Sochár prežil v kóme jedenásť dní. Dnes tvorí skvostné diela

Životné cesty sochára Dominika Mončeka zastavilo pred niekoľkými rokmi takmer navždy jeho zdravie. Cesty života stvárnil vo svojich pútavých a netradičných sochách.

Sochár Dominik Monček so svojim dielom. Sochár Dominik Monček so svojim dielom. (Zdroj: MARTIN ŠIMOVEC)

TRENČÍN. Čistá duša sochára Dominika Mončeka zažila počas života mnohé chvíle plné bolesti, utrpenia, ťažkých precitnutí i nových začiatkov. Neľahké cesty vlastného osudu zhmotnil človek, ktorý už v mladosti prežil vážne zdravotné i osobné úskalia na hranici smrti, do sôch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dominik Monček sochy plné hlbokých vyznaní, citov a odkazov predstavuje do konca augusta v Galérii M. A. Bazovského v Trenčíne na výstave s príznačným názvom CESTY.

Po mozgovej príhode začal nový život

Pred desiatimi rokmi sa sochár Dominik Monček musel znovu začať učiť nanovo chodiť, rozprávať, písať, čítať, počítať i kresliť. „Z ničoho nič som odpadol, našiel ma až otec. Lekári zistili, že mám prasknutú cievu. Postihlo ma krvácanie do mozgu. Následne sa dostavil opuch mozgu, ledva som to prežil,“ spomenul si na najťažšie chvíle života Dominik Monček.

SkryťVypnúť reklamu

Po jedenástich dňoch sa prebudil z nekonečnej kómy a začal život po druhýkrát úplne od začiatku. „Nevedel som celkom nič, ani rozmýšľať, ani písať, ani čítať. Celkom nič,“ pokračoval sochár z Pruského. Trvalo veľmi dlhý čas, kým sa začal aspoň trošku vracať do pôvodných životných koľají. V tom čase mu veľmi pomohla manželka Monika, ktorá je lekárka. „Vtedy som hľadal spôsob, či niekedy ešte dokážem vôbec niečo vytvoriť. To ma naštartovalo, ten pocit, že to chcem dokázať,“ vyznal sa.

Silu mu dávala najmä manželka a rodina

Rok po mozgovej príhode začal Dominik Monček po prvýkrát opäť kresliť. „V kreslení mi to absolútne nešlo. Mal som čiastočne zahmlené aj očné videnie. Pomaličky som začal strúhať z dreva. Niektoré veci som úplne zničil. Pochopil som, že sa nesmiem priveľmi snažiť a potreboval som sa odosobniť,“ priznal vystavujúci sochár. Hoci tvrdí, že sochy nie sú až také, akoby si sám niekedy predstavoval, vyžarujú z nich emócie, city a ľudská prirodzenosť. „Silu k tvorbe mi dodávala najmä manželka a celá rodina. Keď som zistil, že ruky sú zdravé a dokážem chodiť, tak som sa ľahšie dostával do tempa. Po každej vytvorenej soche som si začal viac a viac veriť,“ vyznal sa. A tak začali opäť v jeho rukách vznikať pútavé artefakty. Pri ich vzniku využíva najmä kovové segmenty, ktoré spája krútením, zváraním a kombináciou matných a vysokolesklých plôch. Pri práci rád využije aj kameň i drevo, ktoré kombinuje s kovovými prvkami.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho srdce i duša sú zraniteľnejšie ako v minulosti

Dominik Monček sa napokon dostal do svojho čarovného umeleckého videnia. Prenikavú výtvarnú nápaditosť dokázal skĺbiť s prežitými úskaliami vlastného života.

Mozgová príhoda rozdelila jeho tvorivý svet na dva významné intervaly. Pred a po. „Moja tvorba po zdravotných problémoch je emocionálnejšia. Viac vnímam medziľudské vzťahy, viac vnímam druhých ľudí. Vo svojom úsilí využívam aj prežité skúsenosti, umelecké myslenie omnoho viac preciťujem,“ vysvetlil Monček. Autor sám v sebe zaznamenal po výraznom zlome v živote posun v emocionálnom cítení i v ľudskom vnímaní. „Srdce sa dá pretvoriť. Cítim, že som zraniteľnejší ako v minulosti, viac to vnímam. Preto sa tieto pocity snažím vyjadriť v sochách a objektoch,“ vysvetlil sochár. V jeho tvorbe získali veľký priestor túžby a predstavy, ale aj pokora, zmierenie i silná vízia budúcnosti a viera v nezlomnosť vlastného vnútra.

SkryťVypnúť reklamu

Žeravé železo hreje aj srdce

Sochár Dominik Monček vyštudoval umelecké kováčstvo v Kremnici. Naučené technológie zdokonaľoval aj počas štúdia na Vysokej škole výtvarných umení v oddelení monumentálneho sochárstva i na stáži v nemeckom Karlsruhe. Bytostne ho fascinuje predovšetkým železo, ale aj ďalšie kovy. Do svojej tvorby postupne pridal kameň i drevo. „Nahriate železo je tvárne, rozžeravené železo hreje aj srdce. Železo naozaj nie je iba šrot,“ podotkol.

