NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Počas posledného augustového víkendu stuhla krv v žilách viacerým ľuďom oddychujúcim v jednom z novomestských parkov. V Parku Dominika Štubňu Zámostského sa na nich z bútľavého stromu pozerala stopäťdesiatcentimetrová užovka červená. Matky hrajúce sa s deťmi dostali strach. Na mestskej polícii v popoludňajších hodinách niekoľkokrát zvonil telefón.
Červený had si obzeral ľudí
Čerstvo najedený had sa promenádoval po kôre starého obrovského a bútľavého stromu a obzeral si návštevníkov parku. Neskôr vošiel dnu a z bezpečného otvoru život v parku sledovala iba jeho vystrčená zvedavá hlava.
„Strašne sme sa s dcérou vyľakali. Neviem si predstaviť, že by na nás z nejakého konára spadol alebo po nás vyliezol, keď sedíme na lavičke. To by som sa asi zbláznila. Zľakla som sa, či nie je jedovatý. Do parku chodia rodiny s deťmi, obávam sa, či to nie je nejaký nebezpečný had. Pochybujem, že toto je bežný had pre naše končiny,“ obávala sa mladá mamička z Nového Mesta nad Váhom.
Nám sa podarilo privolať chovateľa hadov Lukáša Psotného. Po našom telefonáte prišiel do parku, aby hada identifikoval.
„Je to užovka červená. Dorastá do veľkosti 140 – 200 centimetrov. Je to nejedovatý had a chovateľmi často doma chovaný tvor. Pravdepodobne ho sem niekto vyhodil alebo niekomu utiekol. K úteku vie využiť najmenšiu dieru, ktorú objaví,“ skonštatoval chovateľ Psotný.

Uhryznutie nie je nebezpečné
Do Parku Dominika Štubňu Zámostského prišla aj dvojčlenná hliadka mestskej polície, s prípadom bola oboznámená aj Zoologická záhrada v Bojniciach. Keďže užovka červená nepatrí k vzácnym hadom, ZOO o odchyt neprejavila záujem.
„Mláďa tejto užovky stojí okolo desať eur. Pre pokojnú povahu a jednoduchosť chovu je vhodná aj pre začiatočníkov. Živí sa najmä hlodavcami, predovšetkým myšami,“ pokračoval Psotný. Ako ďalej povedal, had dokáže zaútočiť i pohryznúť. Jeho uhryznutie však nie je pre človeka nebezpečné. „Nie je to jedovatý had. Problémy by mohli nastať iba vtedy, ak by boli zuby hada infikované nejakou stravou z chorého hlodavca,“ pokračoval chovateľ, ktorý v minulosti choval takýchto užoviek červených doma osemdesiat.
Užovka červená sa v našich končinách chová v teráriách s teplotou okolo 24 – 25 stupňov. Mrazivú zimu v parku by tento had zrejme neprežil. Užovka červená je nočný had. Cez deň väčšinou spí. Zo zle utesneného terária zvykne utiecť najčastejšie v noci.
Had doma niekomu asi zavadzal
Pre užovku červenú nie je Slovensko domovinou. Had, ktorý dorastá do dĺžky dvoch metrov, žije predovšetkým v južných oblastiach Severnej Ameriky až po sever Mexika. Najlepšie sa cíti v suchších boroch, ale aj na poliach i odlesnených územiach.
„To je typický príklad pre niektorých slovenských chovateľov. Takto sa zbavujú nielen psov, ale aj hadov a ostatných živočíchov, keď sa stali nepotrebnými. Asi si majiteľ užovky všimol, do akých veľkých rozmerov mu už doma dorastá a zrazu sa mu stala nadbytočná,“ hneval sa Psotný.
Ten sa napokon veľkého oranžovo sfarbeného hada pokúsil odchytiť. Odpočívajúci, najedený a do klbka schúlený had však našiel dokonalý úkryt hlbšie v bútľavom kmeni a stratil sa z dohľadu. „Už mu trčala len hlavička a z druhého otvoru chvost. Zaliezol potom celý dnu. Na večer, za súmraku by mal pravdepodobne znovu vyliezť von. Odchyt skúsim zopakovať,“ skonštatoval Psotný. Stopäťdesiatcentimetrový had síce mnohých ľudí v parku vyplašil, ale ublížiť im nemohol.
„Je to škrtič. Loví najmä myši, ktoré udusí. Keď človeka pohryzie, je to pocit, akoby ho poštipla osa,“ dodal Psotný.
