NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Kávové kapsuly – moderný trend či environmentálne riziko? Práve tento článok z pera gymnazistky Patrície Beličkovej o vplyve kávových kapsúl na životné prostredie vybojoval druhé miesto v medzinárodnej súťaži mladých reportérov pre životné prostredie o najlepší článok.
Výsledky pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia vyhlásila Nadácia pre environmentálne vzdelávanie so sídlom v Kodani.
Kávové kapsuly – plast a hliník
V ocenenom článku poukázala študentka novomestského gymnázia Patrícia Beličková na riziko čoraz populárnejších kávových kapsúl vo vzťahu k životnému prostrediu.
„Kapsuly sú vyrobené z plastu a hliníka. Problémom je, že jednotlivé časti kapsúl sú príliš malé a ťažko oddeliteľné, a preto ich nie je možné recyklovať. Tento fakt robí vrásky na čele aj samotnému vynálezcovi Johnovi Sylvanovi,“ uviedla Beličková.
Ak by sa zozbierali všetky kapsuly použité a vyrobené najväčším výrobcom v USA, dvanásťkrát by obkolesili rovník.
„Kávové kapsuly sú však vyrábané viacerými spoločnosťami, a preto množstvo vzniknutého odpadu je niekoľkokrát väčšie. Pozitívnym signálom je, že na trhu sa začínajú objavovať aj spoločnosti, ktoré vyrábajú kapsuly 100-percentne recyklovateľné. Tieto firmy by mohli byť nádejou pre tých ľudí, ktorí sa odmietajú vzdať prípravy svojho obľúbeného nápoja prostredníctvom kávovarov plnených kapsulami,“ pokračovala Beličková.
Napriek problémom s odpadom milovníci kávy kapsuly s pôžitkom používajú. Tvrdia, že káva z nich je chutnejšia a aromatickejšia.
Vo vládnych budovách kávové kapsuly zakázali
Spotreba kávových kapsúl na Slovensku sa zatiaľ iba rozbieha. V Nemecku však pije každý deň kávu z kapsúl už 13 percent ľudí.
Práve v tejto krajine zakázali v Hamburgu používanie jednorázových kapsúl vo vládnych budovách. Táto informácia zaujala aj ocenenú študentku.
„Preto som sa začala bližšie venovať tejto téme. Z environmentálneho hľadiska je to možno veľká hrozba, pretože kapsúl sa produkuje veľmi veľa,“ potvrdila Beličková. V USA stúplo percento domácností s kávovarom na kapsuly z 15 na 25 percent v priebehu jedného roka. Podľa slov Beličkovej popularita kávových kapsúl neustále narastá aj na Slovensku, ale ľudia o problémoch s ich recykláciou vôbec nič nevedia. Patrícia medzi Slovákmi rozbehla aj dotazník, ktorého výsledky ju negatívne prekvapili. „Až 32 % respondentov sa vyjadrilo, že ich tento problém nezaujíma, pretože takúto kávu nepijú, a teda sa ich to priamo netýka. 36 % respondentov počulo takúto informáciu prvýkrát a zváži pitie kávy pripravovanej týmto spôsobom,“ uviedla mladá reportérka svoje štatistické zistenia.
Súťažilo štyritisíc článkov z celej planéty
Hoci Patrícia Beličková sama kávu nepije, problematika jej prípravy jej priniesla medzinárodné uznanie v kategórii 15 – 18 ročných súťažiacich.
„V celosvetovej súťaži bolo na jej začiatku štyritisíc článkov. Do finálovej časti postúpili iba najlepšie články z národných kôl z každej krajiny,“ informovala maturantka.
V novinárskej časti udelili po tri ceny v každej z troch vekových kategórií 11 – 14, 15 – 18 a 19 – 21 rokov. Patríciu predbehol iba mladý kolega z Portugalska, na treťom mieste skončil francúzsky novinár.
„V národnom kole súťažil môj článok v slovenčine, v medzinárodnej časti už porota čítala jeho anglickú mutáciu,“ vysvetlila Patrícia, ktorá sa do súťaže zapojila už po tretíkrát. Na zaujímavú tému prišla necelý týždeň pred uzávierkou súťaže. V expresnom tempe pripravila pútavú reportáž i prieskum na Slovensku.
„Reakciu z ministerstva životného prostredia som získala za tri dni, v priebehu dňa som pripravila výskum, ďalší deň som fotila ilustračné fotografie a tesne pred uzávierkou dokončila textovú časť oceneného článku,“ usmiala sa Patrícia Beličková.