TRENČÍN. Fakultná nemocnica v Trenčíne ide od septembra zlúčiť oddelenie ortopédie a úrazovej chirurgie. Na miesto nového primára spojeného oddelenia už vypísala výberové konanie.
Podľa nemocnice ide najmä o šetrenie peňazí, obe oddelenia sú dlhodobo stratové. S plánmi nemocnice nesúhlasí primár ortopédie, obavy z poklesu kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti vyjadrili aj viacerí odborníci.
Primár hovorí o kroku späť
Podľa primára ortopedického oddelenia Karola Gottschala zlúčením oddelení poklesne úroveň zdravotníckej starostlivosti, na tento krok doplatia pacienti celého trenčianskeho regiónu.
„Nemyslím si, že zlúčenie oddelení je vhodná vec, ktorá by prispela k racionalizácii našej nemocnice. Zlúčenie hrubým spôsobom ignoruje špecifiká a výnimočnosť oboch oddelení,“ informoval Gottschal.
Na ortopedickom oddelení v Trenčíne sa podľa neho robia komplikované operácie chrbtice, implantácie kĺbov aj artroskopické zákroky.
„Oddelenie vykoná viac ako tisíc výkonov ročne, z toho 40 percent sú komplikované implantácie totálnych endoprotéz veľkých kĺbov, bedrá, kolená, členky, ramená. Pred niekoľkými rokmi to boli len desiatky takýchto operácií, teraz sem dospeli na takúto úroveň,“ hovorí Gottschal s tým, že sa obáva, že po zlúčení oddelení by sa to skončilo.
„Vo svete je trend nie spájať, ale atomizovať ortopédiu, sú pracoviská, ktoré sa zaoberajú len liečbou ochorení ramena, alebo len kolena. Pripravované zlúčenie s iným oddelením by bol krok späť,“ dodal Gottschal. Skutočným dôvodom je podľa neho vytvorenie nového primárskeho miesta pre vopred určenú osobu.
Hlavný odborník ministerstva so zlúčením nesúhlasí
S plánovaným zlúčením oddelení nesúhlasí ani hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre odbor ortopédie Andrey Švec. Nepozdáva sa mu najmä postup, akým nemocnica zlúčenie oddelení pripravila.
„Rozhodli o tom bez toho, aby bol ktokoľvek informovaný, bez toho, aby boli vyhodnotené vstupy. To nie je bežná vec, väčšinou sa tieto fúzie pripravujú, konzultujú so zriaďovateľom, ktorým je v tomto prípade ministerstvo zdravotníctva, prípadne sa konzultujú s hlavným odborníkom pre odbor. V tomto prípade nič také neprebehlo,“ uviedol Švec.
Dokonca si myslí, že zlúčenie má politické pozadie.
„Celé je to šité na mieru určitým záujmovým skupinám a politickým kruhom. Vnímam to tak, že ide o nie celkom šťastný a štandardný postup, ortopédia a traumatológia sú príbuzné odbory, ale ortopédia má na rozdiel od úrazovej chirurgie oveľa širší záber ako úrazová chirurgia,“ spresnil Švec.
Riziká vidí v znížení kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. „Doteraz tu fungujú dve samostatné oddelenia, fungovali veľmi dobre. Zlučovanie je podľa môjho názoru len umelým krokom, aby si niekto spravil teplé miestečko na ďalších 10 - 15 rokov,“ dodal Švec.

Politické pozadie?
Podľa našich informácií má byť jedným z favoritov na post primára nového oddelenia súčasný zástupca primára traumatologického oddelenia a poslanec parlamentu za vládnu SNS Jaroslav Ridoško.
Ten svoju záujem o funkciu primára nevylúčil.
,,Zatiaľ som sa do výberového konania neprihlásil. Zvažujem túto možnosť. Každý ju zvažuje, keď sa vyskytne a pracuje v tomto odbore, ale zatiaľ len zvažujem," povedal Ridoško. Uzávierka výberového konania na podávanie prihlášok je v piatok 12. augusta.
Nemocnica hovorí o úspore
Vedenie Fakultnej nemocnice v Trenčíne argumentuje, že zlučovanie oddelení nie je trenčianske špecifikum, spraviť tak mali viaceré nemocnice na Slovensku.
„Cieľ zlúčenia je čisto ekonomický, obe oddelenia produkujú v posledných rokoch vysokú hospodársku stratu. Za rok 2015 bol strata týchto dvoch oddelení spolu 1,5 milióna eur. Ich spojením chceme lepšie využiť ich potenciál, ktorý je veľakrát najmä sezónne nevyužitý,“ uviedol námestník pre zdravotnú starostlivosť Fakultnej nemocnice v Trenčíne Marek Káčerik.
Nepredpokladá že by zlúčením došlo k akejkoľvek redukcii výkonov. „Naším cieľom je zvýšiť počet výkonov, nielen operácií chrbtice, ale predovšetkým artroskopických zákrokov,“ dodal Káčerik.
Zlúčia aj ďalšie oddelenia
Okrem zlúčenia úrazovej chirurgie a ortopédia plánujú od 1. septembra zlúčenie aj ďalších dvoch oddelení, genetiky a biochémie.
„Zvažujeme aj možnosť zlúčenia infektológie a interného oddelenia, ale o tom ešte stále rokujeme. Cieľom je efektívnejšie využiť nemocničný personál, lôžka, operačné sály a prístrojovú techniku. Neplánujeme nejakú väčšiu redukciu personálu, momentálne máme nedostatok hlavne sestier,“ dodal Káčerik.
Ministerstvo optimalizuje
Efektívnejším využívaním kapacít obhajuje dôvody zlučovania oddelení aj ministerstvo zdravotníctva. Podobne už zlúčené oddelenia fungujú v nemocniciach v Nitre, Trnave, Ružomberku, Martine alebo Bratislave.
„Cieľom pripravovaných opatrení nie je redukcia výkonov, ale ich optimalizácia a navýšenie, vrátane efektívneho využívania operačných sál a zvyšovania výkonov lekárov. V prípade Fakultnej nemocnice v Trenčíne treba brať do úvahy rastúci dopyt najmä po plánovaných ortopedických výkonoch,“ skonštatovala hovorkyňa rezortu Stanislava Luptáková.