STARÁ TURÁ. V Starej Turej po dvoch rokoch fungovania zatvoria v materskej škole špeciálnu triedu pre zdravotne postihnuté deti. Viacerým rodičom to skomplikuje život, mesto argumentuje nízkym počtom prihlásených detí.
Starostlivosť o autistické deti je špecifická a náročná. Špeciálnu triedu v materskej škole navštevovalo päť detí, väčšina s diagnózou detského autizmu. Nelku prijali do špeciálnej triedy materskej školy minulý rok, čo jej mame umožnilo nájsť si prácu.
„Je to výhoda, môžem chodiť do práce. Ak by Nelka zostala doma, budem musieť z práce odísť a starať sa o ňu. Pre mňa ako samoživiteľku by to ale bolo finančne neúnosné. Mám hypotéku, výdavky a k tomu základný plat. Ak by som ani ten nemala a dostala len nejakú dávku, tak to neprežijeme,“ hovorí Andrea Mackovičová.
Trieda pomohla viacerým
Podobný príbeh hovorí Ingrida Konečná, jej syn má štyri roky, v auguste bude mať päť. Jeho diagnóza je detský autizmus. „Do tejto triedy začal chodiť od septembra 2015 a predtým bol doma so mnou na materskej. V tejto triede sa hneď pekne aklimatizoval. Riaditeľka mi ho prijala na adaptačný poldenný pobyt, pani učiteľky si na malého zvykli a aj on na nich, nebol žiaden problém,“ hovorí Konečná.
Zrušenie špeciálnej triedy sa jej dotkne negatívne. „Je to pre mňa dosť zlé, nakoľko som matka samoživiteľka a mám tri maloleté deti vo veku 6, 4, a 3 roky. Nikde v okolí mi ho nezoberú, pretože nemajú pre neho vytvorene podmienky. Pre mňa to znamená dať výpoveď z práce a ostať nezamestnaná. Takže naozaj neviem, ako to vyriešim,“ dodala Konečná.
Fungovala druhý rok
Špeciálna trieda v rámci materskej školy fungovala v Starej Turej druhý rok. Zákon stanovuje, že v špeciálnej triede pre autistické deti môžu byť maximálne štyri deti. Mal by tam byť špeciálny pedagóg a asistent, preto je vzdelávanie takýchto detí finančne náročnejšie, čo vníma aj učiteľka zo špeciálnej triedy Blanka Říhová.
„Špeciálna trieda tu bude určite chýbať, stále sú v Starej Turej deti s rôznymi diagnózami. Samozrejme, nemusia byť všetky v špeciálnej triede. Ale práve v nej im môže byť poskytnutá starostlivosť, dalo by sa im tam viac venovať,“ hovorí Říhová.
S deťmi v špeciálnej triede robili rôzne režimové aktivity zamerané na sebaobsluhu, nácvik komunikácie, verbalizácie svojich požiadaviek, ale aj rôzne terapie.
Podľa nej je ďalšie fungovanie len otázka vôle a chcenia nájsť nejaké riešenie. „Kto tým deťom zabezpečí špeciálno-pedagogický servis? Poradňa raz za mesiac? Integrácia je dobrá vec, ale tým, že škôlka nebude mať odborníka, ktorý by sa im venoval, tie deti nebudú mať garantovanú odbornú starostlivosť,“ dodala Říhová.
Málo prihlásených detí
Dôvod, pre ktorý mesto špeciálnu triedu po dvoch rokoch k 1. septembru zatvorí, je podľa hovorkyne mesta Lívie Boorovej malý záujem. „Do budúceho školského roka sa nám do špeciálnej triedy prihlásilo iba jedno dieťa. Nemáme dostatok prihlásených detí,“ informovala Boorová.
Triedu počas tohto školského roka navštevovalo päť detí. „V nasledujúcom školskom roku by dve deti mali začať plniť povinnú školskú dochádzku, ďalšie dve deti by mali byť na základe odporúčania poradenského zariadenia začlenené do bežných tried materskej školy,“ povedala Boorová s tým, že pozerajú aj na finančnú stránku, zriadenie a prevádzkovanie triedy na jeden rok stojí mesto viac ako 35-tisíc eur.
Špeciálnu triedu možno zriadia v škole
Namiesto v materskej škole by ale špeciálnu triedu mohli tento rok otvoriť v základnej škole.
„Po zápise do prvého ročníka to vyzerá podľa prihlásených detí tak, že by mohla vzniknúť špeciálna trieda v základnej škole. Bolo by tu štyri až šesť detí, deti ešte musia byť odporučené Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva,“ dodala Boorová.