ILAVA. Podľa jednej z iniciátoriek petície Martiny Mikuškovej zo 70 prihlášok do materskej školy v Ilave nemôže mesto umiestniť 32 detí a v mestskej časti Klobušice nemôžu z kapacitných dôvodov zobrať ďalších 23 detí. "Pre pána primátora asi nie je dôležité, aby to riešil. Vedel to už vtedy, keď sa deti rodili pred tromi-štyrmi rokmi, že jednoducho budú mať s tým problémy. Riešili sa asi dôležitejšie veci, nie deti," skonštatovala Mikušková.
Problematikou sa podľa nej zaoberalo tento týždeň mestské zastupiteľstvo, niekoľko návrhov rodičov podľa Mikuškovej zmietli poslanci zo stola. "Najnovšie to chcú riešiť tak, že z jednej triedy, kde je samostatná spálňa a samostatná herňa, chcú spraviť dve triedy, kde sa budú rozkladať postele.
"Ja to považujem iba za nejaké provizórne riešenie, kým sa spraví niečo normálne. Nie je možné, aby aj v prípade rozšírenia zostalo ďalších 35 detí neprijatých," zdôraznila Mikušková s tým, že alternatívou je umiestniť dieťa do jednej z dvoch súkromných materských škôl, kde však podľa nej rodičia platia 280 eur mesačne. "Zamestnaným rodičom to preplatí štát, no my, živnostníci platíme 230 eur mesačne a na kompenzáciu od štátu nemáme nárok," doplnila.
Mesto podľa prednostu mestského úradu v Ilave Ľubomíra Turcera petíciu zaregistrovalo a bude sa jej v zmysle zákona venovať na augustovom mestskom zastupiteľstve. "Doteraz bol v škôlkach režim, že deti mali herne a spálne samostatne. My sa snažíme teraz využiť zákon, ktorý hovorí, že sa môžu kombinovať spálne s herňami. Skúsime sa k veci postaviť takýmto spôsobom a rozšíriť kapacitu. Samozrejme, že to bude na úkor istého pohodlia a komfortu," priblížil Turcer.
Ako dodal, zastupiteľstvo schválilo do rozpočtu 10.000 eur, z toho chcú zabezpečiť projekt adaptácie škôlok. "Urobíme to tak, aby sme to pripravili aj pre Klobušice, aj pre Ilavu. Vyzerá to byť schodná cesta, je možné, že sa dostaneme na kapacitu, ktorá uspokojí dve tretiny záujemcov. Do septembra tohto roku sa to nestihne, treba to pripraviť projekčne, urobiť výberové konanie. Myslím, že to zavedieme až od školského roka 2017/2018," skonštatoval prednosta s tým, že dovtedy si rodičia musia zabezpečiť starostlivosť o deti iným spôsobom. "Z legislatívy ani nevyplýva nárok na škôlku. V roku 2008 bola situácia taká, že sme uvažovali o zatvorení a odpredaji jednej škôlky. Primátor trval na tom, aby sa škôlka zachovala a vďaka tomu máme teraz dve škôlky," pripomenul Turcer.
Šéf Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Ctibor Košťál si myslí, že rodičia majú právo žiadať od mesta základnú službu, akou je zabezpečenie materskej školy. "Nemajú na to žiadny právny nárok, ale myslím si, že ak má samospráva záujem o udržanie ľudí v ich meste, tak to, že dieťa sa dostane do škôlky, by mala byť samozrejmosť," uviedol Košťál s tým, že vzhľadom na očakávaný pokles počtu detí je lepšie to riešiť alternatívnymi opatreniami a nie nejakými veľkými investíciami do infraštruktúry.
Ako dodal, samospráva mala už pred tromi-štyrmi rokmi podniknúť opatrenia na zabezpečenie miest v materských školách. Rovnako už dnes vedia podľa počtu narodených detí odhadnúť, koľko miest v materských školách budú potrebovať o tri-štyri roky. "Je tiež dôležité, aby samospráva, ak má k dispozícii menej miest, ako je záujem, mala zrozumiteľné a transparentné pravidlá, akým spôsobom sa deti budú do škôlky vyberať. Predíde sa tak ďalším nedorozumeniam," uzavrel Košťál.
pok ed