TRENČÍN. Absencia trenčianskeho kúpaliska núti ľudí cestovať aj za hranice okresu, tí odvážnejší volia rekreáciu priamo pri Váhu.
Kúpanie v ňom však prináša aj svoje riziká.
Najväčšie nebezpečenstvo môže predstavovať kvalita vody, ktorú však nik nekontroluje. Za Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne to potvrdila Mária Vavrušová, ktorá ďalej pokračuje: „Váh nie je prírodným kúpaliskom, ktoré by malo prevádzkovateľa, kúpanie je na vlastné riziko.“
Podľa hovorcu Slovenského vodohospodárskeho podniku Pavla Machavu ani správa Povodia Váhu nemonitoruje kvalitu vody na kúpanie.
Váh nie je určený na kúpanie
Podľa Machavu povodie najdlhšej slovenskej rieky nebolo v minulosti naprojektované pre letnú rekreáciu ľudí. „V prípade rieky, akou je Váh, nejde o prostredie, ktoré je pre bezpečné kúpanie ľudí vyprojektované, nie je tu žiadna infraštruktúra, sociálne zázemie, neplatia tu žiadne technické ani hygienické normy, ktoré by zohľadňovali vek, zdravotný stav či schopnosti kúpajúcich sa,“ vysvetlil hovorca vodohospodárov.
Rieka má z pohľadu Pavla Machavu niekoľko častí, ktoré pre ľudí vo vode predstavujú nebezpečenstvo, sú nimi hlavne tie úseky, ktoré sú priamo alebo nepriamo ovplyvňované režimom výroby elektriny na jednotlivých stupňoch Vážskej kaskády, vystríha aj pred prívodnými a odpadovými kanálmi vodných elektrární.
„Za veľmi nebezpečné považujem kúpanie v bezprostrednej blízkosti vodných stavieb, napríklad hať Trenčianske Biskupice alebo hať Drahovce, kde vynútenými manipuláciami môže dôjsť k náhlemu prepúšťaniu vôd do koryta Váhu aj v málovodnom období, kedy to kúpajúci neočakáva,“ upozornil.
Potenciálnu hrozbu vo vode predstavujú aj popadané stromy a konáre pod hladinou, ktoré nik neodstraňuje. „Vyskytujú sa tu aj živočíchy, ako hady a hlodavce, na brehoch či vo vode sa môžeme stretnúť aj s odpadom, sklom a inými ostrými predmetmi,“ vymenoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku.

Ľudia majú rešpekt
Tomáš z Trenčianskej Teplej sa na Váh chodí kúpať už 20 rokov, rizík sa nebojí. „S otcom som pochodil a preplával snáď polovicu Váhu. Voda bola špinavá aj čistá, teraz sú ale v koryte nebezpečné tie stromy a konáre. Pri kúpaní si už netrúfam tak ako kedysi, vždy idem do vody s minimálne takým dobrým plavcom, ako som ja,“ priblížil svoje skúsenosti.
Jarmila (32) sa do Trenčína presťahovala len pred niekoľkými rokmi, odvahu na kúpanie sa vo vodách Váhu zatiaľ nenabrala. „Aj keď milujem plávanie, do Váhu by som nevkročila a svoje deti tam v žiadnom prípade nevpustila, mám voči nemu rešpekt,“ povedala.
Minuloročné letné prázdniny si na Váhu vyžiadali podľa hovorcu Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne Mariána Petríka tri zákroky trenčianskych hasičov. V prvom prípade išlo sa o vyhľadávanie nezvestnej osoby. Druhý zásah sa týkal človeka, ktorý uviazol na ostrovčeku v koryte rieky. Počas tretieho zásahu v auguste 2015 zasahovali pri záchrane a resuscitácií topiaceho sa pri bytovom komplexe na Rybárskej ulici.
Pozor na baktérie
V dôsledku prehrievania vody v letných mesiacoch môže vo vode číhať aj neviditeľné nebezpečenstvo, na ktoré si musia dávať pozor bez ohľadu na vek a zdravotnú kondíciu.
„Nebezpečenstvo predstavujú baktérie Escherichia coli, enterokoky či výskyt cyanobaktérií (siníc). Môžu byť pôvodcom nevoľnosti, zvracania, hnačiek; ale aj alergických reakcií – kožných vyrážok, dýchacích problémov, zápalov očných spojiviek,“ upozornila na možné riziká Mária Vavrušová z regionálneho úradu verejného zdravotníctva

.