NOVÁ DUBNICA. Výstavba nového obytného komplexu v Novej Dubnici začala.
Projekt v lokalite Vávrová pri Salaši, za ktorým stojí podnikateľ a bývalý poslanec za SMER-SD Bohumil Hanzel, dostal stavebné povolenie.
V lese nad mestom tak na území s rozlohou vyše 240-tisíc štvorcových metrov vyrastie približne 160 vilových domov a šesť terasových bytových domov.
„Momentálne prebieha spevnenie dočasných obslužných komunikácií, výkopové práce pre kanalizáciu, vodu a ostatné inžinierske siete. Budúci rok by sa mali riešiť povrchové vrstvy, asfalty a mala by sa začať výstavba prvých domov,“ informoval primátor mesta Peter Marušinec.

Mesto je výstavbe naklonené
Lokalita je pre Novodubničanov veľmi obľúbená, chodievajú si sem zabehať, na prechádzky, ale aj cyklotúry.
Mesto je výstavbe naklonené, podľa primátora poslúži rozvoju samosprávy a pritiahne mladých a ekonomicky aktívnych ľudí.
„Registrujeme dopyt po bývaní, za posledných dvadsať rokov máme úbytok obyvateľstva takmer tritisíc ľudí. Z tých, ktorí tu ostali, je tretina v dôchodkovom veku,“ hovorí Marušinec.
Projekt bude mať podľa neho pridanú hodnotu pre všetkých obyvateľov Novej Dubnice, na konci územia bude salaš, ktorý má investor záujem obnoviť.
„Teraz riešime podmienky, lebo pozemok je mestský, ale inžinierske siete sú investora. Ak zrealizuje výstavbu, potom zrejme prejde vlastníctvo pozemku investorovi. Ide nám o to, aby sa ten salaš obnovil, aby to bolo uzavreté územie, spojnica medzi Novou Dubnicou a Trenčianskymi Teplicami. Pôvodná poľná cestička zostane zachovaná, budú ju môcť využívať všetci turisti, cyklisti, aby nemuseli chodiť po komunikáciách a nedochádzalo ku kolíziám,“ dodal primátor.
Siete dokončia tento rok
V lokalite Vávrová, kde bude nová obytná štvrť stáť, v týchto dňoch budujú inžinierske siete. Pre prvý okruh asi sto víl by mali byť hotové do konca roka. Podľa investora stavby Bohumila Hanzela je na územnom rozhodnutí približne 160 až 170 domov.
„Presný počet závisí od toho, či si niektorí ľudia kúpia dve parcely dohromady a zväčšia si tak svoj pozemok. Predpokladáme, že niektorí tak urobia, počet preto odhadujeme okolo 160 víl,“ povedal Hanzel.
K výstavbe má investor zabezpečené všetky stavebné povolenia a aj posúdenie vplyvov na životné prostredie.
„Mali sme trochu dlhší čas na to, aby sme sa projektom podrobne zaoberali. Momentálne je to dosť prepracované. Snažíme sa predať ľuďom niečo, čo nikde na Slovensku nie je.
Súčasťou projektu je rekreačná zóna, kde budú reštaurácie, posilňovne, obchody, well-nes, detské ihriská, kolkárne, jazero a tiež adventure golf,“ dodal Hanzel.
Aktivisti tento postup očakávali
Proti zámeru investora vznikla v roku 2013 petícia s titulom „Nechceme milionársku štvrť namiesto lesov!“ Podpísalo ju približne 1800 ľudí.
Žiadali zmenu Územného plánu mesta tak, aby lokalita Vavrová „Pri salaši“ bola využitá len na oddych a rekreáciu, nie na bývanie. Rozsiahly stavebný zásah do prírody môže podľa aktivistov ohroziť zvieratá v obľúbenej lokalite.
Úrady však petíciu zamietli, výstavbe dali zelenú.
„Čakali sme, že to takto dopadne, na Slovensku fungujú zákony tak, že sa dajú vykladať všelijako. Kto chce niečo urobiť a má peniaze, tak to nakoniec dokáže,“ reagovala na začiatok stavebných prác organizátorka petície Jana Šošovičková.
Boj s úradmi vraj pripomína boj s veternými mlynmi
Na výstavbe jej tiež prekáža slabá informovanosť ľudí s plánmi výstavby.
„To, že sa niečo chystá, sme sa dozvedeli, až keď začali predávať prvé pozemky. Zaskočilo nás, že tomu nepredchádzala žiadna diskusia. Pri schvaľovaní doplnku územného plánu, ktorý sa teraz schvaľoval, sme vzniesli viacero pripomienok. Všetky zmietli zo stola takým spôsobom, že ak toto volajú diskusia s občanmi, tak tá nebola ani teraz,“ povedala Šošovičková.
Niekoľkoročný boj s úradmi jej pripomína boj s veternými mlynmi, prekvapil ju malý záujem zo strany obyvateľov Novej Dubnice.
„Podpísali petíciu, ale ďalej nikto nemá čas. Tento rok v máji sme sa o to zaujímali iba piati. Preto sme ani nepokračovali ďalej, načo si my budeme ničiť voľný čas, keď je to ostatným jedno. Alebo si myslia, že nič nezmôžu. Občianske povedomie je tu nulové,“ dodala Šošovičková.