NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. V lokalite bývalého Čerešňového sadu na Kamennej v Novom Meste nad Váhom vznikne prvá prírodná lokalita.
Pôvodné plány investora, ktorý tu chcel postaviť 26 rodinných domov, by tak mali byť definitívne minulosťou.
Zmenu územného plánu mesta iniciovali miestni aktivisti po úspešnom referende, po ktorom mestské zastupiteľstvo zastavilo projekt výstavby v tejto časti mesta.
„Navrhli sme zmenu územného plánu, v nej sú definované prípustné a neprípustné činnosti v lokalite Kamenná. Predpokladá sa tu najmä lesohospodárska a rekreačná činnosť. Je to protiváha urbanistických lokalít, kde sa predpokladá stavebná činnosť,“ povedala členka petičného výboru Dana Kašparová.
Petícia bola kľúčová
S výstavbou vilovej štvrte v lokalite bývalého Čerešňového sadu obyvatelia Nového Mesta nad Váhom nesúhlasili. Proti plánom investora spísali petíciu, ktorú podporilo viac ako 5700 ľudí, čo považuje pri súčasnej zmene územného plánu Dana Kašparová za kľúčovú vec.
„Myslíme si, že táto zmena by nenastala, keby nebolo petície. Uvedomujeme si ale, že územný plán mesta je živý dokument, ktorý sa môže kedykoľvek zmeniť. Budeme ale musieť stále sledovať dianie okolo lokality Kamenná, aby sme predišli prípadným iným zmenám územného plánu,“ dodala Kašparová.

Zmeny budú schvaľovať budúci rok
Vedúci oddelenia výstavby a rozvoja mesta Dušan Macúch odhaduje, že samotné prerokovanie zmeny územného plánu budú poslanci schvaľovať približne o rok.
Návrh je už vypracovaný, momentálne je na posudzovaní na úrade životného prostredia. Ak rozhodne, následné samotné prerokovanie zmeny územného plánu budú poslanci schvaľovať približne o rok.
„Ten proces je dlhý, schvaľovať sa bude až po tom, ak sa tam nevyskytnú žiadne nepredvídateľné stanoviská alebo nepríde žaloba, ktorá tento proces môže prerušiť,“ spresnil Macúch.
Územie v pláne definujú ako prírodnú lokalitu. „Je to prvá lokalita v Novom Meste nad Váhom, je to nový pojem, sú tam spresnené podmienky využitia,“ uzavrel Macúch.

Majiteľ pozemkov hovorí o protiústavnosti
Zámer vyhlásiť v tejto časti mesta prírodnú lokalitu kritizuje investor a majiteľ časti pozemkov Peter Mriňák.
„Akékoľvek zásahy do súkromného vlastníctva považujem za protiústavné a v prí-pade potreby som pripravený využiť všetky zákonné možnosti na ochranu môjho majetku,“ reagoval na aktuálnu situáciu Mriňák.
Podľa neho bez konkrétnej snahy investora nebudú môcť územie ľudia nikdy plnohodnotne využívať.
„Je smutné, že skupina ľudí s osobnými cieľmi v lokálnej politike dokáže ísť pod zámienkou ochrany verejnosti proti verejnosti samej,“ dodal v reakcii Mriňák.
Inšpiratívny úspech
Úspech petície, ktorá zastavila výstavbu v lokalite Kamenná, je podľa hovorcu Združenia miest a obcí Slovenska, Michala Kaliňáka, inšpiratívny.
Petície podľa neho často zohľadňujú nie verejný záujem, ale iba individuálny.
„Petícia má šancu byť ús-pešná, ak odráža verejný záujem, a na druhej strane aj dokazuje, že môže upraviť priority pri rozhodovaní volených orgánov. Je vecou samosprávy, ako na to bude prihliadať,“ dodal Kaliňák.