TRENČÍN. Bezdomovci z trenčianskeho Centra pre ľudí v núdzi si pre vlastné potreby pestujú zeleninu. Na jar vysadili cibuľu, teraz čakajú na dozretie cvikle. Okrem prác na záhrade vyrábajú deky pre vozičkárov a pripravujú prekvapenie pre osamelých seniorov.
Klienti pestujú aj háčkujú
Aktivitami rôzneho druhu sa v dennom stacionári snažia v ľuďoch vytvoriť pracovné návyky a pomôcť im vrátiť sa do normálneho života. Podľa pracovníčky stacionára Lujzy Roderovej sa klienti okrem starania o zeleninu venujú aj pestovaniu ihličnatých stromčekov. Stromčeky už raz presádzali, ďalšie presadenie plánujú po lete.
„Stromčeky odovzdáme seniorom k Vianociam. Bude to ako keby malý vianočný strom-ček vyzdobený výrobkami, ktoré si robia naše klientky samy,“ priblížila plány Roderová. Stacionár plánuje tkať koberce, krosná majú prisľúbené z Kláštora pod Znievom.
„Učiteľku na to už máme, keďže ale máme klientov viac, ako sme očakávali, nemáme momentálne na to priestory. Dúfam, že sa to vyrieši, materiál na to má-me,“ vysvetlila pracovníčka stacionára. Roderová poukázala aj na ženy, ktoré v centre háčkujú deky špeciálne pre vozičkárov. „Niektoré sa im snažíme predať, robíme aj aukciu,“ dodala.

Ľudí museli motivovať
Podľa šéfa centra Pavla Juríčka je potrebné pre klientov vymyslieť aktivity, ktoré by ich bavili, aj keď je to niekedy veľmi náročné. „Niekedy sa im nechce, nikto ich netlačil na čas, na prácu a teraz musia poslúchať, musia niečo urobiť,“ priblížil Juríček.
Ľudia bez domova si na prácu zvykli, podľa Pavla Juríčka si napríklad sami vyplejú burinu, a to bez toho, aby ich do práce niekto nútil. Hlavným problémom centra sú priestory, čo potvrdzuje aj jeho šéf.
„Potrebovali by sme nové priestory, a to aj z hľadiska, že potrebujeme kategorizovať týchto ľudí. Sú tu vozičkári, ťažko chorí, alkoholici aj bývalí narkomani a ku každému treba pristupovať individuálne. Teraz sú včlenení do jednej izby a o to ťažšia práca s nimi je,“ vysvetlil. Jediným riešením môže byť nová budova, chýbajú však prostriedky.
Najprv povinnosť, neskôr odreagovanie
Prácam v záhradke sa od apríla venovala aj klientka Erika. „Snažili sme sa niečo nasadiť, aby tu bola nejaká aktivita a aby sme niečo z toho mali, hlavne, aby sme mali nejakú prácu. Išlo o to, spraviť niečo pre komunitu. Najskôr to bola povinnosť, neskôr to bola viac-menej taká zábava, odreagovanie sa,“ opísala posledné mesiace v centre.
