TRENČÍN. V rámci Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja vzniká Informačno-poradenské centrum, ktoré má pomáhať s efektívnym čerpaním eurofondov. Verejnosti a žiadateľom o peniaze z eurofondov bude od začiatku septembra k dispozícii trojica pracovníkov poskytovať bezplatné poradenstvo.
Tristotisíc eur do konca roka 2018
Poradenské centrum bude financované z prostriedkov Európskej únie, náklady na projekt predstavujú viac ako 300-tisíc eur, župa spolufinancuje projekt sumou takmer 15-tisíc eur. Projekt bude fungovať do konca roku 2018.
V rámci projektu je konkrétne financovaná mzda maximálne troch zamestnancov, vzdelávacie aktivity a cestovné náhrady a potrebné zariadenie a vybavenie kancelárie.
Koordinátor trenčianskeho Informačno – poradenského centra Stanislav Urban hovorí, že v poradenskom centre budú k dispozícii nové harmonogramy výziev. „Budeme vytvárať databázy uchádzačov a záujemcov, máme na starosti aj spoluprácu pri organizácii rôznych seminárov a školení,“ uviedol Urban.
Odborník hovorí o zbytočnom kroku
Podľa odborníka na eurofondy Tamása Szőkeho je ale vznik takéhoto centra nesystematické riešenie.
„Vzniká ďalšia sada informačných centier, ktorá len dopĺňa už existujúcu sieť informačných centier. Práca týchto agentúr nie je vôbec zosúladená, ďalšia sada agentúr je zbytočný a nesystémový krok,“ skonštatoval Szőke.
Podľa neho je tiež otázna efektivita fungovania týchto centier. „Nedá sa objektívne vyhodnotiť, či tento spôsob informovania je efektívny a či spĺňa ten účel, za ktorým boli založené.
Celkový spôsob, akým štát rieši informovanie o eurofondoch, považuje za nešťastný. „Existuje množstvo informačných kanálov. Okrem ústrednej stránky majú svoje stránky aj operačné programy, ako aj jednotlivé sprostredkovateľské orgány. Bežný smrteľník, ktorý o eurofondoch nič netuší, má problém sa v tejto spleti zdrojov zorientovať,“ dodal Szőke.