NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Zo striptízových barov sa tancovanie na tyči dostalo až na majstrovstvá sveta. Náročné a zároveň zmyselné sexy cvičenie čoraz viac opantáva aj mnohé slovenské ženy, ktoré si chcú vyformovať svoju postavu, zvýšiť sebavedomie, flexibilitu a posilniť svalstvo celého tela. Tie najšikovnejšie to dotiahnu až na súťažné pódiá.
Pole dancing si zamilovala aj Novomešťanka Renáta Hrdličková (rod. Klčovská). Z amatérskych začiatkov to dotiahla až k vystúpeniam pred početným obecenstvom.

Tanec na tyči chcela vyskúšať
Renátu dnes môžete vidieť tancovať na tyči predovšetkým na Morave, kde sa po vydaji usídlila v Bystřici pod Hostýnem. „Pole dance som začala cvičiť v septembri 2014. Nadchli ma vystúpenia, ktoré som videla na internete a rozhodla som sa to vyskúšať. Veľmi ma to lákalo,“ prezradila.
Začala ako absolútny samouk. Vysnívaný darček k tridsiatke, mať doma vlastnú tyč, sa jej naplnil a svoje predstavy o prvých cvikoch na novej tyči začala veľmi rýchlo realizovať.
„Potom u nás otvorili aj štúdio. Bola som nadšená a začala sa učiť všetky cviky pekne od začiatku,“ pokračovala. Jej kamarátky chodievali domov s modrinami, Renáte sa tanec na tyči od začiatku doslova nalepil na telo.
Problémy s čoraz ťažšími cvikmi nemala a svoje zostavy a choreografie stále vylepšovala o nové prvky.

S ťažkými cvikmi prišli aj prvé modriny
Pole dancing je cvičenie, ktoré nie je obmedzené vekom či hmotnosťou. Rozhodujúcou je schopnosť zvládnuť jednotlivé cviky, ktorých náročnosť postupne rastie až k tým najnáročnejším.
„Problémy som mala najskôr zapamätať si názvy prvkov, ktoré sú pri zostave dôležité. Každý prvok niečo znamená a do každého prvku sa dá dostať iným spôsobom,“ vysvetlila Hrdličková. Prvé ťažkosti nastali počas jej tréningov až pri prvkoch v treťom leveli, kde sú cviky omnoho náročnejšie.
„A od štvrtého levelu som s modrinami začala chodiť už aj ja,“ zasmiala sa. V tejto kategórii cvikov je na ich zvládnutie potrebná veľká sila a najmä mocné ruky.
Okrem sily v horných končatinách je podľa Renáty hlavným predpokladom na zvládnutie pole dance rozpínanie svalov a spoľahlivý lektor, ktorý začiatočníčkam dokáže radou pomôcť.

Za tancovanie na tyči ju niektorí odsudzujú
Renáta vyvracia reči neprajníkov, ktorí si myslia, že tancovanie na tyči nie je náročné.
„Ak si niekto predstavuje, že sa len tak na tyč vyšvihne a potom otočí, tak sa veľmi mýli. Veľa dievčat so mnou naraz začínalo a potom veľmi rýchlo prestali. Uvedomili si, že to nedokážu zvládnuť. Pole dancing je fyzicky aj technicky náročný šport,“ potvrdila.
Dodnes sa stretáva s ironickými poznámkami, že tancuje na tyči. „Mnohí muži vôbec nevedia, že pole dance je v súčasnosti už vyhľadávaný a populárny šport. Vidia v tom stále niečo iné. Niektorí ľudia ma aj odsudzujú. Pritom si nedokážu predstaviť, aký vydretý šport pole dancing je,“ skonštatovala.
Spoločné tréningy navštevuje aj jeden muž a vidí, aká je to drina. Na vlastnej koži sa presvedčil, že nezvládne prvky, ktoré niektoré ženy na tyči predvedú. „A to je muž, ktorý má poriadnu kondíciu, ale nedokáže to odcvičiť,“ pokračovala.

Na tyči je najradšej s partnerkou
Renáta Hrdličková v súčasnosti prezentuje sólo tance, ale aj choreografiu s partnerkou.
„Milujem najmä fotografovanie vo dvojiciach. Dve sa zavesíme na tyč a býva to umenie poriadne sa zosúladiť. Radšej idem vždy na horšiu pozíciu, to je adrenalín. Tancovanie vo dvojiciach je úžasné,“ vyznala sa.
Pri párovom tancovaní je dôležité nezavadzať si navzájom pri úchytoch na tyči. Pravidelné tréningy sú preto nevyhnutnosťou ako vydrilovať choreografiu do najmenších detailov.
„Náročné sú twisťáky. Je to svieca s výšvihom na tyči. Ďalším ťažkým prvkom je držanie zvisle dolu hlavou bez držania sa rukami a vymieňanie nôh a točenie sa okolo tyče telom,“ pokračovala. Podľa jej slov sa všetky cviky dajú naučiť. Podstatný je spôsob, ako do jednotlivých prvkov vniknúť.
Do Európy prišiel tanec na tyči zo zámoria
História pole dance siaha až do dávnych dôb. Už ženy z afrických domorodých kmeňov tancovali okolo dreveného totemu. Chceli tak ukázať svojim nastávajúcim partnerom, ako po nich veľmi túžia. Pole dancing je spojený aj s májovou ozdobnou tyčou v 12. storočí, ktorá sa využívala na tancovanie v priebehu pohanských rituálov.
Moderný tanec na tyči má základy v 20. rokoch minulého storočia v USA a v Kanade počas veľkej hospodárskej krízy. Počas putovných trhov si trhovníci v rôznych mestách stavali stany.
V niektorých z nich pri centrálnej tyči tancovali uprostred sporo odeté dievčatá. V 70. rokoch sa popularita tanca na tyči preniesla do barov a klubov.
Najmä v Kanade získala obrovskú návštevnosť. Zo zámoria sa pole dancing postupne preniesol aj do Anglicka a Austrálie. Kanadská tanečníčka Fawnia Mondey začala tanec na tyči ako prvá aj vyučovať.
Jej kurzy navštevovali aj bežné ženy, ktoré so zábavou v baroch nemali nič spoločné. Dnes má pole dance svoje majstrovstvá sveta i Európy a, samozrejme, aj slovenský šampionát.