TRENČÍN. V pondelok sa začal štvrtý ročník výtvarného sympózia Hala – Týždeň súčasného umenia. Približne tridsiatka súčasných mladých umelcov počas jedného týždňa tvorí v industriálnych priestoroch bývalej textilnej fabriky Merina originálne diela. Malo by ich vzniknúť okolo dvadsať.
Prezentovať ich budú a jednodňovom kultúrnom podujatí Hala 2016 v sobotu 25. júna rovnako v Merine. Súčasťou podujatia bude svetelná pouličná show, rôzne workshopy, premietanie, koncerty a inšpiratívna pred-náška v rámci TEDx Trenčín Salón.
Oživiť kultúrnu scénu
Cieľom podujatia je podľa organizátorov aktivizovať nevyužívaný priemyselný priestor v bývalej textilnej fabrike Merina a zároveň oživiť kultúrnu scénu mesta Trenčín.
„Hala ponúka pre mladých umelcov sebaprezentáciu a zároveň tímovú tvorbu. Môžu sa navzájom zoznámiť a pracovať spolu – vytvoriť spoločné dielo priamo tu na mieste. Počas celého týždňa sem môžu prísť aj ľudia, porozprávať sa s nimi a vidieť ich priamo pri práci a možno tak lepšie porozumieť súčasnému umeniu,“ hovorí spoluorganizátorka podujatia Radka Nedomová.
Mladí umelci v industriálnom prostredí bývalej fabriky vytvoria vlastné ateliéry.
„Je to príťažlivé prostredie pre tvorbu, ale aj pre ľudí. V kontraste s umeleckými dielami je to industriálno veľmi zaujímavé,“ povedala Nedomová.
Súčasťou Haly je aj pokus oživiť verejné priestory v Trenčíne umením.
„Začali sme s tým minulý rok, dostali sme pozitívne reakcie, tak v tom pokračujeme. Pred Domom Armády sú tri sochy, v Galérii Bazovského sú dve diela, na Mestskej veži je Visiaci muž Petra Stanického, ďalšie diela budú ešte pribúdať,“ dodala Nedomová.

Budú tkať aj betónovať
Umelci budú počas celého týždňa tvoriť v priestoroch Meriny originálne diela. Fotografka Zuzana Muranicová z Nového Mesta nad Váhom si ešte pred príchodom do Trenčína naštudovala históriu Meriny.
„Chcem tkať štyri – päť dní jeden kus plátna, na pripomenutie histórie týchto budov a ľudí, čo tu pracovali a prácu stratili. Niektoré priadze som si priniesla, niektoré pochádzajú priamo z Meriny, plánujem využiť aj nejaké materiály priamo od účastníkov. Všetko by to malo byť vtkané v látke,“ povedala o svojom zámere.
Mladú umelkyňu Katarínu Raškovičovú z Banskej Bystrice inšpiroval prázdny industriálny priestor. „Budem pracovať s betónom, ešte neviem presne, čo z toho vznikne, budem čerpať nápady z toho, čo tu nájdem, a kombinovať to. Betón sa podľa mňa do tohto priestoru hodí,“ povedala.
Sprievodné podujatia
Týždeň súčasného umenia prinesie do priestorov Meriny, ale aj do Trenčína viacero sprievodných podujatí, ako premietanie filmov študentov Vysokej školy výtvarných umení alebo pouličnú svetelnú show študentov Strednej umeleckej školy v Trenčíne.
V predvečer záverečného dňa – v piatok 24. júna sa bude konať v priestoroch haly priemyselného parku Merina prednáška pod taktovkou Trenčianskeho TEDx – TEDx Trenčín Salón na tému „ReštARTuj sa umením“, na ktorom vystúpi s inšpiratívnou prednáškou mladá výtvarníčka Alica Kucharovič Gurínová.
Finálnym dňom podujatia je sobota 25. júna, kedy bude prebiehať celodenný kultúrny program.
„Návštevníci sa môžu tešiť napríklad na rôzne workshopy, predajné stán-ky s umením alebo občerstvením. Súčasťou sobotného programu budú aj zaujímavé sprievodné projekty od známych slovenský umelcov, akými sú Ján Šicko (audiovizuálna inštalácia), Jaroslav Kyša (interaktívna socha) alebo Jonathan Ravasz (svetelno – kynetická inštalácia).
Na pódiu sa postupne vystriedajú rôzne performance, hudobné predstavenia a kon-certy. Hlavným headlinerom je tento rok skupina VIDEOS – projekt Radka Brousila, minuloročného výhercu ceny Oskára Čepana, alebo hudobná performance ISAMA ZING dvojice Michala Chmelíčková a Jonatán Pastirčák,“ informovala Radka Nedomová.