TRENČÍN. Snaha trenčianskych aktivistov zistiť, v akom stave zanechal mesto predchádzajúci primátor Trenčína Branislav Celler pokračuje. Na Krajskom súde v Trenčíne prebehlo v utorok pojednávanie, v ktorom Centrum environmentálnych aktivít opätovne požadovalo sprístupnenie právneho auditu mesta.
PRÁVNY AUDIT MESTA
Právny audit dal vypracovať súčasný primátor Trenčína Richard Rybníček po svojom nástupe do funkcie v roku 2010. Týkal sa súdnych sporov, ktorým mesto v minulosti čelilo. Advokátskej kancelárii Garant Partner Legal za jeho vypracovanie zaplatilo mesto takmer 10 tisíc eur. O sprístupnenie právneho auditu žiadajú aktivisti neúspešne už piaty rok, pričom vo veci ešte pred rokom rozhodol Najvyšší súd. Ten potvrdil rozhodnutie Krajského súdu v Trenčíne z mája 2014, podľa ktorého musí mesto právny audit zverejniť. Napriek tomu to mesto stále odmieta urobiť, dokonca minulý rok počas rozhodovania Najvyššieho súdu jediné vyhotovenie správy z právneho auditu odpredalo späť advokátskej kancelárii Garant Partner Legal za jedno euro.
Súd žalobu odmietol
Krajský súd na dnešnom pojednávaní nakoniec žalobu Centra Environmentálnych aktivít odmietol. V odôvodnení svojho rozhodnutia sudkyňa Alena Radičová uviedla, že o rovnakej žiadosti o sprístupnenie informácie z roku 2011 už súd právoplatne rozhodol.
Mestu vtedy uložil povinnosť audit zverejniť.
„Postup žalobcu – Centra environmentálnych aktivít, musí byť taký, že sa musí domáhať svojho práva. Inak by súd opätovne rozhodoval o tom istom,“ povedala Radičová.
Mesto podľa advokátky postupuje nezákonne
Podľa advokátky Evy Kováčechovej z občianskeho združenia Via Iuris, ktorá zastupuje Centrum environmentálnych aktivít, súd, hoci odmietol novú žalobu, potvrdil, že mesto od roku 2011 postupuje nezákonne.
„Mesto vymýšľa také rafinované spôsoby, na aké zákonodarca nemyslel. Všetko smeruje k tomu, aby s obchádzaním zákona, nezákonným a neústavným postupom znemožnil Centru environmentálnych aktivít, dostať sa k informácii, na ktorú má zákonný nárok,“ povedala po skončení súdu Kováčechová.
Dôvody, ktorými mesto argumentovalo nesprístupnenie dokumentu, sú podľa nej nezákonné a neústavné.
Aktivisti zvažujú exekúciu
Riaditeľ Centra environmentálnych aktivít Richard Medal hovorí, že pri rozhodovaní sa o ďalšom postupe veľmi zvažovali, či ísť hneď do exekúcie voči mestu.
„Skúsili sme najskôr slušný postup, aj preto sme znovu podali žalobu na nesprístupnenie auditu. Ako sa ale ukázalo, sám súd nám vytkol, že sme nevyužili právo exekúcie. Takže pravdepodobne pôjdeme do exekúcie, pôjdeme sa poradiť, aký postup zvoliť. Iná voľba už momentálne nie je,“ povedal Medal.

Podľa neho je až nezmyselné, ak mesto po piatich rokoch audit stále utajuje, pretože ten už stratil na informačnej hodnote.
„Ide tu už len o samotný princíp a o dodržovanie zákona o informáciách. Ak by sme to teraz vzdali, tak to môže byť návodom pre iné samosprávy, ako tento zákon beztrestne obchádzať,“ dodal Medal.
Mesto hovorí o šikane
Právny zástupca mesta Martin Dočár z advokátskej kancelárie Garant Partner Legal, ktorá audit vypracovala povedal, že rozhodnutie súdu rešpektuje.
„Počkáme si na doručenie písomného rozhodnutia, lebo tie dôvody bude treba preskúmať a podľa toho sa zariadime ďalej. To nie je otázka, či naďalej odmietame zverejniť audit, tu k tomuto konaniu máme taký názor. Čo bude do budúcna, o tom rozhoduje primátor,“ uviedol Dočár.
Hoci Najvyšší súd rozhodol, že mesto má právny audit zverejniť podľa Dočára prišlo k zmene skutkového stavu.
„Vždy pri každom novom rozhodnutí je treba zohľadniť nový skutkový stav,“ dodal.
Podľa hovorkyne mesta Trenčín Eriky Ságovej bola žaloba podaná nedôvodne a preto ju súd odmietol.
"Počkáme na doručenie písomného odôvodnenia rozhodnutia. Je legitímnym právom každého žiadať o sprístupnenie informácií, samozrejme, ak je na ne nárok. CEA na pojednávaní konštatovala, že po piatich rokoch sporu sú už pre ňu, vzhľadom na časový odstup, informácie v podstate nezaujímavé. Preto tieto aktivity CEA vnímame ako šikanovanie mesta," uviedla v stanovisku hovorkyňa Trenčína.
Primátor Richard Rybníček v minulosti argumentoval, že nezverejnením auditu sa podarilo zachrániť pre mesto približne 25 miliónov eur, pretože obsahoval návody, ako má mesto postupovať v právnych sporoch, ktoré ohrozovali mesto. Išlo napríklad o spory o pozemky v priemyselnom parku a v zasypanej jame v centre mesta alebo súdy s Trenčianskou televíziou.

Mestu hrozí pokuta 30 tisíc eur
Podľa hovorkyne kancelárie Slovenskej komory exekútorov Stanislavy Kolesárovej je podobných prípadov, kedy by mesto bolo donútené k výkonu rozhodnutia, veľmi málo. Považuje to skôr za výnimočný prípad.
Spôsobov, akými môže exekútor vykonať exekúciu, je viacero. V prípade, ak je podkladom na exekúciu iná ako peňažná povinnosť, to podľa Kolesárovej býva spravidla takzvaným uskutočnením prác a výkonov.
„V exekučnom príkaze vyzve exekútor povinného dlžníka, aby splnil to, čo mu uložil súd. Ak nie, exekútor môže vynútiť túto povinnosť len tým, že mu uloží pokutu až do maximálnej výšky 30 tisíc eur. To je všetko, čo môže urobiť,“ povedala Kolesárová. Nepeňažné plnenie je podľa nej spojené s ďalšími výdavkami, poplatkami za súd, prípadne trovami právneho zastúpenia.
Postup mesta, ktoré odmieta zverejniť právny audit kritizoval v minulosti odborník na komunálne právo Vladimír Pirošík. Povedal, že nedodržiavanie rozhodnutia súdu môže byť vnímané aj ako trestný čin marenia súdneho rozhodnutia.
„Takýto postup by mohol byť ponímaný ako negatívny precedens, ako utajovať dôležité informácie pred vlastnými občanmi. Vnímam to ako veľmi nebezpečné memento,“ dodal Pirošík.