TRENČÍN. Náletové dreviny a kroviny na hradnom brale zabraňujú hrad kompletne osvetliť. Podľa jeho kastelána je kvôli ním vypnutých odhadom 20 percent svietidiel, problém by však malo mesto odstrániť na jeseň. Fotograf Marián Kališ by privítal osvetlenie viacerých miest pod hradom, za zaujímavé pokladá nahradenie halogénového osvetlenia LED žiarovkami.
Osvetlenie nie je možné meniť každý deň
Načasovať zapnutie hradného osvetlenia, ktoré by vyhovovalo všetkým, je náročnou úlohou. To počas leta komentovali mnohí Trenčania, ktorým sa nepozdávalo plné osvetlenie až po 22. hodine. Podľa kastelána Trenčianskeho hradu Petra Pastiera však nie je možné osvetlenie meniť každý deň. Najbližšia zmena príde v polovici augusta, osvetlenie sa spustí od 20:30 hod.
Samotné osvetlenie Trenčianskeho hradu je finančne i technicky náročné. Dokazujú to aj výpadky, ktoré sa na hrade v uplynulom mesiaci vyskytli. „Počas júla sme mali dva technické výpadky odštartovania hodín, ktoré spúšťajú nočné osvetlenie hradu, technicky sme však problém vyriešili 1. augusta,“ informoval Peter Pastier.
Časovanie funguje automaticky, podľa Pastiera je aktuálne nastavené na 21. hodinu. „Počas dlhších júlových dní sme časovač zapnutia osvetlenia mali nastavený na približne 21:30, teraz to vzhľadom na skracovanie dní upravujeme,“ vysvetlil hradný kastelán. Od zapnutia väčšinou 400 W žiaroviek trvá zhruba 10 – 15 minút, pokiaľ sa rozžiaria na svoj plný výkon. Postupné rozsvietenie vyhovuje najmä fotografom.
Medzi nich patrí aj fotograf Marián Kališ z Trenčína, známy pod pseudonymom Dest. Jeho fotografie Trenčianskeho hradu si cez sociálne siete našli veľké množstvo fanúšikov, úspechy zaznamenal aj v zahraničí. „To, že sa osvetlenie na hrade spúšťa postupne, je úplne normálne. Technológii trvá určitý čas, pokiaľ sa dostane na plný výkon a mne to aj z hľadiska výroby videí vyhovuje,“ priblížil svoju prácu Marián Kališ.
Podľa neho hrad nie je zle osvetlený, má však chybičky krásy. „Nemusel by byť tak výrazne osvetlený v horných častiach, kvôli tomu je na fotografiách oproti ostatnému mestu priveľmi svetlý. Hrad je momentálne osvetlený skôr bodovo, čo opätovne nevyzerá zle, pokiaľ by ale svietidiel bolo viac a boli by viac rozptýlené aj v priestoroch pod hradom, finálna kompozícia pre ľudské oko, aj pre fotografiu by bola zaujímavejšia a súvislejšia,“ vysvetlil tajomstvá tmy a svetla.
V súčasnosti je pre Trenčanov a turistov najväčšou škodou neosvetlená Delová bašta, ktorá patrí k najkrajším častiam hradu. Osvietená bude až po odstránení náletových drevín na jeseň tohto roku. „Svietidlá, ktoré osvetľovali Delovú baštu, sme odstavili z dôvodu, že svietili do korún náletových rastlín. Mesto odstránenie drevín, ktoré bránia opätovnému a kompletnému osvietenia aj tejto časti hradu rieši verejným obstarávaním,“ vysvetlil Pastier.
Samotné osvetlenie hradu je finančne náročné, potvrdil to aj kastelán. „Čo sa týka energií je osvetlenie hradu dosť vysoká položka. Trenčianske múzeum má v pláne sa do budúcnosti venovať aj tomuto problému, v pláne je riešiť nielen vonkajšie osvetlenie, ale aj pouličné osvetlenie priamo na hrade,“ priblížil možné plány do budúcnosti.


LED osvetlenie?
Podľa fotografa Mariána Kališa by bola zaujímavé nahradiť halogénové osvetlenie LED žiarovkami. „LED osvetlenie je variabilnejšie, dá sa nakonfigurovať do rôznych formácií a tvarov. Pri tomto modernom, ale drahom osvetlení by sa napríklad dala nastaviť farebnosť svetiel, ktoré by hrad osvetľovali,“ povedal Kališ.
Novú technológiu by bolo možné ovládať na diaľku, zmena farieb osvetlenia hradu počas kultúrnych podujatí by zaujala aj fotografa samotného. „Bolo by to niečo novátorské, z finančného hľadiska ale asi veľmi drahé, fantázii sa ale medze nekladú,“ uzavrel Marián Kališ.
