TRENČÍN. Budova Trenčianskeho múzea na Mierovom námestí v Trenčíne je v havarijnom stave. Patrí mestu, múzeum ale spravuje Trenčianska župa.
Múzeum preto do rekonštrukcie nemôže investovať. Pokiaľ sa nič nezmení v horizonte dvoch-troch rokov, riaditeľ múzea hovorí o sťahovaní múzea do Nového Mesta nad Váhom.
Budova Trenčianskeho múzea patrí mestu Trenčín, má štatút národnej kultúrnej pamiatky.

Ohrozené zbierky aj zamestnanci
Múzeum je v priestoroch v bezplatnej výpožičke. Podľa riaditeľa múzea Petra Martiniska je budova vo veľmi neutešenom až havarijnom stave. Ohrození sú zamestnanci múzea, ale aj zbierkové predmety.
„Podmienky nie sú vôbec vyhovujúce. Je tu nezateplená plechová strecha, v lete je v podkrovných priestoroch pravidelne viac ako 35 stupňov, v zadnej časti je zas vlhko, zateká tam, zateká aj cez okná. Ak sa do plechovej strechy oprie vietor, plechy doslova vejú vo vetre. Vo výstavných priestoroch sa upcháva kanalizácia, ktorá je v murive hrubom dva metre, následkom čoho vlhnú steny,“ vymenúva riaditeľ múzea Martinisko nedostatky.
Budova má tiež problémy so štandardnými revíziami vykurovania, komínov.
„Elektrina je z tridsiatych rokov minulého storočia, vykurovanie budovy je riešené plynovými gamatkami. Budova by sa dala označiť aj ako vybývaná,“ dodal Martinisko.
Podľa neho je v nevyhovujúcich priestoroch aj časť vzácnych zbierok. „Tie sa snažíme postupne prevážať do centrálneho depozitára, ktorý je v Novom Meste nad Váhom. Keby tu boli dlhodobo uskladnené, hrozí im poškodenie,“ povedal riaditeľ múzea.

Investovať chcú, ale nemôžu
Situáciu začalo múzeum riešiť minulý rok.
„Oslovili sme v spolupráci s našim zriaďovateľom, ktorým je Trenčiansky samosprávny kraj, mesto Trenčín, začali sme rokovania o zámene, dlhodobej výpožičke alebo dlhodobom prenájme, aby sa tento stav, ktorý trvá už od osemdesiatych rokov, podarilo vysporiadať,“ povedal Martinisko s tým, že pre múzeum je neudržateľné zostať v priestoroch viac ako tri alebo štyri roky.
„Aj keby sme chceli, nemôžeme do nej investovať, pretože nepatrí Trenčianskemu samosprávnemu kraju. Ideálne by bolo, ak by Trenčianske múzeum zostalo v Trenčíne. Ak nás ale situácia prinúti, zostáva nám jedine sťahovanie. Trenčianske múzeum má v správe niekoľko budov v kraji, najvyhovujúcejšia je v Novom Meste nad Váhom,“ dodal na záver Martinisko.

Mesto zmluvy nechce meniť, dúfa v Nórske fondy
V súčasnosti má mestskú budovu na Mierovom námestí Trenčianske múzeum v prenájme od mesta, zmluvu uzavreli na dobu neurčitú ešte v roku 1996.
Podľa hovorkyne mesta Trenčín Eriky Ságovej malo mesto ešte v roku 2004 pripravenú aj zmluvu o výpožičke medzi mestom Trenčín a Trenčianskym múzeom, ku ktorej ale druhá strana nepristúpila. „V návrhu zmluvy bolo aj oprávnenie robiť v objekte zmeny, rekonštrukcie a údržbu väčšieho rozsahu,“ povedala Ságová. O stave, v akom sa budova nachádza, je mesto informované, aktuálne však zmluvný vzťah meniť nechce.
„Riaditeľ Trenčianskeho múzea sa stretol s primátorom k tejto téme, pričom navrhol dlhodobý prenájom, no mesto zatiaľ nechce aktuálny zmluvný vzťah meniť, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou budeme žiadať v rámci obnovy kultúrnych pamiatok peniaze z nórskych fondov. Podľa našich informácií by mala byť vyhlásená výzva budúci rok,“ dodala Ságová.
Zriaďovateľom Trenčianskeho múzea je Trenčianska župa. Tá podľa stručného stanoviska zváži spoločne s Trenčianskym múzeom a mestom Trenčín ďalšie možnosti riešenia vzťahu k tejto budove do budúcna.
