NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Mesto v meste s rozlohou dvadsať metrov štvorcových vybudovali škôlkari z Materskej škôlky na Hollého ulici. Maketu mestskej architektúry budovali z kartónových obalov a roliek z toaletného papiera štrnásť dní.
Minuli desiatky metrov lepiacej pásky a výsledné dielo nazvali Papierové Mesto nad Váhom. V meste funguje aj železničná trať s tunelom i miesta, ktoré im v ich reálnom meste najviac chýbajú.
V papierovom meste otvorili zoologickú záhradu
Útulok pre zvieratá, školy, materské školy, kostol so zvonom, budova hasičov, ale aj plaváreň s vlnami a mamičkami v plavkách, nemocnica, hypermarkety, autá na cestách i množstvo obyvateľov nechýba v projekte, ktorého cieľom bolo poskladať priestorovú zostavu z kartónových škatúľ.

„Na základe poznania architektúry Nového Mesta nad Váhom vytvárali päť- a šesťročné deti jednotlivé budovy z kartónu. Táto aktivita nám priniesla radosť, spolupatričnosť a nové poznanie. Deti nemohli robiť s ostrými predmetmi. Predovšetkým vyfarbovali, vystrihovali, lepili, dotvárali jednotlivé mestské prvky a tvorili obyvateľov mesta. Pomohli nám aj rodičia,“ povedala učiteľka Soňa Říhová. Deti nezabudli do svojho Papierového Mesta nad Váhom zakomponovať aj objekty, ktoré im najviac chýbajú. A tak vo fiktívnom meste funguje aj plaváreň a zoologická záhrada.
Najviac ich upútal kostol
Deti z toaletných roliek vyrábali postavy svojich rodičov i starých rodičov. „Otec chytá ryby a sedí s udicou pri Váhu, vodu znázornili krepovým papierom. Babička smeruje do kostola,“ pokračovala Říhová.
Deti sa k budovaniu Papierového Mesta pripájali postupne. Ich triedne učiteľky Soňa Říhová a Dagmar Gašparová ich sprevádzali architektúrou mesta, ktorú vo svojej fantázii premenili na mesto papierových nápadov.
„V obchodoch nechýbala ani zelenina. Ale znovu papierová. Tú deti vystrihovali z reklamných letákov a postupne lepili,“ usmiala sa ich učiteľka.
Pred začatím architektonických prác previedli učiteľky svojich zverencov najskôr reálnymi potulkami po Novom Meste nad Váhom. „Deti najviac nadchla architektonická dominanta mesta – kostol, hasičská stanica a, samozrejme, ich materská škola,“ usmiala sa Říhová. Výtvarne a v maľovaní pastelkami boli šikovnejšie dievčatá, technicky zručnejší pri lepení objektov dominovali chlapci.

Kartón je osvedčený stavebný materiál
„Stavebným materiálom“ zásobovali najmenších architektov ich aktívni rodičia. „Mamina doniesla kartónové škatule. Ja som robil veľký obchod. Do každej predajne som lepil obrázky, čo sa vo vnútri predáva.
Obchodovali aj s ovocím a zeleninou,“ usmial sa 6-ročný Miško. Zhovorčivá bola aj ďalšia architektka Simonka z Papierového Mesta nad Váhom. Prekvapujúco pre dievčenskú mentalitu ju najviac nadchlo vyfarbovanie kolesa z autobusa.
„Autobus bol veľký a koleso tiež. Skoro som minula celú čiernu farbičku na pneumatiky. A do obchodu som zasa nalepovala obrázky s vínom, aby ľudia vedeli, že ho tam predávajú,“ prezradila 6-ročná Simonka. Papierové Mesto nad Váhom má jedinú nevýhodu oproti svojmu vzoru – kamennému mestu.
Z priestorových dôvodov materskej školy bude raz rozobrané. Kostoly, hasičská stanica, ZOO a ďalšie objekty vybudované úprimnou fantáziou skončia napokon v detských izbách svojich malých tvorcov.