plôch na Ostrove. Financovanie štadióna ako takého je samostatná kapitola. Ďalšia časť peňazí putovala na rozpočtovú réžiu klubu. Momentálne sme finančne zdraví a stabilizovaní, čo je taktiež úžasný úspech našej práce v klube.

Do akej miery je rozpočet naplnený na výstavbu štadióna?

- Ambícia našej predstavy štadióna z hľadiska kvality a komfortu je finančne náročnejšia, aké boli predstavy v rámci predbežných projektov SFZ .Preto nie je jednoduché vyskladať rozpočet na tento projekt. Jedno však viem, bude to stáť za to, aj keď sa všetci nevieme dočkať, ale my svojou prácou a trpezlivosťou financovanie máme zabezpečené a zabezpečíme. Vysnívaný štadión v Trenčíne pre fanúšikov postavíme a to v takom štandarde, ako si toto mesto a klub zaslúži.  

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vo VÚB si odložíte splátky až na 9 mesiacov
 2. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho
 3. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace
 4. Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom
 5. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší?
 6. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 7. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 8. Bude dobre!
 9. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 10. "Škoda riskovať!"
 1. Vo VÚB si odložíte splátky až na 9 mesiacov
 2. Aby nám Veľká noc nezostala ležať v žalúdku...
 3. Hlas Schwarzeneggera v autokameře Mio MiVue J85 WiFi vás ochrání
 4. Aké železo máte užívať, aby vaša imunita zostala silná?
 5. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace
 6. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho
 7. Pľúcne ventilátory zo stieračov na nový Leon. Skvelý nápad SEAT!
 8. Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom
 9. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší?
 10. Daj ľuďom voľnú ruku a prinesie to želané ovocie
 1. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy 51 442
 2. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší? 32 916
 3. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami 22 636
 4. Pľúcne ventilátory zo stieračov na nový Leon. Skvelý nápad SEAT! 17 540
 5. Aké železo máte užívať, aby vaša imunita zostala silná? 16 883
 6. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho 16 691
 7. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 15 018
 8. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 13 430
 9. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace 12 649
 10. Bude dobre! 12 464

Téma: AS Trenčín

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Slovensko má 14 nových prípadov koronavírusu. V Trenčianskom kraji pribudli štyria

Na Slovensku pribudlo počas soboty 14 nových prípadov nákazy novým koronavírusom z 1524 testovaných. Celkovo ich na Slovensku je 485. Trenčiansky kraj ich má po bratislavskom najviac.

Ilustračné foto

Diskusiu "MY to zvládneme" vysielame už v pondelok

Už v pondelok privítame predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslava Bašku a rektora Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne Jozefa Habánika.

Emilovi Kopšíkovi prekazil šancu na tretí titul vírus + FOTO

Člen Eurospotclubu Považská Bystrica vstúpil do novej sezóny s optimizmom.

Emil Kopšík získal vlani titul majstra Slovenska Masters.

V aute za 300 eur bývali bezdomovci. Rastie v ňom tráva a je plné odpadu

Zdevastované vraky áut, nepojazdné vozidlá bez štátnych poznávacích značiek.

Vraky dvoch osobných áut na parkovisku v bývalých kasárňach

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Štrnásť nových prípadov, z nášho regiónu ani jeden

Banskobystrický kraj s celkovo 29 prípadmi (zo 485 na Slovensku) stále ostáva okresom s najnižším výskytom pozitívnych osôb.

Aké boli plány s Demänovskou dolinou pred sto rokmi

Architekt na začiatku upozorňoval, že dolinu treba chrániť a podvodníkmi.

Výskumník s koreňmi v Rajci ohúril svet. Pomenoval látky účinné voči koronavírusu

Dnes je zrejmé, že látka dokáže oslabiť koronavírus. No také ľahké to však zrejme nebude.

Traja vyliečení pacienti v Trenčíne. Vieme o nich viac

K piatim prípadom pribudli v piatok ďalší traja vyliečení z trenčianskeho regiónu. Ide o dve ženy a jedného muža, oba testy im vyšli negatívne.

Už ste čítali?