TRENČÍN. Od minulého týždňa môžu pacienti s diagnózou scleroris multiplex nájsť v Trenčíne svoj denný sta-cionár. Ten im ponúkne nielen priestor pre relaxáciu, ale aj rozpohybovanie vlastného tela. Trenčiansky stacionár funguje pri chránenej dielni Združenia scleroris multiplex Nádej.
Dielňa bude vyrábať drobné výrobky, pričom do prác zapojí aj jemnú motoriku pracujúcich pacientov.
Špecializovaný stacionár je pre všetkých
Novootvorený stacionár je podľa Jaroslavy Valčekovej, predsedníčky Združenia scleroris multiplex Nádej, jeden z dvoch špecializovaných, ktoré možno na Slovensku nájsť. Aj keď pacienti liečiaci sa na túto zákernú chorobu majú možnosť každý rok absolvovať trojtýždenné liečenie, tento čas je podľa Valčekovej príliš krátky na celkové zlepšenie zdravotného stavu.
„Keď som videla, ako liečenie a procedúry robia pacientom dobre, myslela som na to, ako by bolo dobré, keby sa dal zdravotný stav pacienta zveľaďovať,“ vysvetlila predsedníčka združenia. Rozhodla sa preto spraviť všetko preto, aby pacientov vytiahla z bytov do spoločnosti rovnako chorých, kde si budú navzájom pomáhať a podporovať sa, čo sa nakoniec podarilo aj v Trenčíne.
Pohyb je základom života
Pre Darinu, ktorá s chorobou bojuje od roku 2002, je základom fungovania pohyb. „Choroba sa mi zhoršuje, ale snažím sa, aby som všetko zvládala sama. Každé ráno sa snažím cvičiť a práve cvičením dosiahnem, že môžem voľnejšie chodiť a navštevovať priateľov, čo je vec, ktorú k životu potrebujem,“ opísala svoj deň.
Ľudia, ktorí navštívia stacionár, spravia podľa Dariny dobre. „Môžu tu bicyklovať, môžu sa liečiť, stráviť celý deň v aktivite a nie byť zavretí doma,“ povedala. Nevyhnutnosť pohybu potvrdila aj Alena Margetiaková, zdravotná sestra špecializujúca sa na pacientov so scleroris multiplex.
„Diagnostikovaným pacientom sa nasadí liečba, veľký podiel terapie ale pacient musí vyvinúť vlastnou aktivitou: pohybom, cvičením a namáhaním mozgu,“ vysvetlila.


