„Zemné práce však musia byť v súlade s archeologickým výskumom,“ vyjadrila sa riaditeľka úradu Eva Gazdíková. O tom, ako bude treba projekt toaliet zmeniť, pamiatkári rozhodnú podľa výsledkov výskumu.
Investorom stavby je mesto. Práce museli byť pozastavené krátko po ich začiatku, keď robotníci narazili na klenby podzemnej chodby. Z jamy sa už druhý týždeň ozývajú namiesto ťažkej techniky iba zvuky krompáčov. „Vedeli sme, že ich nájdu,“ informovala archeologička Trenčianskeho múzea Eva Mikulová. Podzemné chodby totiž pamiatkári presne lokalizovali ešte v 70. rokoch. K ich preskúmaniu však dochádza až teraz.
Archeológovia počas minulého týždňa odkryli fragment podzemného labyrintu - 6 metrov dlhú klenutú murovanú chodbu. V jej spodnej časti natrafili pravdepodobne na pôvodné murivo barbakanu – predsunutej brány, ktorú v 16. storočí vybudovali na obranu pred Turkami. Našli pritom množstvo keramiky, zvieracích kostí a iných drobných predmetov. Eva Mikulová si myslí, že by mohli byť medzi nimi historicky cenné veci zo staršieho obdobia.
V čistení náleziska odkrytého zemnými prácami budú pracovníci múzea pokračovať aj v tomto týždni. Hovoriť o tom, či budú objavené aj ďalšie chodby nachádzajúce sa pod Sládkovičovým námestím, je zatiaľ predčasné. Archeologička Mikulová je presvedčená, že sprístupnenie chodieb verejnosti by aj v Trenčíne lákalo turistov: „Podzemné klenby ľudí priťahujú, navyše máme i dostatok sprievodných nálezov, ktoré by sme tu mohli vystaviť.“ Samotný primátor Branislav Celler takýto variant nevylúčil. Na definitívne rozhodnutie mesta si bude treba ešte nejaký čas počkať.