NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Spevák a gitarista Pavol Hammel už nie je „len“ Medulienka, Učiteľka tanca či Kamalásky. Slovenská hudobná legenda sa čoraz viac presadzuje aj na novom umeleckom poli.
Svoje obrazy – olejomaľby vystavoval s úspechom už aj v Moskve či v talianskom San Crispine. O svojej maliarskej vášni nám viac prezradil po novomestskom koncerte.
Žena mu dovolí maľovať iba v kotolni
Hrubé nánosy olejových farieb a štetce, ktoré čoraz častejšie zamieňa za obľúbené špachtle. Výsledkom Hammelových aktivít sú maľby, na ktorých dominujú pestrofarebné ryby, kohúty, stromy, kvety, tajomné tváre, pohľady z okna, či motívy z jeho piesní.
„Raz som sa chopil štetca a farieb a začal som maľovať. Hoci sa moje výtvarné umenie stále vyvíja, prioritou ostáva hudba a spev. Maľovanie obrazov je milé hobby. Keď sa to niekomu páči, je to fajn. Ak nie, je to horšie,“ usmial sa Hammel.
V obrazoch zanecháva kus svojho podvedomia, ktoré chcel dať zo seba von nielen pesničkami. Jeho obrazy žiaria pozitívnou energiou, pretože maľuje iba vtedy, keď má na vôňu farieb chuť a čas. „Maľujem v takej malej kotolni, pretože žena ma nikde inde nepustí. Ja to na zemi vždy celé „zafácam“. Maľujem vodorovne a špachtľou,“ skonštatoval.
Vo svojom malom ateliéri má nedostatok svetla. Zrejme preto majú jeho diela také prenikavé farby. Počas ich maľby má autor pocit, že nedostatočne žiaria, a preto pribúdajú stále nové a nové optimistickejšie farby.
Maľovať v kotolni je utrpenie
Osobitú farebnosť jeho umeleckých diel vysvetlil svojským humorom. „V tej kotolni nie je skutočne denné svetlo. Keď to domaľujem, nechám to vyschnúť a vyjdem na svetlo Božie. A až potom vidím, že je to naozaj veľmi farebné. Každý z politikov musel začať v kotolni. A hoci ja sa touto dráhou nechystám, to utrpenie v kotolni je asi podobné,“ zasmial sa Pavol Hammel.
Autor olejomalieb maľuje niekedy niekoľko dní v kuse a potom dlhodobo farby zo svojho života úplne vypustí. Po časových výkyvoch nachádza novú inšpiráciu pre svoje nové obrazy. Tie už okrem Rusov a Talianov mohli vidieť aj priaznivci umenia na Slovensku.
„Prvé výstavy som mal v Banskej Štiavnici a na zámku v Holíči. Neskôr v Dolnom Kubíne, Prešove, Žiline, Považskej Bystrici, Trenčíne, Bytči, Bratislave a naposledy v apríli 2016 v Piešťanoch.“ prezradil Hammel.
Priaznivci umenia na nich videli aj maľby, ktoré vznikli zaujímavým spôsobom. Hammel do mokrých vrstiev vrýval štruktúry najmä z geometrických tvarov.

Keď sa nahnevá, pribudne nová vrstva
Napriek svojmu výtvarnému nadaniu dokáže vyjadriť svoje city a pocity lepšie hudbou. „Hudba sa dá omnoho lepšie šíriť a, samozrejme, cítim sa tam vo svojom. Obraz si ťažšie hľadá cestu k divákovi, hudbu môžem pravidelne odovzdávať na pódiách,“ vysvetlil populárny spevák, ktorý sa veľmi rád pohybuje v spoločnosti výtvarných umelcov.
„Medzi muzikantmi som veľmi často, tak tá spoločnosť ma už tak nezaujíma a neláka. A maľujem najradšej v zime, pretože v kotolni mi je príjemne teplo. V lete je tam zasa strašná zima,“ usmial sa.
Niektoré Hammelove obrazy majú na sebe aj štyri hrubé olejové vrstvy. „Keď sa naštvem, tak to celé znovu zamaľujem ešte ďalšou vrstvou. Zhmotňujem tam oleje. Každý obraz je jedno moje obdobie. A veľmi rád mám abstrakcie,“ dodal známy spevák.
Olejomaľby Pavla Hammela sa už pravidelne objavujú aj na slovenských umeleckých aukciách. Medzi zberateľmi je o ne veľký záujem.

