NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Najbližšia rodina, priatelia, bývalí kolegovia a športová verejnosť odprevadili 2. augusta na poslednej ceste životom na cintoríne v Novom Meste nad Váhom účastníčku majstrovstiev Európy junioriek v Odesse a 83-násobnú krajskú rekordérku v ľahkej atletike Annu Kňažkovú - Majtánovú. V 60. rokoch patrila k najväčším talentom československej atletiky. Jej kariéru však nešťastne skomplikovali a predčasne ukončili opakované zranenia. V roku 2014 získala Cenu Osobnosť mesta Nové Mesto nad Váhom za celoživotnú úspešnú športovú činnosť.
Anna Kňažková -Majtánová sa narodila 24. septembra 1949 v Myjave. Už v jej detstve sa rodina presťahovala do Nového Mesta nad Váhom, kde aj celý svoj život žila a aktívne pôsobila.
Pre ľahkú atletiku ju pred vyše päťdesiatimi rokmi objavil na športových hrách na ihrisku TJ Považan v Novom Meste nad Váhom známy ľahkoatletický tréner Zdeněk Šilhánek. Odvtedy sa jej ľahká atletika stala neoddeliteľnou súčasťou života a celoživotnou láskou. Bola všestrannou atlétkou, najviac si však zamilovala skokanské disciplíny, beh na 400 metrov a krátke prekážkové behy. Už v žiackej kategórii prekonala v siedmich disciplínach 51 československých rekordov. Ako štrnásťročná žiačka skočila na Športových hrách v Trenčíne v roku 1964 do diaľky 555 cm a vytvorila jeden z dlhotrvajúcich slovenských rekordov v tejto kategórii. V dorasteneckom veku zlepšila v troch disciplínach spolu sedem rekordov. V rámci vtedajšieho Západoslovenského kraja prekonala 83 krajských rekordov.
Už v roku 1965 sa stala dorasteneckou majsterkou ČSSR v skoku do diaľky výkonom 547 cm. V roku 1966 sa stala dorasteneckou šampiónkou ČSSR v behu na 80 metrov prekážok a obhájila titul v skoku do diaľky. Československo reprezentovala v dorasteneckých a juniorských kategóriach od roku 1965. Premiéru zažila v roku 1965 v Budapešti, nasledovali preteky v nemeckom Rostocku, poľskom Kaliszi i waleskom Cardiffe. Na majstrovstvách Európy junioriek v ukrajinskej Odesse získala piate miesto v behu na 400 metrov.
Po skončení pretekárskej kariéry sa absolventka Fakulty telesnej výchovy a športu v Bratislave venovala okrem pedagogickej činnosti na Strednej priemyselnej škole strojníckej, kde 35 rokov učila telesnú a brannú výchovu, aj trénerskej činnosti. Jej handicapovaný zverenec Jozef Lacko z Beckovskej Viesky získal na špeciálnej svetovej olympiáde v Severnej Karolíne v roku 1999 zlatú medailu v behu na 400 metrov.