Každý z materiálov, ktorý pri vzniku sôch používa, je doslova drinou opracovať. „Opracovať sadru alebo hlinu nie je problém. Ja mám ale rád najtvrdšie materiály. Mám aj vyhňu a keď roztavím železo je nádherne tvárne. Aj pri práci s kameňom treba využiť veľkú silu. Ale to nie je iba o sile, ale najmä o myšlienke, ktorú do mocného materiálu túžim vložiť,“ vyznal sa. Priťahuje ho nepoddajné orechové drevo. Do citlivých podôb ho častokrát formuje pomocou motorovej píly i rôznych sekáčov.

Srdce je večné, ale vždy bude krvácať

Tvorba Dominika Mončeka fascinuje priaznivcov výtvarného umenia aj svojimi kontrastami. Na výstave v Bazovského galérii predstavuje obrovské tlčúce drevené srdce omotané kovovými tŕňovými prútmi.

„Srdce je anatomický sval s nejakou pumpou. Keď sa na srdce pozrieme s duševným pohľadom, tak v srdci cítime mnohé emócie i pohnútky, ktoré dokážu bolieť. Srdce je večné, ale bude stále zraňované a krvácajúce. A tá bolesť sú práve tie železné ostne,“ vysvetlil sochár, ktorý dokáže dať život aj kovovým prútom. Chrbticu vytvoril autor z krompáčov, Madonu s jazvou zase kombináciou kameňa a kovaného železa. Torzá tiel sú z tasosského mramoru, Hlavy či Adam Pútnik z obľúbeného železa. Kovový materiál si tvorca rád nosí aj zo zberu druhotného odpadu. „Odpad preváram zváračkou, prebrusujem. Hrdzavé železo si odnášam aj zo starých povál. Rád hľadám materiál aj v zberných surovinách. Základom pre vznik sôch aj z týchto materiálov je kresba,“ prezradil Dominik Monček.

Dominik Monček vystavuje sólovo po prvýkrát

Aj pre ozrejmené okolnosti sa Dominik Monček vo svojich 46 rokoch predstavuje len svojou prvou samostatnou výstavou s príznačným názvom Cesty. „Mnohé z jeho diel sú preto verejnosti celkom neznáme. Autor vydáva jedinečné a autentické svedectvo nielen o vlastnom fyzickom i duchovnom svete, ale nastavuje zrkadlo aj svetu tam vonku. V jeho tvorbe z utrpenia získava silu, ďalšiu vôľu tvoriť a žiť. Hľadá nové ciele i túžby. Jeho diela nabádajú k pokore, zmierlivosti a odpúšťaniu v agresívnej materiálnosti nášho súčasného sveta,“ povedala kurátorka výstavy Ela Porubänová.

Podľa jej slov autor prostredníctvom svojej sochárskej tvorby úpenlivo hľadá cesty, akými by ľudstvo malo smerovať, kým vo svojej nadutosti a nepoučiteľnosti samo nezanikne. „Vďaka svojmu talentu dokáže kľukaté zákutia vlastnej duše zakomponovať a zhmotniť do svojich mimoriadne emotívnych, do jednej témy koncentrovaných, zároveň však moderným výtvarným jazykom spracovaných sochárskych diel,“ dodala Porubänová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 526
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 195
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 284
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 7 727
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 849
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 014
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 204
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 069
  1. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  4. Peter Alexander Sokol: Cesta do izolácie: Cla, Trump a geopolitický hazard so západnými alianciami
  5. Vlado Jakubkovič: Andrej, poď k nám.
  6. Michael Achberger: Smrteľná cena za štíhle telo: Tento spaľovač vás môže zabiť!
  7. Zoltan Bardos: Veľvyslanectvo v zajatí Červených Khmérov
  8. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXI
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 433
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 978
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 64 700
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 194
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 516
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 680
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 117
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 718
  1. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Kam vyraziť počas najbližšieho týždňa v Trenčíne, Bánovciach nad Bebravou, Brezovej pod Bradlom, Dubnici, Hornom Srní, Myjave, Nemšovej, Novom Meste nad Váhom, Starej Turej, Trenčianskej Teplej a Tepliciach?


Dielo Reflexe na Signál festivale v Prahe

Prvý ročník Light Art Festivalu premení mesto na veľkú svetelnú galériu.


Myjava (v žltom) remizovala v Martine.

Prehľad výsledkov, komentárov, hráčov zápasu a tabuliek od III. po IX. ligu.


Otec a dvaja synovia Bredschneiderovci.

Dvaja synovia s otcom pripravili výstavu Hračkovo, ktorá fascinovala všetky generácie nadšených návštevníkov.


  1. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  4. Peter Alexander Sokol: Cesta do izolácie: Cla, Trump a geopolitický hazard so západnými alianciami
  5. Vlado Jakubkovič: Andrej, poď k nám.
  6. Michael Achberger: Smrteľná cena za štíhle telo: Tento spaľovač vás môže zabiť!
  7. Zoltan Bardos: Veľvyslanectvo v zajatí Červených Khmérov
  8. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXI
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 433
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 978
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 64 700
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 194
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 516
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 680
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 117
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 718
  1. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu