Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Útulky

Vznikli v rovnakom čase. Pred ôsmymi rokmi vložil v Dubnici nad Váhom podnikateľ Viliam Jaroš svoj majetok do bláznivého projektu. Prvých sedemnásť psov priviezol z Trenčína, kde mesto zrušilo útulok inej neziskovej organizácii a zriadilo útulok mestský.

V údolí zachraňujú nielen psov

Zvláštnosťou dubnického útulku je, že nerieši len osudy nechcených psov. Nad radmi kotercov, stojí v stajniach šesť koní. „Zachránim, čo sa zachrániť dá,“ vraví zakladateľ útulku Viliam Jaroš. V zime v údolí zimujú ježkovia, sem tam sa tu objaví i také zviera, ako napríklad lasica.

Nezvyčajnú symbiózu dopĺňajú kozy. Sedemnásť kôz v základnom stáde je aj teraz obklopených množstvom kozliatok. Kozím mliekom kŕmia v útulku šteňatá. „Naši sponzori dostávajú ako protihodnotu kozliatko, čím pokryjeme tak dva mesiace prevádzky útulku,“ vysvetľuje Jaroš. Najdôležitejšia úloha kôz však spočíva v inom. Útulok má uzatvorenú zmluvu s miestnym hypermarketom Tesco na likvidáciu potravín, ktorým končí záruka. Aby mohli dostať mäso pre psy, musia odobrať i zeleninu. A tú skŕmia práve kozy. „Dnes sme doviezli 300 kíl zeleniny a nejakých 20-30 kíl mäsa,“ zdôvodňuje význam kôz Jaroš.

Skryť Vypnúť reklamu

Na rozdiel od väčšiny iných útulkov, psy dostávajú v údolí stravu varenú, granule len ako doplnok. „Naše psy sú zámerne prekŕmené,“ tvrdí Jaroš a hneď aj dodáva prečo: „Ľahšie sa tak zmieria so svojím osudom i s tým, že nemajú toľko pohybu.“ Zvieratá však v Dubnici nie sú len v kotercoch. Na večer sú vypustené do výbehu a venčiť ich najmä cez víkendy chodia deti. „Máme 5-6 takých, na ktoré sa už dá spoľahnúť, občas s nimi prídu i ďalšie,“ s úsmevom Jaroš ponúka, že k nim rodičia môžu poslať deti drankajúce o psa, aby si vyskúšali, čo chov zvieraťa obnáša.

Veterinárna starostlivosť o psov je v údolí samozrejmosťou. Zviera, ktoré dovezie mestská polícia putuje najprv do karantény. Zaočkované, odčervené a odlbšené môže po jej skončení k ostatným. Zvieratá, si na seba najprv zvykajú vo výbehu a až potom môžu bývať v jednom koterci. Sú však aj jedinci, ktorí môžu byť jedine sami. „Nevychovaným a problémovým psom poskytujeme základný výcvik, aby boli ľahšie umiestniteľní,“ dopľňa Jaroš. Za osem rokov existencie prešlo útulkom v údolí takmer dva a pol tisíc psov. „Psov neutrácame,“ vysvetľuje Jaroš fakt, že drvivú väčšinu z nich sa im podarilo umiestniť. V minulom roku ich vďaka spolupráci s Ivonou Neumanovou, Nemkou žijúcou v Bratislave, putovalo veľké množstvo práve do Nemecka.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetky sučky v Dubnici sterilizujú, čo je vzhľadom k cene takéhoto zákroku na Slovensku stále ešte zriedkavosť. „Snažíme sa tak zabrániť tomu, aby sa bezdôvodne množili,“ zdôvodňuje Jaroš. Väčšina psov dostávajúcich sa k nim sú „reťazáci“, teda psy chované na dvoroch domov. „Poznáme ich hneď, sú zablšené a chýbajú im sociálne návyky, aké majú „panelákové“ psy.“ Vypúšťať psy do Dubnice podľa Jaroša chodia i ľudia z okolitých dedín. Vedia, že ich mestská polícia odchytí a skončia v útulku. „Je to lepšie, ako keď ich dajú zastreliť susedovi poľovníkovi.“

Psy sú zadarmo. Aby ste mohli v Dubnici získať štvornohého priateľa, musíte zaplatiť za jeho veterinárne ošetrenie jednotnú sumu 500 korún. Prevádzku útulku financuje nezisková organizácia z iných zdrojov. Väčšinou ide o dary a dobrovoľné príspevky, prežiť pomáhajú tiež služby, ktoré útulok poskytuje – psí hotel a výcvik psov. Dotáciou útulku vypomáha i mesto. Prostriedky sú vždy použité iba na zvieratá a ako Viliam Jaroš dodáva, stačia na to, aby v skromných podmienkach prežili. „S nedostatkom financií zápasíme celých osem rokov, vždy sa nám podarilo prežiť a preto sa neobávam ani budúcnosti. Pravda je na našej strane a boh to vidí. Preto nás nenechá padnúť.“

Skryť Vypnúť reklamu

Viliam Jaroš z Útulku v údolí nemá ľudí rád. Zato so zvieratami si rozumie oveľa lepšie. V živote ho žiaden pes nepohrýzol. Kvôli zvieratám sa bývalý podnikateľ odsťahoval do samoty a opustil civilizáciu. Momentálne v útulku, do ktorého investoval všetky svoje peniaze, aj spáva. „Podarilo sa mi podnikaním zbohatnúť, no nemal som z toho dobrý pocit. Dnes som chudobný, dá sa povedať bezdomovec, ale bohatý duchom a obšťastňovaný láskou všetkých mojich zvierat. To, čo vám dajú zvieratá, vám žiaden človek nedá,“ vyznáva sa Jaroš.


Trenčiansky útulok je na smetisku

Trenčiansky mestský útulok nemá adresu. Pred dvoma rokmi ho mesto presunulo do priestorov skládky odpadu v Zámostí. Keďže chýba vhodné značenie, aj Trenčania ho majú problém nájsť. „Ľudia nevedia, kde sme. Bolo by treba umiestniť dve informačné tabule,“ reaguje na otázku, čo ich najviac trápi, ošetrovateľ Miloš Kunik. Situácia by sa mala zlepšiť. „Osadenie informačných tabúľ navrhneme zaradiť do existujúceho mestského informačného systému,“ uviedla riaditeľka Mestského hospodárstvo a správy lesov Erika Vravková. Pod túto mestskú organizáciu útulok patrí.

Presunutím útulku na súčasné miesto sa zvýšila i jeho kapacita z deviatich na 15 kotercov. O prevádzku sa starajú dvaja profesionálni zamestnanci od šiestej rána do šiestej popoludní každý deň. Ako vysvetlila riaditeľka Erika Vravková, ošetrovatelia vykonávajú zároveň aj ostrahu priestorov skládky odpadu. Na rozdiel od Dubnice v Trenčíne dobrovoľníci pomáhať nesmú. „Túlavé psy majú rôzne povahy, niekedy narušené a navyše väčšina chorôb, ktorými trpia je prenosných na človeka,“ vysvetľuje ošetrovateľ Kuník.

Pomáhať v útulku chceli i mladí ľudia z Gymnázia Ľudovíta Štúra. Keďže im to nedovolili, rozhodli sa podporiť zariadenie inak. V spolupráci s organizáciou Sloboda zvierat organizujú na školách finančnú zbierku. „Začali sme v marci a momentálne sme už vybrali asi 8500 korún,“ informovala študentka Eva Delinčáková. Projekt gymnazistov by mal v máji vyvrcholiť benefičným hudobným festivalom. „Výťažok zbierky i festivalu použijeme na nákup krmiva pre psov v útulku,“ priblížila Eva Delinčáková.

Aktivisti si myslia, že psy v útulku hladujú, s čím Miloš Kuník nesúhlasí. „Aj keď dostávajú jedno z najlacnejších krmív, granule stačia na to, aby prežili bez problémov,“ vysvetľuje. Kvalitnejšie granule pre šteňatá sa v útulku snažia získať tak, že ľudí, ktorí si k nim chodia hľadať psy presviedčajú, aby im ich ako protihodnotu podarovali. „Tí, čo chodia na drahých autách väčšinou nedajú nič, takí čo prídu pešo alebo na bicykli sa prejdú ešte do obchodu a donesú nám päť kilové vrece,“ všíma si ošetrovateľ.

Iným problémom, na ktorý gymnazisti poukazujú, je nedostatočný pohyb psov. Miloš Kuník vysvetlil, že výbeh u nich mávajú len väčšie psy. „Nie sú opravené ploty a malé psy by nám utiekli,“ zdôvodňuje. Jeho nadriadená Erika Vravková reaguje tým, že v rámci schváleného rozpočtu na rok 2005 zrealizujú opravy oplotenia zvierat.

Súčasná kapacita trenčianskeho útulku podľa Eriky Vravkovej nepostačuje, pretože v „každom koterci sú umiestnené v priemere dva až štyri zvieratá a ich pohyb je tým veľmi obmedzený.“ Schválený rozpočet však podľa nej pokrýva iba prevádzkové náklady a novými kotercami preto nie je možné kapacitu útulku zvyšovať. Celkovo za osem rokov v Trenčíne prichýlili skoro 1400 psov, pričom v minulom roku to bolo 210 zvierat. „Z tohto počtu bolo 157 umiestnených u nových majiteľov,“ dodáva riaditeľka Vravková.


Útulky chytajú problém za chvost

Názory na problematiku túlavých psov sa rôznia. „Stavanie útulkov je chytanie problému za chvost,“ upozorňuje vedúci mestského útulku v Martine Vladimír Hatara. Zatiaľ čo v Dubnici, Trenčíne a vo väčšine slovenských útulkov o eutanázii túlavých psov nechcú ani počuť, v Martine ju vykonávajú.

„Ak nám pribudnú za týždeň dvaja problémoví kokršpanieli, jeden uteká a nedá sa ani len česať, druhý je agresívny a pritom už mesiac máme v útulku iného perfektného kokršpaniela, ktorého nemáme komu dať, načo ich máme držať?,“ pýta sa Hatara. Majitelia útulkov by mali mať podľa neho viac nadhľadu a mali by utrácať problémových jedincov. „Útulky by neboli také preplnené,“ argumentuje Hatara, podľa ktorého si pracovníci v útulkoch často neuvedomujú, že na Slovensku sa ročne narodí 150-tisíc nechcených psov a už z matematického hľadiska ich nie je možné všetky umiestniť v útulkoch. „Pod kontrolu je treba dostať rozmnožovanie,“ vidí skutočnú príčinu problému Hatara.

V Martinskom útulku sterilizujú nielen všetky sučky, ale aj psov. V Dubnici nad Váhom sterilizujú iba sučky a v Trenčíne na tieto zákroky nemajú vyčlenené financie. Vysokú cenu zákroku Hatara označuje za hlavnú prekážku, pre ktorú sú kastrácie tak málo rozšírené.

Sloboda zvierat psy neutráca

Myšlienky eutanázie ochrancovia zvierat odmietajú. Najznámejšou neziskovou organizáciou prevádzkujúcou na Slovensku sieť útulkov je Sloboda zvierat. „My sme zatiaľ ešte problematické zviera neutratili,“ tvrdí jej predsedkyňa Eva Čechová. „Zvieratá sú vo väčšine prípadov v poriadku, iba potrebujú zistiť, že človek je normálna bytosť,“ myslí si. Ak majú v Slobode zvierat niektorý útulok preplnený a hrozí im, že by museli zvieratá utrácať, presúvajú ich do iného svojho útulku. Prípady zvierat s problematickým správaním riešia pomocou spolupráce so „psím psychológom“.

Predsedníčka Slobody zvierat je potešená, že sa im ozvali z Trenčína mladí ľudia, ktorí majú záujem niečo urobiť v tejto oblasti. Projekt gymnazistov organizujúcich finančnú zbierku na krmivo pre psov v trenčianskom útulku nielen vítajú, ale ho chcú i organizačne zastrešiť. „Mestá v dnešnej ekonomickej situácii hovoria, že majú dosť iných výdavkov a nemôžu sa zaoberať s nadštandardom.“ Tu však Eva Čechová vidí práve úlohu nadšencov, ktorí by podľa nej mohli byť na mestský útulok naviazaní a robiť mu potrebnú nadstavbu. K situácii v trenčianskom útulku dodáva: „Najvážnejším problémom útulkov býva zvyčajne priestor a toho je v Trenčíne dosť. Verím, že sa bude dať naša spolupráca zintenzívniť.“

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Home (ale aj) Office
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 7. Zelená Bratislava
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 9. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 10. Záujem o akcie Pilulky prekonal naše očakávania
 1. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Zelená Bratislava
 4. Ruža zmeny
 5. Úpravy automobilov pre ZŤP
 6. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 7. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 9. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 10. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 27 588
 2. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 23 293
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 164
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 875
 5. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 612
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 392
 7. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 790
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 146
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 953
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 621
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Punč na námestí tento rok nebude. Trenčín zrušil Vianočné trhy

Na Mierovom námestí však bude svietiť vianočný strom a výzdobu centra mesta doplnia nové prvky.

Megainvestícia v Novom Meste nad Váhom. Ako bude vyzerať nové kúpalisko a plaváreň?

Novomestská radnica predstavila víťazný návrh z architektonickej súťaže na vybudovanie mestskej plavárne, kúpaliska a wellness za asi 12 miliónov eur.

Vizualizácie víťazného projektu.

Ak to pandemické opatrenia dovolia, trenčianske cintoríny budú otvorené dlhšie

Trenčianske cintoríny budú do 4. novembra otvorené dlhšie. Správca mestských cintorínov zabezpečil ich sprístupnenie od 7.00 do 20.00 h.

Dvaja muži napadli tretieho. Padli aj vyhrážky

V tomto prípade hrozí obvineným podľa zákona trest odňatia slobody až na 3 roky.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Najviac nakazených pribudlo v Košiciach a v okrese Čadca

Nedeľňajší rekord sa vyšplhal na číslo 860.

V Nitre pribudli hospitalizovaní aj mŕtvi. Ohniská na Borovej stráži polícia

Viac ako dve tretiny reprofilizovaných lôžok pre COVID pacientov sú obsadené. Vytvoria ďalšie.

Nedeľný rekord. V Trenčianskom kraji pribudlo 104 pozitívne testovaných

Laboratóriá na Slovensku otestovali 5 025 vzoriek, celkový počet pozitívnych bol 860.

KORONAVÍRUS: Žilina hlási menej nakazených, Čadca medzi najhoršími

V nemocniciach je hospitalizovaných 638 pacientov.

Už ste čítali?