NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Precízne a do najmenšieho detailu vypracované perokresby výtvarníka Jána Machoviča (52) z Moravského Lieskového môžete od 15. júna obdivovať vo výstavnej sieni Mestského kultúrneho strediska. Niektoré z obrazov tvoril autor stovky hodín.
Výstavu, na ktorej Ján Machovič okrem skvelých perokresieb predstavuje aj vypaľované obrazy či diela vytvorené kombinovanou technikou, mô-žete navštíviť do 5. septembra.
Fantázia bez akýchkoľvek hraníc
Prehistorické jaštery, draky, portréty žien, množstvo motýľov, kvetov, hadov, nahých tiel i zvierat z ríše fantázie môžete stretnúť pri pohľade na perokresby Jána Machoviča. Hoci ho na Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave pred desiatkami rokov neprijali, predovšetkým z jeho perokresieb dýcha umelecké nadanie a cit pre zachytenie najjemnejšieho detailu. Každú časť diela autor prepracoval do mikroskopicky presnej podoby.
„Kreslila už moja mama a mňa to už v detstve chytilo. Svoju fantáziu som chcel zobraziť na papier. V časoch, keď na Vysokej škole výtvarných umení učil Albín Brunovský, som sa tam chcel dostať. Bol to môj vzor. Hoci mi to nevyšlo, výtvarnej tvorbe som zostal verný dodnes,“ prezradil Machovič.
Začal tvoriť obrazy pre známych, darčeky k narodeninám alebo na svadby. Nekonečné hodiny, ktoré strávil pri realizácii svojich fantázií, nikdy neoľutoval. Dodali mu elán a energiu. „Perokresbu s hadom som robil vyše sto hodín. Už to cítiť aj na očiach. Keď robím detaily, použijem niekedy aj lupu,“ povedal autor, ktorý najradšej maľuje doma v kuchyni.

Známym rozdal desiatky obrazov
Výtvarník na svojej prvej oficiálnej výstave predstavuje svoje diela vytvorené od roku 1981 až po súčasnosť. Prvýkrát jeho práce videlo až osemsto študentov stavenej priemyslovky už v roku 1982, kde ich prezentoval na veľkej nástenke.
„Obrazy na práve sprístupnenej výstave som musel pozháňať od ľudí, ktorým som ich už v minulosti venoval. Každý z obrazov má totiž už svojho majiteľa,“ usmial sa Machovič.
Autor pred začatím diela ani netuší, aký bude jeho výsledok. Dopĺňa stále nové, častokrát miniatúrne, predstavy a záverečný výsledok prekvapí niekedy aj jeho.
„Fascinujú ma perokresby žien, prírody, stromov, westerny a akákoľvek fantázia. Ak by ma niekto oslovil s možnosťou ilustrovať knihu, určite by som to neodmietol. Asi najradšej by som ilustroval detské rozprávkové knihy alebo fantastické romány pre dospelých,“ vyznal sa.
Pestrofarebné tuše dokáže do najmenšieho detailu vzrušujúco rozprestrieť vo veľkom priestore. Strom vytvorený z desiatok nahých ženských tiel v jemne erotických pózach je toho príkladom. Námety ako z čias Julesa Verna pre neho tiež nie sú cudzie.
Vypaľovaní milicionári sa mu nepáčili
Súčasťou výstavy diel Jána Machoviča Piate ročné obdobie sú aj vypaľované obrazy, ktoré sú vo výstavných sieňach skôr raritou ako bežným artefaktom. Niektoré z nich majú vojenskú tematiku alebo silný nádych westernového prostredia. Nechýbajú na nich tanky či salóny z divokého západu.
„Vypaľujem na preglejku, na ktorú sa rýchlo vypaľuje. Iné podklady som ani neskúšal. S touto technikou som začínal v 80. rokoch, keď bolo vypaľovanie veľmi populárne,“ pokračoval Machovič.
Keď sa mu vypálený detail nepáči, prebrúsi ho a opraví. K tejto technike ho inšpiroval kolega v práci, ktorý na lipové drevo v časoch socializmu vypaľoval milicionárov. Milicionári sa Machovičovi nepáčili, tak zobral domov drevo a ozdobil ho vypálenými kvetmi. Svoj prvý vypaľovaný obraz predstavil aj na výstave. „Vypaľovanie ale nebola prvá tvorba, ktorou som začal. Najskôr som kreslil ceruzkou, potom perom a farbami. Až potom som začal vypaľovať,“ dodal Ján Machovič.