TRENČÍN. Jediný bufet vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne na konci júla zatvoria. Nahradiť by ho mohla nemocničná lekáreň.
Návštevníkom nemocnice bude bufet chýbať, za jeho zachovanie už dokonca spísali petíciu. „Bolo by lepšie, keby tu zostal. Veľakrát tu čakám, môžem sa tu zastaviť, niečo si zajesť, vypiť. Lekáreň je tu aj hneď vedľa, mohli by jej radšej nájsť iné miesto a bufet tu zachovať,“ myslí si Zdenka Tomanicová.
Bufet bude chýbať aj Milanovi Tomkovi: „Chodí sem veľa ľudí, je dobré, ak sa majú kde narýchlo občerstviť pri čakaní u lekára. Chýbalo by to tu. Určite treba aj lekáreň, ale možno sú aj iné priestory na to,“ skonštatoval Tomka.
Nájom nemocnica nepredĺžila
V auguste končí platnosť nájomnej zmluvy so spoločnosťou, ktorá bufet prevádzkuje. Podľa hovorkyne Fakultnej nemocnice v Trenčíne Petry Gembešovej nemocnica zvažuje využiť priestory na prevádzku verejnej lekárne, ktorá v areáli chýba. „Zriadenie vlastnej lekárne, ktorú bude prevádzkovať nemocnica, je už dlhodobejší zámer vedenia,“ povedala Gembešová.
Podľa nej je dostatok možností nakúpiť občerstvenie zo stravovacích automatov rozmiestnených vo viacerých budovách. Navyše, nemocnica plánuje zriadiť malý bufet v chirurgickom pavilóne a pri vstupe do nemocnice bude v najbližšom čase rozšírená už existujúca ponuka občerstvenia v nových priestoroch.
„Ak sa vedenie nemocnice rozhodne verejnú lekáreň vybudovať, urobíme maximum, aby boli spokojní aj pacienti dopytujúci sa na lekáreň aj tí, ktorí apelujú na dostupnosť občerstvenia v našom zdravotníckom zariadení,“ dodala Gembešová.

Ministerstvo chce viac nemocničných lekární
Lekárne, ktoré by v priestoroch nemocníc prevádzkovali samotné nemocnice, chce rozšíriť aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Finančný úžitok by z nich mali predovšetkým samotné nemocnice.
„Cieľom tohto opatrenia je, aby sa s nehnuteľným majetkom štátu hospodárilo efektívne a účelne. Prevádzkovanie lekární má poskytovateľom zdravotnej starostlivosti pomôcť zlepšiť ich finančné príjmy,“ povedala hovorkyňa ministra zdravotníctva Stanislava Luptáková.
Súkromné lekárne chcú vytlačiť
V nemocniciach je celkovo niekoľko desiatok súkromných prevádzok lekární. Tie by mali byť onedlho minulosťou.
„Analýza nájomných zmluvných vzťahov vo viacerých nemocniciach naznačila, že tieto prenajímajú priestory na prevádzkovanie verejných lekární súkromným spoločnostiam za podmienok, ktoré sú viac výhodné pre súkromného prevádzkovateľa a menej výhodné pre samotnú nemocnicu,“ informovala Luptáková.
Lekárnici: Prečo len lekárne?
Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ vidí postup ministerstva ako opodstatnený iba v tom prípade, ak v jednej nemocnici prevádzkuje päť rôznych sietí päť lekární.
„Na druhej strane treba citlivo a individuálne vnímať situácie, pokiaľ konkrétnu lekáreň kvalitne a dobre prevádzkuje individuálny farmaceut, pre ktorého môže tento krok znamenať neopodstatnenú osobnú likvidáciu,“ myslí si Sukeľ. Chýba mu zdôvodnenie, prečo je príkaz ministra zameraný výhradne voči poskytovateľom lekárenskej starostlivosti.
„Nemocnice prenajímajú priestory výrazne lukratívnejším druhom súkromných poskytovateľov, ako sú špecializované ambulancie, laboratória, záchranky, dialýzy, zobrazovacie metódy, dopravná služba či nezdravotníckym službám – stravovacie zariadenia, obchodné prevádzky, parkoviská. A v neposlednom rade bude zaujímavé sledovať naplnenie tohto príkazu v prípade niektorých „spriatelených“ lekární,“ dodal prezident lekárnikov Ondrej Sukeľ.