Svoje vlastné stránky majú nielen veľké spoločnosti, ale i obyčajní ľudia. Pozreli sme sa, aké sú webové stránky niektorých okolitých miest.
Stránky Trenčína stáli dvestotisíc
Nové oficiálne stránky mesta Trenčín (www.trencin.sk) sú na internete od 7. apríla. Predchádzajúce fungovali necelé tri roky. Už pred nimi sa mesto prezentovalo na internete oficiálnymi stránkami, ktoré však boli statické, neaktualizované. Dnešok predstavuje obrovský kvalitatívny krok. Na nových stránkach primátor mesta Branislav Celler sľubuje obsahovo, ale i formálne kvalitné informácie, usporiadané v jednoduchej a logickej štruktúre s prehľadnou navigáciou. „Rovnaký dôraz sme kládli i na zabezpečenie pravidelnej aktualizácie údajov, preto by sa nemalo stať, že sa na našej stránke stretnete s neaktuálnou, teda neužitočnou informáciou.“ Novinkou je web kamera, prostredníctvom ktorej môže návštevník hoci aj na druhom konci zemeguľe pozrieť aktuálne dianie na Mierovom námestí. Návštevníci stránok môžu využívať on-line formuláre, získajú tu priame kontakty na predstaviteľov i zamestnancov mesta, nechýba priestor pre vyjadrenie názorov, postrehov, pripomienok. Podľa informácie hovorcu mestského úradu Tibora Hlobeňa nové stránky vytvorila externá firma a stáli mestský rozpočet 200-tisíc korún.
Bánovce nad Bebravou (www.banovce.sk)
„Využili sme ponuku firmy Weby Slovenska,“ hovorí vedúca organizačno-správneho oddelenia Anežka Znášiková. Viaceré mestá, ktorým táto firma pripravuje stránky, majú síce podobný vzhľad, no na základe skúseností ostatných miest aj prepracovaný systém umiestnenia informácií. „Naviac je to výhodné pre mesto, za stránku neplatíme nič. Firma za nás uhrádza poplatok za doménu. Svoje náklady si sami hradia z reklamy,“ objasňuje Znášiková. Aktualizáciu informácií zabezpečujú určení pracovníci mestského úradu, ktorí majú vymedzený prístup na určitú rubriku stránky. „Pravidelne aktualizujeme napríklad informácie o pohotovostných službách a do tejto časti má prístup iba konkrétna pracovníčka.“
Vlastnú internetovú stránku majú Bánovce necelý rok. „Získali sme už nejaké skúsenosti, v niektorých prípadoch sme zachovali odporúčanie firmy, niečo sme už aj zmenili.“
Myjava (www.myjava.sk)
Mesto Myjava má podľa informatika mestského úradu Petra Kubicu svoju vlastnú stránku na internete asi 5 rokov. Tvorbu a spracovanie stránok zadali súkromnej firme. V súčasnosti je už pripravený nový návrh dizajnu stránok i s rozšíreným menu. „Po predložení a schválení mestským zastupiteľstvom by mohlo dostať mesto Myjavu nový imidž na internete asi do pol roka,“ informuje pracovníčka sekretariátu Denisa Jägrová, ktorá má na starosti dopĺňanie a aktualizáciu. „Stránku aktualizujeme a dopĺňame podľa potreby,“ vysvetľuje. „Okrem aktuálnych informácií, správ zo zasadnutí zastupiteľstva, VZN sme už pridali aj tlačivá v súlade so zákonom o poskytovaní informácií, históriu mesta.“
Systém vkladania údajov je v súčasnosti komplikovaný, materiály posielajú do spracovateľskej firmy, ktorá ich umiestňujú na web. V inovovanej podobe rátajú nielen s novou grafikou základnej stránky, ale aj s vlastným prístupom mesta na stránku. Poskytnú aj priestor na vyjadrenie pre občanov. „Chceme, aby naša nová stránka bola aktuálna a živá,“ dodala Jägrová.
Nemšová (www.nemsova.sk)
Podľa Stanislava Mičku, prednostu mestského úradu, pripravujú spolu s externým spolupracovníkom novú modernejšiu, prehľadnejšiu verziu webových stránok mesta. Pripravoval už terajšiu stránku a sú s ním spokojní. „Chceme však zvýšiť jej úroveň,“ dodal Mičko. Výdavky hradia z prevádzkových nákladov vyčlenených v rozpočte na výpočtovú techniku. Aj tú v súčasnej dobe mestský úrad modernizuje. Stránku aktualizujú podľa potreby, občania na nej nájdu aktuálne informácie, uznesenia, výberové konania, pozvánky. V rubrike kniha návštev môžu mailom adresovať pripomienky k činnosti mestského úradu. „Snažíme sa na všetky otázky odpovedať,“ hovorí Mičko. Prázdne kolónky, ktoré sa na terajšej stránke vyskytujú, chcú už na novej odstrániť.
Nové Mesto nad Váhom (www.novemesto.sk)
„Naša internetová stránka nie je dobrá, vieme o tom a budeme to riešiť,“ vraví viceprimátor Alexander Koreň. Na tejto stránke nenájdete žiadne potrebné informácie o meste, činnosti mestského úradu, mestských organizácií. Mesto vôbec nevyužíva tento progresívny informačný kanál. Okrem zopár firiem, ktoré si za poplatok zabezpečili reklamu na webe, v rubrikách základného menu nie sú vložené žiadne údaje. Stránka je už dlhšiu dobu neaktualizovaná. Opakom je stránka mestského kultúrneho strediska www.msks.sk.
Stará Turá (www.staratura.sk)
Oficiálna stránka mesta sa v septembri 2002 zmenila obsahovo aj graficky. „Aktualizujeme ju raz až dvakrát mesačne, alebo podľa potreby, najmä informáciami z mestského úradu,“ informuje Marek Miklovič z MsÚ, ktorý aj vkladá údaje. „Grafiku stránky zatiaľ neupravujem, bola vytvorená s externou pomocou,“ vysvetľuje. Stránka je umiestnená na serveri spoločnosti Chirasys s.r.o. Stará Turá, za jej „hosťovanie“ mesto nič neplatí. „Zaujímavosťou je odkaz na stránku, ponúkajúcu voľné pracovné miesta z okolitých okresov,“ dodal Miklovič.
Trenčianske Teplice (www.teplice.sk)
Stránky kúpeľného mesta Trenčianske Teplice pripravuje a aktualizuje informatik a správca počítačovej siete na mestskom úrade Juraj Škvarka. Stránka bola všeobecná, prezentačná, neaktualizovaná. Pred tromi rokmi ju zmenili, doplnili o aktuálne informácie.
Napriek tomu, že stránka je mestského úradu, majú trenčiansko-teplickí podnikatelia možnosť zdarma sa prezentovať. „Máme kompletný prehľad ubytovacích, stravovacích služieb, ponuky privátov. Pravidelne ju kontrolujem a editujem podľa potreby,“ vysvetľuje Škvarka. V pláne majú stránku vylepšiť, rozšíriť jazykové mutácie, zmeniť vzhľad, grafiku. Na mestskom webe Trenčianskych Teplíc je odkaz na oficiálne stránky slovenských kúpeľov. „Naša stránka nie je len o meste. Sme s kúpeľmi jeden celok.“ Sú tu i ďalšie zaujímavé odkazy, napríklad na stránky ponúkajúce voľné pracovné miesta v regióne.