TRENČÍN. Týraným ženám a ich deťom ponúkne pomoc od začiatku budúceho roka špecializované zariadenie priamo v Trenčíne.
Nezisková organizácia Luna tu otvorí Ženský dom. Ten pos-kytne okrem ubytovania pre týrané ženy a ich deti aj odborné psychologické a právne poradenstvo, krízovú intervenciu či psychoterapiu. Adresa ženského domu zostane z bezpečnostných dôvodov utajená.
Bezpečné bývanie pre matky s deťmi
Ženský dom bude určený pre bezpečné bývanie matiek s deťmi, obete partnerského, rodovo podmieneného násilia s prihliadnutím na požiadavky bezbariérového riešenia objektu.
Kapacita domu bude 21 samostatných ubytovacích jednotiek, z toho dva bezbariérové byty. Projekt je financovaný z prostriedkov Nórskeho finančného mechanizmu, štátneho rozpočtu a vlastných zdrojov prijímateľa.
„Naším cieľom je zníženie rodovo podmieneného násilia, ženám budeme poskytovať psychologické poradenstvo, krízovú intervenciu, ale aj sociálne a špecializované poradenstvo vrátane právnej pomoci. Budeme tiež sprevádzať klientky pri riešení sociálnych dávok, výživného,“ hovorí koordinátorka projektu Hana Štrbová.
Prelomiť bariéry
Týrané ženy podľa nej potrebujú pomoc pri prelomení bariér, ktoré vytvorí život v sociálnej izolácii a v každodennom násilí. „Používame pri tom rôzne metódy a techniky, ktoré im pomôžu uvedomiť si vlastnú hodnotu a možnosti rozvoja svojho osobnostného a pracovného potenciálu pre uplatnenie sa na trhu práce,“ povedala Štrbová.
Adresa ženského domu bude z dôvodu bezpečnosti a ochrany obyvateliek utajená. „Ženy postihnuté násilím sa adresu dozvedia po telefonickom kon-takte so ženským domom,“ dodala Štrbová.
Mesto aj župa projekt podporili
Vznik Ženského domu podporilo mesto Trenčín aj samosprávny kraj. Zariadenie pre týrané ženy v meste chýba.
„Podporujeme myšlienku otvoriť takéto zariadenie a určite budeme spolupracovať. V Trenčíne je viacero smutných príbehov, kde trpia najmä ženy s deťmi, ktoré potrebujú útočisko a pomoc,“ povedala hovorkyňa mesta Erika Ságová.
Vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti takéto zariadenie nemá ani Trenčianska župa.
„Vedenie kraja sa rozhodlo podporiť myšlienku zriadenia bezpečného domova partnerstvom na projekte. Župa nie je finančným partnerom, bude si plniť úlohy v rámci podpísanej dohody,“ informovala hovorkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja Jana Paulínyová.
Rozsah a spôsob, akým bude súčinnosť pri projekte prebiehať, ešte nie je uzatvorená.
„Dôležitá bude pre všetky zúčastnené strany aj spolupráca po realizácii investície, teda po vybudovaní bezpečného domova tak, aby malo takéto zariadenie v kraji zmysel a aby bolo využívané tými, ktorí ho potrebujú. O ďalších možnostiach spolupráce bude Trenčiansky samosprávny kraj s ostatnými partnermi rokovať,“ dodala Paulínyová.
Podobných zariadení je veľmi málo
V Trenčianskom kraji sú teraz iba dve zariadenia, kam sa týrané ženy môžu uchýliť. Krízové centrum v Považskej Bystrici prevádzkuje štát, útulok v Bošanoch pri Partizánskom zase neziskovka.
Podľa európskych štandardov by malo byť poradenských centier oveľa viac, na 50-tisíc žien by malo byť jedno. V Trenčianskom kraji je približne 300-tisíc žien, takže počet by mal byť oveľa vyšší.
V rámci Slovenska je pritom práve v Trenčianskom kraji najviac žien, ktoré vyhľadali lekárske vyšetrenie v súvislos-ti s fyzickým alebo psychickým násilím.
Podľa štatistického prehľadu Národného centra zdravotníckych informácií ich bolo za uplynulý rok až 77. Je to viac ako v Bratislavskom, Nitrianskom, Trnavskom, Žilinskom, Prešovskom aj Banskobystrickom kraji dokopy.
V apríli začala v Trenčíne fungovať krízová linka pomoci, zriadila ju mimovládna organizácia Aliancia žien – Cesta späť.