TRENČÍN. Žiaci s umeleckými prejavmi dokázali, že aj trenčiansky región má Európe čo ponúknuť. Trenčianske regionálne pracovisko metodicko-pedagogického centra v spolupráci s regionálnou organizáciou Slovenského syndikátu novinárov v Trenčíne ocenili najlepších žiakov, ktorí do súťaže poslali lyrické opisy kraja, balady, povesti, do súťaže žiaci napísali aj marketingové letáky lákajúce turistov.
Rekordná účasť
Do druhého ročníka regionálnej súťaže sa zapojilo rekordných 70 žiakov, veľký záujem prekvapil aj Miroslavu Jakubekovú, riaditeľku regionálneho pracoviska Metodicko-pedagogického centra v Trenčíne. „Boli sme veľmi prekvapení z toľkého množstva prác. Veľmi ťažko sa vyberali tie víťazné, keďže práce boli všestranne zamerané – s rôznymi témami a žánrami,“ povedala. Súťaž mala dve kategórie – do prvej patrili žiaci základných škôl druhého stupňa vrátane osemročných gymnázií nižších ročníkov, v druhej kategórií boli stredoškoláci.
„Ide nám o rozvoj mladých talentov. Myslíme si, že počítače a sedenie pri televízií mladých ľudí odpútava od ostatných vecí, ale asi je to len zdanie, pretože také veľké množstvo príspevkov nás prekvapilo,“ dodala riaditeľka Jakubeková. Témou tohtoročnej súťaže bolo slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie. „Tento rok sme si za tému vzali spoločenskú tému, aby si žiaci uvedomili, že náš región má Európskej únií čo ponúknuť,“ vysvetlila Miroslava Jakubeková.
Predsedníčka regionálnej organizácie Slovenského syndikátu novinárov v Trenčíne Ľuboslava Sedláková na prácach ocenila hlavne ich úprimnosť. „Žiaci a študenti to mysleli naozaj úprimne. I keď tam bola fantázia a opis, v dielach bol aj ich osobný vklad,“ myslí si Sedláková.
Žiakom fantázia nechýba
Ocenená Linda Cehláriková zo Základnej školy Jana Amosa Komenského v Púchove písala o neďalekých Nimnických kúpeľoch. „Písala som o kúpeľoch, pretože o nich veľa ľudí nevie. K písaniu ma priviedla čistá náhoda a ani vo sne som nesnívala, že by som sa dostala až sem,“ tešila sa Linda. Žiačke pomohli s témou doma, svoje dielo by zaradila k úvahe s citovým zafarbením.
Ďalšou ocenenou bola Viktória Tarabová zo Základnej školy s materskou školou Dolná Poruba. „Písala som o skale v Dolnej Porube, na ktorej je nakreslené srdce. Bol to príbeh, v ktorom sa mladí spoznali a chlapec na znak lásky nakreslil svojej milej srdce na skalu. Na túto skalu som sa pýtala niektorých ľudí z okolia, preto to bolo napísané ako keby prerozprávaním,“ opísala svoje dielo Viktória.
Okolie Dubnice nad Váhom opísala vo svojej ocenenej práci Miroslava Milčíková z Obchodnej akadémie Milana Hodžu v Trenčíne. „V okolí Dubnice som bola nedávno na prechádzke so psom, pričom ma veľmi zaujalo jej okolie. Chcela som prostredníctvom slov ukázať v diele krásu našej prírody,“ dodala Miroslava.
Ocenení žiaci: Ema Lackovičová, Viktória Tarabová, Barbora Mikulášová, Linda Cehláriková, Bibiana Hoštáková, Martin Sokol, Kristína Slobodníková, Miroslava Milčíková, Adriana Haljaková, Michaela Hrbasová.

